gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Boek met wel heel bijzondere (en lugubere) recepten gepresenteerd in ’s-Heerenberg

97467529267390d1a7f2d690cdce63cc.jpg

Tegenover de plek waar de bekende ’s-Heerenbergse heks Mechteld ten Ham woonde, werd zaterdagmiddag het eerste exemplaar van De beproefde remediën van Christina Poppinck aan burgemeester Harry de Vries overhandigd. Haar beruchte recepten zijn nu, vierhonderd jaar later, gebundeld in een boek.

Bart Sollman |  | Aangepast op
“Recept tegen een breuk. Men neme een levende mol en stopt deze in een koperen buis. Men voegt zout toe en legt deze in een kolenvuur. Als de complete inhoud verpulverd is, smeert men deze op de breuk”, leest een dame in middeleeuwse kleding voor uit het boek. Het is één van de vele recepten die de aanwezigen in de trouwzaal van de stad doen gruwelen. Tien jaar geleden begonnen Mirjam van Velzen en transcribent/vertaler Dineke van Krimpen aan het boek, dat gebaseerd is op een manuscript van de uit Emmerik afkomstige Christina Poppinck.

Het medische receptenboek van Poppinck staat bij het Regionaal Archief in Zutphen al jaren bekend als het 'heksenboek'. Dit is dan ook één van de redenen om het boek in ’s-Heerenberg te presenteren. De Montferlandse stad staat bekend om één heks: Mechteld ten Ham. Christina en Mechteld verschilden niet zoveel van elkaar. Ze leefden beiden ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog en werden geboren op hemelsbreed zo’n tien kilometer afstand van elkaar: ’s-Heerenberg en Emmerik. Toch is Mechteld op de brandstapel beland, terwijl Christina juist furore maakte met haar ‘heksenrecepten’. Het grote verschil? Stand en vermogen. Waar de Emmerikse tot de elite van Europa behoorde, was Mechteld een gewone vrouw van het volk.

Sterke vrouw
Waarom krijgt juist deze Christina Poppinck zoveel jaar na haar dood erkenning? “Ze was een hele sterke, intelligente en zelfstandige vrouw. Echt een boegbeeld voor die tijd”, zegt schrijver Van Velzen. Ze had nog een flinke kluif aan het samenstellen van het boek. Lange tijd had ze bijvoorbeeld geen afbeelding van Christina. “Die vond ik toen ik op een zaterdagavond op de bank haar naam aan het googelen was. Ineens zag ik een portretje van haar op de website van een museum. Ik twijfelde eerst nog of het de juiste was, maar toen zag ik dat haar lijfspreuk erboven stond. Dat was echt een mooi moment”, zegt ze.

‘Fijn dat ze een podium krijgt’
De eerste twee boeken werden door de schrijver overhandigd aan burgemeester De Vries van Montferland en aan ‘ontgrenzer’ Christa van Dee van de fictieve gemeente EMOJI (Emmerik, Oude IJsselstreek en Montferland). De Vries: “Mechteld ten Ham kent iedereen, maar ik moet eerlijk bekennen dat ik Christina Poppinck van tevoren even moest opzoeken. Wat fijn dat zij nu ook dit podium krijgt.” Na de presentatie kregen de gasten de gelegenheid om één van de recepten uit het boek te proeven. Deze koekjes liet de afzwaaiende burgervader echter aan zich voorbijgaan. “Ik ben bijna met pensioen, dat hoop ik nog wel te halen”, zegt hij met een knipoog.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-02 at 21.45.57.jpeg

Coalitieadvies Doetinchem zonder verkiezingswinnaar: ‘Zwarte bladzijde’

Klaas Agricola, verkenner van de gemeente Doetinchem, heeft donderdagavond zijn advies gepresenteerd aan de gemeenteraad over de vorming van een nieuwe coalitie. Na gesprekken met alle fracties afgelopen zaterdag ziet hij voldoende aanknopingspunten voor een samenwerking tussen PRO, CDA, VVD en D66. Winnaar van de verkiezingen, Gemeentebelang Doetinchem, valt opvallend genoeg buiten dit advies.

Brug ijssel.jpg

Brug tussen Etten en Terborg alwéér dicht voor onderhoud

De brug over de Oude IJssel tussen Etten en Terborg zorgt de komende weken voor hinder. Eerst wordt er gewerkt met verkeersregelaars, later gaat de brug een paar dagen helemaal dicht.

BloemetjesVoorTijn0.png

Last van hooikoorts? Achterhoek kleurt tijdens Pasen rood: ‘Pas op voor de berk’

Een kriebel in je keel, niezen en tranende ogen: het hooikoortsseizoen is in volle gang. Ook in de Achterhoek kunnen voornamelijk pollen van de es en berk je deze weken flink dwarszitten. De regio kleurt rood, pas op tijdens Pasen.

VBGRAFCE0.jpg

Dijkhuizen voorzichtig met spelers in druk paasweekend: ‘Zuinig op zijn’

De Graafschap wacht met twee wedstrijden een druk Paasweekend. Op de Vijverberg is maandagmiddag Jong AZ de tegenstander, maar eerst reizen de Superboeren vrijdag af naar Eindhoven. Met de plaatselijke FC treffen ze een ploeg die qua thuisresultaten in vorm is. In het Jan Louwers Stadion werden de laatste vier wedstrijden gewonnen door de Eindhovenaren.

AspergesElten.jpeg

Aspergeseizoen gestart in Elten: grensafsluiting bij Beek kan invloed hebben op verkoop

Het aspergeseizoen is weer van start gegaan, zo ook bij Winfried Derksen uit Elten, die zijn asperges grotendeels aan Nederlanders verkoopt. Ondanks dat hij een goede oogst verwacht kan de grensafsluiting bij Beek wel gevolgen hebben voor zijn omzet. Toch hoopt hij dat de Nederlanders zijn asperges alsnog weten te vinden.

Achterland20250.png

Festival Achterland in Doetinchem breidt uit: camping en mogelijke brug over Oude IJssel

Festival Achterland krijgt bij de vijftiende editie een flinke make-over. Het Achterhoekse festival breidt uit naar de andere kant van de Oude IJssel met ‘De Overkant’, onderzoekt de aanleg van een tijdelijke brug en werkt aan een nieuwe camping. Met die veranderingen hoopt de organisatie de groeiende drukte beter te spreiden.