De dertig conceptwoningen aan De Els in Didam worden opnieuw later opgeleverd. De woningen zouden oorspronkelijk eind 2025 klaar zijn, maar liepen al maanden vertraging op door een bunzing en een steenmarter. Nu zorgt de aansluiting op het elektriciteitsnet voor nieuwe vertraging. Plavei verwacht de woningen begin december op te leveren. Dat terwijl de woningen er in eerste instantie binnen elf maanden moesten staan.
De gemeente Montferland en woningcorporatie Plavei wilden de woningen juist snel realiseren. In oktober 2024 werd aangekondigd dat de woningen in de tweede helft van 2025 geplaatst zouden worden. Ook Plavei benadrukte de snelheid van het project. “We hebben een hoop parallel laten lopen, aanvragen, onderzoeken en ook al de woningen bouwen”, zei directeur Arjan ter Bogt vorig jaar. “Het lijken kleine stapjes, maar tel ze op en je hebt flinke tijdwinst.”
Dat liep anders. Uit aanvullend flora- en faunaonderzoek bleek dat een bunzing en een steenmarter op het terrein zaten. Volgens toenmalig wethouder Gerard Nijland zorgden de dieren voor drie tot vier maanden vertraging. “De bunzing en steenmarter zitten ons nu flink in de weg”, zei hij destijds.
De woningen waren toen al klaar. Plavei had ze in september 2025 in de fabriek laten maken. Inmiddels is er opnieuw vertraging. ´De oplevering van de 30 conceptwoningen in Didam heeft inderdaad vertraging opgelopen. Dit hangt samen met de aansluiting op het elektriciteitsnet´, laat een woordvoerder van Plavei weten. De corporatie gaat nu uit van oplevering begin december.
Veel belangstelling
De belangstelling voor de woningen is groot. Op één van de advertenties zijn inmiddels 380 reacties binnengekomen. De woningen zijn verdeeld over drie doelgroepen: vijftien starters, vijf mensen met een urgentieverklaring en tien alleenstaande statushouders. Voor starters geldt een leeftijdsgrens van 21 tot en met 28 jaar. Jongeren uit Montferland krijgen voorrang.
Meer bijzondere richtlijnen
De toewijzing gaat bovendien niet alleen op basis van inschrijfduur. Kandidaten moeten een motivatie schrijven en kunnen worden uitgenodigd voor een gesprek. Van de starters wordt daarnaast verwacht dat zij als ‘maatje’ bijdragen aan de buurt. Ze helpen andere bewoners volgens Plavei met praktische vragen, stimuleren deelname aan activiteiten en dragen bij aan een prettige sfeer in de straat.