gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

‘Burgervader van beroep’, door de ogen van Duitse media in wat Stapelkamp (NL) nog meer onderscheidt van Kerkhoff (D)

0d26efad5bea81a35672f05e505eaa19

Burgemeesters in Nederland staan “op de rode lijst van uitstervende diersoorten”, grapte Anton Stapelkamp. De reden: in de afgelopen 60 jaar is het aantal gemeenten door fusies teruggebracht van 600 naar 342. De burgemeester van Aalten maakte de 15 gasten van de VHS Bocholt in het kader van de Duits-Nederlandse grensbesprekingen (foto) snel duidelijk dat de verschillen tussen hem en zijn collega Kerkhoff in Bocholt niet groter konden zijn. “Hier is de burgemeester meer een burgervader,” zei de gastheer tijdens een uitwisseling tussen raads- en collegeleden uit de twee gemeentes.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
Door: Berthold Blesenkemper

Burgemeesters aan de andere kant van de grens worden niet gekozen, maar benoemd door de koning. In feite leggen de gemeenten vooraf hun gewenste profiel voor aan de provinciale vertegenwoordiger van de kroon. Die maakt vervolgens landelijk reclame voor de functie. Een handvol sollicitanten presenteert zich vervolgens aan een panel van vertegenwoordigers van de gemeente die de functie zoekt - en uiteindelijk krijgt de winnaar de baan.

Ter plaatse en in functie staat de nieuwe burgemeester aan het hoofd van de raad van bestuur. Hij heeft echter maar één stem in deze groep en geen vetorecht. Bovendien is hij, in tegenstelling tot Duitsland, niet het hoofd van de administratie. In Nederland wordt deze taak uitgevoerd door een gemeentesecretaris, vergelijkbaar met de stadsdirecteur van vroeger in Noordrijn-Westfalen.

In de gemeenteraad mag Anton Stapelkamp niet eens deelnemen aan de besluitvorming. Hij wordt alleen geacht de vergadering van het hoogste politieke orgaan zo neutraal mogelijk voor te zitten. De burgemeester heeft echter als enige beslissingsbevoegdheid in politiezaken en op het gebied van de openbare orde. “Maar eigenlijk ook weer niet, want de agenten zijn natuurlijk allemaal in dienst van de staat,” legt Stapelkamp uit. Toch vergemakkelijkt de nauwe samenwerking tussen de autoriteiten, ook op het gebied van gegevens- en kennisuitwisseling, de controlefunctie als het gaat om vergunningen voor winkelopeningen of de toewijzing van grond.

De 63-jarige heeft ook vrijwillig de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de gebieden personeel, communicatie, toerisme, cultuur en coördinatie met de Duitse buren in Aalten in nauw overleg met zijn wethouders. Echter, hoofden van afdelingen, ‘Beigeordnete’ worden in Nederland ‘Wethouder’ genoemd. Net als in Bocholt worden ze gekozen door de gemeenteraad en zijn ze verantwoordelijk voor onafhankelijke afdelingen. Anders dan in Duitsland hoeven ze echter geen hoge beroepskwalificaties te hebben, zoals een graad of staatsexamen. Voor de Nederlanders zijn nabijheid bij het publiek, ervaring en leiderschapskwaliteiten belangrijker.

Daarnaast wordt bij de benoeming van de Wethouder gelet op politiek evenwicht. De vier raadsleden in Aalten behoren tot drie verschillende partijen. In Bocholt daarentegen proberen de CDU en de burgemeester hun favoriete kandidaten en dus ook een bepaalde politieke richting in het bestuur door te drukken.

In het algemeen hecht Stapelkamp veel waarde aan goed humeur. “Dat straalt door tot in het bestuur. We zijn een van de weinige gemeenten die geen problemen heeft met het werven van nieuw personeel en niet hoeft te klagen over een tekort aan geschoolde arbeidskrachten,” meldt de burgemeester. Of hij zich ook zou kunnen voorstellen burgemeester te zijn in Duitsland, misschien zelfs in Bocholt. “Nee, nergens is het zo mooi als in Aalten”, antwoordt Anton Stapelkamp als uit een pistool geschoten en krijgt aan het einde van het gesprek opnieuw de lachers op zijn hand.

Zelfs in de gemeenteraad is de rol van de burgemeester van Aalten meer die van een voorzittende coördinator. Antons Stapelkamp heeft zijn eigen manier gevonden om dit te doen. “Ik heb de leden voorgesteld om een gezamenlijk raadsprogramma op te stellen en dat heeft gewerkt”, meldt hij. Daartoe zijn de vertegenwoordigers van de zeven fracties en het bestuur twee dagen lang in totaal 20 uur bij elkaar gekomen om gemeenschappelijke doelen uit te werken. “Zoiets neemt de negatieve energie weg en verbetert de stemming,” zegt de man uit Aalten.

Lees ook

Wijnjaar0

Droogte is niet voor iedereen slecht nieuws: Gendringse wijnboer ziet topjaar aankomen

Waar veel boeren met de handen in het haar zitten vanwege de droogte, kijkt wijnboer Leon Masselink met een grote glimlach naar zijn wijngaard bij Gendringen. De wijnranken op ’t Oerlegoed hangen vol druiven en volgens de Achterhoekse wijnmaker kan 2026 zomaar een uitzonderlijk wijnjaar worden.

GerritMegchelen0

Weerboer Gerrit voorspelt een zonnig en droog weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Bij Nostalgie Megchelen voorspelt Gerrit een warm en droog weekend.

OngevalA12Blur

A12 ter hoogte van Beek afgesloten na ernstig ongeval: meerdere gewonden

De snelweg A12 is vrijdagochtend richting de Duitse grens afgesloten. Ter hoogte van Beek heeft een ernstig ongeval plaatsgevonden waarbij meerdere voertuigen zijn betrokken.

GLDHavenEmmerich

Droogte treft ook Emmerichse haven: Logistieke uitdaging en stijgende kosten voor Nederland

De aanhoudende droogte stopt niet bij de grens. Ook in Duitsland zijn de gevolgen groot. Voor vrachtschepen ontstaan er nu moeilijkheden. Bij Port Emmerich is dit al te merken, en die effecten worden ook in de Achterhoek voelbaar.

GerwinGedenksteenBaakGLD

Gerwin uit Baak laat zijn hond uit en lost ineens een mysterie op

Een oplettende hondenbezitter kan zomaar een acht jaar oud mysterie oplossen. Het overkwam Gerwin Reindsen uit Baak. Toen hij vorig weekend zijn hond ging uitlaten zag hij een vreemd voorwerp in de berm liggen. Bij nadere inspectie bleek het de gestolen Stolperstein uit Zutphen te zijn.

RellenDidam

Dilemma’s achter de schermen rond uit de hand gelopen bekerfinale Didam: 'Opschalen?'

Bij de bekerfinale tussen voetbalclubs Longa'30 uit Lichtenvoorde en Bennekom op het sportcomplex van DVC'26 in Didam gaat het woensdag 13 mei vreselijk mis. Na afloop van de met 5-4 door Bennekom gewonnen wedstrijd ontstaan meerdere vechtpartijen en wordt veel vuurwerk afgestoken. De gemeente, politie en justitie houden dan al dagen rekening met mogelijke ongeregeldheden, dat blijkt uit tientallen via de Wet open overheid (Woo) openbaar gemaakte documenten. Toch wordt pas na het laatste fluitsignaal een noodbevel afgegeven.