Ulft, Nederland
Terug

Beste streekboek is bekend, deze week veel aandacht voor dialect

e0d704c303f1b059c50d90d31213fca6.jpg

‘Vastberaden en veelbelovend’ is zondag uitgeroepen tot Boek van het Jaar van de Achterhoek en Liemers. De uitreiking fungeert traditioneel als de aftrap van de streekboekenweek, alles heeft als doel om de streektaal meer in de schijnwerpers te zetten.

Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
In het boek beschrijft Frederieke Jeletich-Visser het leven van Max van Dam, een joodse kunstenaar die in vernietigingskamp Sobibor werd vermoord. Een jury verkoos de titel unaniem boven de andere genomineerden. “Vooral vanwege de indrukwekkende manier waarop het is samengesteld”, aldus streektaalfunctionaris Diana Abbink van het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, organisator van de prijs. “Ze heeft een hele zoektocht gedaan naar zijn leven. Daarvoor is ze ook naar Sobibor geweest. Die betrokkenheid blijkt uit het boek. Ze is kunsthistoricus, geen schrijver, maar ze heeft bewezen dat ze schrijven ook goed aankan.”

De uitreiking in zaal Den Bremer in Toldijk was tegelijkertijd de aftrap van de week van het Achterhoekse en Liemerse boek. Evenals de prijs, wordt dit elk jaar georganiseerd door het erfgoedcentrum. Het betekent dat mensen die een publicatie halen in een Achterhoekse of Liemerse boekenwinkel, deze week gratis het ‘kadobuukske’ Flonkergood krijgen. Het is een publicatie vol streektaalverhalen en -gedichten van 61 auteurs.

Lespakketten
Alle initiatieven moeten bijdragen aan de streektaal. Dat geldt ook voor de lespakketten Wiesneus en Plat veur Pottwottels. De Wiesneus-lessen voor kinderen tussen de acht en tien jaar oud starten deze maandag weer op scholen in de regio. De aftrap is in Neede, waar de Berkellandse wethouder Betsy Wormgoor SBO Diekmaat komt voorlezen. “Het is leuk om de kinderen er op deze manier kennis mee te laten maken”, vindt Abbink.

Groot succes bij peuters
Het recent gelanceerde lespakket voor de allerkleinsten, Plat veur Potwottels, blijkt aan te slaan in de Achterhoek. “Het is een heel groot succes”, zegt Abbink onomwonden. “We hebben alle materialen bij moeten bestellen. Er waren al meer dan honderd pakketten opgehaald en er is nog steeds vraag naar. Bovendien is het ook heel leuk om die lessen te doen.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

MelissaPeperkoek0.jpg

Snowboardster Peperkamp uit Zelhem bijna klaar voor tweede Olympische Winterspelen

De Olympische Winterspelen barsten voor Nederland bijna los. De Achterhoekse troef in de Italiaanse sneeuw is Melissa Peperkamp. De snowboardster uit Zelhem verheugt zich op Big Air, maar vooral het onderdeel Slopestyle.

04 Politie0.png

Politie neemt zakken vol mogelijk gestolen spullen in beslag bij arbeidsmigranten in Ulft

De politie heeft donderdagavond meerdere plastic zakken vol met vermoedelijk gestolen spullen in beslag genomen uit een woning aan de Schoolstraat in Ulft. In de woning wonen arbeidsmigranten.

WhatsApp Image 2026-02-06 at 12.26.13 (3).jpeg

Primeur voor carnavalskrakergala: artiesten uit hele land vinden weg naar Ulft

Dat het Kachelhöltjes Carnavalskraker Trofee Gala van REGIO8 en Iseldonk al lang niet meer alleen voor de Achterhoek is, werd donderdagavond tijdens de vierde editie van het evenement duidelijk. Sommige deelnemers hebben zelfs ruim twee uur in de auto gezeten om erbij te kunnen zijn.

WhatsApp Image 2026-02-06 at 11.36.59.jpeg

Weerboer Gerrit Vossers verwacht een droog weekend met zachte temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit de Kemperplas in Vethuizen voorspelt de weerboer een zacht en droog weekend.

CEV21012026-4.jpg

Orion wint eerste halve finale: topduel tegen Fenerbahce bijna uitverkocht

De mannen van Orion Stars hebben donderdagavond in Groningen een flinke stap gezet om de landelijke bekerfinale te halen. De Achterhoekers wonnen met 1-3 van Lycurgus, de return spelen ze op carnavalszondag in eigen huis.

Brandstofdief1.jpg

Wijkagent waarschuwt: brandstofdief actief rond Gendringen

Wijkagent Mike Klenner van Ulft en Gendringen waarschuwt voor een brandstofdief die actief is in de regio. Er zijn al meerdere meldingen binnengekomen.