Hoewel Pasen maar acht dagen eerder valt dan vorig jaar, moeten organisatoren hun paasvuren al twee maanden eerder dan vorig jaar aanvragen. ODA (Omgevingdienst Achterhoek) vraagt om uiterlijk 1 december een vergunning aan te vragen. ODA is verantwoordelijk voor de milieuvergunningen in de Achterhoekse gemeenten.
‘Pasen valt iets vroeger dit jaar. Vorig jaar was het eerste jaar dat een omgevingsvergunning nodig was en door de publiciteit willen we voorbereid zijn op een groter aantal aanvragen’, laat een woordvoerder van ODA weten. Door de deadline naar voren te houden, koopt de omgevingsdienst meer tijd: ‘Er is namelijk vaak aanvullende informatie nodig of we moeten met organisatoren in overleg.’
Milieuvergunning verplicht
Sinds de invoering van de Omgevingswet gelden er milieuregels voor paasvuren. Organisatoren die snoeiafval inzamelen voor het vuur, hebben een omgevingsvergunning nodig. Als er geen snoeiafval wordt ingezameld, is een ontheffing van de gemeente voldoende. Bij de vergunningaanvraag beoordeelt ODA onder meer of het paasvuur op een veilige locatie staat en of het juiste afval wordt verbrand.
Aanvraag na 1 december nog mogelijk
Wie de deadline van 1 december niet haalt, kan de aanvraag nog steeds indienen. ODA neemt deze ook daarna in behandeling, maar kan dan niet garanderen dat de vergunning op tijd wordt verleend. De nieuwe deadline komt volgens ODA voor organisatoren niet uit het niets: ‘Alle organisatoren van vorig jaar hebben dit bericht al eerder gekregen via de gemeente’
Extra vergunning
Voor het organiseren van een evenement rond het paasvuur kan daarnaast een evenementenvergunning nodig zijn. Die moet apart bij de gemeente worden aangevraagd. In Bronckhorst onderzoekt ODA samen met de gemeente of de aanvragen voor de milieuvergunning en het evenement kunnen worden gecombineerd.