gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

‘Burgervader van beroep’, door de ogen van Duitse media in wat Stapelkamp (NL) nog meer onderscheidt van Kerkhoff (D)

0d26efad5bea81a35672f05e505eaa19

Burgemeesters in Nederland staan “op de rode lijst van uitstervende diersoorten”, grapte Anton Stapelkamp. De reden: in de afgelopen 60 jaar is het aantal gemeenten door fusies teruggebracht van 600 naar 342. De burgemeester van Aalten maakte de 15 gasten van de VHS Bocholt in het kader van de Duits-Nederlandse grensbesprekingen (foto) snel duidelijk dat de verschillen tussen hem en zijn collega Kerkhoff in Bocholt niet groter konden zijn. “Hier is de burgemeester meer een burgervader,” zei de gastheer tijdens een uitwisseling tussen raads- en collegeleden uit de twee gemeentes.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
Door: Berthold Blesenkemper

Burgemeesters aan de andere kant van de grens worden niet gekozen, maar benoemd door de koning. In feite leggen de gemeenten vooraf hun gewenste profiel voor aan de provinciale vertegenwoordiger van de kroon. Die maakt vervolgens landelijk reclame voor de functie. Een handvol sollicitanten presenteert zich vervolgens aan een panel van vertegenwoordigers van de gemeente die de functie zoekt - en uiteindelijk krijgt de winnaar de baan.

Ter plaatse en in functie staat de nieuwe burgemeester aan het hoofd van de raad van bestuur. Hij heeft echter maar één stem in deze groep en geen vetorecht. Bovendien is hij, in tegenstelling tot Duitsland, niet het hoofd van de administratie. In Nederland wordt deze taak uitgevoerd door een gemeentesecretaris, vergelijkbaar met de stadsdirecteur van vroeger in Noordrijn-Westfalen.

In de gemeenteraad mag Anton Stapelkamp niet eens deelnemen aan de besluitvorming. Hij wordt alleen geacht de vergadering van het hoogste politieke orgaan zo neutraal mogelijk voor te zitten. De burgemeester heeft echter als enige beslissingsbevoegdheid in politiezaken en op het gebied van de openbare orde. “Maar eigenlijk ook weer niet, want de agenten zijn natuurlijk allemaal in dienst van de staat,” legt Stapelkamp uit. Toch vergemakkelijkt de nauwe samenwerking tussen de autoriteiten, ook op het gebied van gegevens- en kennisuitwisseling, de controlefunctie als het gaat om vergunningen voor winkelopeningen of de toewijzing van grond.

De 63-jarige heeft ook vrijwillig de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de gebieden personeel, communicatie, toerisme, cultuur en coördinatie met de Duitse buren in Aalten in nauw overleg met zijn wethouders. Echter, hoofden van afdelingen, ‘Beigeordnete’ worden in Nederland ‘Wethouder’ genoemd. Net als in Bocholt worden ze gekozen door de gemeenteraad en zijn ze verantwoordelijk voor onafhankelijke afdelingen. Anders dan in Duitsland hoeven ze echter geen hoge beroepskwalificaties te hebben, zoals een graad of staatsexamen. Voor de Nederlanders zijn nabijheid bij het publiek, ervaring en leiderschapskwaliteiten belangrijker.

Daarnaast wordt bij de benoeming van de Wethouder gelet op politiek evenwicht. De vier raadsleden in Aalten behoren tot drie verschillende partijen. In Bocholt daarentegen proberen de CDU en de burgemeester hun favoriete kandidaten en dus ook een bepaalde politieke richting in het bestuur door te drukken.

In het algemeen hecht Stapelkamp veel waarde aan goed humeur. “Dat straalt door tot in het bestuur. We zijn een van de weinige gemeenten die geen problemen heeft met het werven van nieuw personeel en niet hoeft te klagen over een tekort aan geschoolde arbeidskrachten,” meldt de burgemeester. Of hij zich ook zou kunnen voorstellen burgemeester te zijn in Duitsland, misschien zelfs in Bocholt. “Nee, nergens is het zo mooi als in Aalten”, antwoordt Anton Stapelkamp als uit een pistool geschoten en krijgt aan het einde van het gesprek opnieuw de lachers op zijn hand.

Zelfs in de gemeenteraad is de rol van de burgemeester van Aalten meer die van een voorzittende coördinator. Antons Stapelkamp heeft zijn eigen manier gevonden om dit te doen. “Ik heb de leden voorgesteld om een gezamenlijk raadsprogramma op te stellen en dat heeft gewerkt”, meldt hij. Daartoe zijn de vertegenwoordigers van de zeven fracties en het bestuur twee dagen lang in totaal 20 uur bij elkaar gekomen om gemeenschappelijke doelen uit te werken. “Zoiets neemt de negatieve energie weg en verbetert de stemming,” zegt de man uit Aalten.

Lees ook

PuckenJoris

Trotse ambassadeurs Nieuwenhuis en Langenbarg klaar voor EK in Zeddam

Voor veldrijders Joris Nieuwenhuis uit Zelhem en Puck Langenbarg uit Ruurlo is het bijna zover: de wedstrijd die al lange tijd rood omcirkeld in hun agenda staat. Zondag komen de twee Achterhoekse topsporters in actie tijdens het EK Veldrijden in Zeddam. Voor TeamNL strijden ze om de Europese titel, en dat ook nog eens op eigen bodem, in hun vertrouwde Achterhoek.

Hoogspanning

Waarom het stroomnet in de Achterhoek nu op slot gaat

Haperende afspraken met bedrijven over flexibele contracten rondom stroomverbruik is de belangrijkste reden dat het stroomnet in de Achterhoek nu met een aansluitstop voor het elektriciteitsnet wordt geconfronteerd. Daarom geldt voorlopig een stop op nieuwe aansluitingen. Die blijft minimaal een jaar van kracht.

WhatsApp Image 2026-11-03 at 13.06.58

Ryan Gal uit Neede uitgeroepen tot wielertalent van het jaar

Opnieuw een mooie onderscheiding voor wielrenner Ryan Gal uit Neede. De 21-jarige Achterhoeker is uitgeroepen tot Talent van het Jaar 2026. Hij kreeg maandag tijdens het Wielergala in Utrecht de Gerrie Knetemann Trofee uitgereikt.

WhatsApp Image 2026-11-03 at 13.05.37

Voormalige schoollocatie Kompaan in Vorden te koop voor woningbouw

De voormalige schoollocatie van het Kompaan College aan de Nieuwstad in Vorden staat te koop. De gemeente Bronckhorst wil op het terrein woningen laten bouwen en zoekt daarvoor een projectontwikkelaar. Geïnteresseerde partijen kunnen tot 18 januari 2027 een bod uitbrengen, maar moeten daarbij ook laten zien wat ze op de plek willen bouwen.

KerKDoetinchem0

Benefietgala voor speelterras nieuw Slingeland Ziekenhuis: ‘Even geen patiënt, maar kind zijn’

Een viergangendiner met muziek en entertainment in de Catharinakerk in Doetinchem voor het goede doel. JCI Doetinchem organiseert zaterdag een benefietgala om geld op te halen voor een speelterras op de toekomstige kinderafdeling van het nieuwe Slingeland Ziekenhuis.

tennet kabels 4

Achterhoek op slot: elektriciteitsnet is overvol

Slecht nieuws voor ondernemers, huishoudens en woningzoekenden in de Achterhoek. De regio heeft te kampen met een aansluitstop op het overvolle elektriciteitsnet. Het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK) heeft maandagavond aangekondigd dat het elektriciteitsnet vol zit en er geen nieuwe aanvragen worden behandeld met terugwerkende kracht tot 1 juli en loopt tot juli 2027.