gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Beoogd asielzoekersdorp verdeelt in Oude IJsselstreek fractie Lokaal Belang

729712f610605f8a570b2edf0d5bc550

De politiek in Oude IJsselstreek heeft zich donderdagavond voor het eerst uitgesproken over de mogelijke komst van een beoogd asielzoekersdorp (azd) in de gemeente. Fractievoorzitter Frank Aaldering van Lokaal Belang, met negen zetels de grootste fractie in de raad, vertelde dat de fractie verdeeld is en waarschuwde het college: “Dit kan een explosief document worden.”

Domien Esselink |  | Aangepast op
Aaldering doelde op het zogenaamde koersdocument, dat als leidraad geldt voor de realisatie van een asielzoekersdorp en de opvang van vluchtelingen. Oude IJsselstreek gaat de beoogde 500 vluchtelingen niet spreiden over de gemeente, maar kiest voor één locatie, met het open azc in het hart van een woonwijk in Winterswijk als voorbeeld.

De fracties zijn in Winterswijk op werkbezoek geweest en hebben daar op het azc een rondleiding gehad. “Maar we kregen ook andere geluiden te horen dat de werkelijkheid rauwer is dan het mooie verhaal dat we voorgespiegeld kregen van de dame die ons rondleidde”, vertelde fractievoorzitter Herman Vreeman van de Dorp en Platteland Beweging (DePB).

Doetinchem
Nu moet er in Oude IJsselstreek nog een locatie bepaald worden voor het azd. “Het komt niet binnen de kom, maar erbuiten, op minimaal 1000 meter afstand”, reageerde wethouder John Haverdil. En het meest ideaal zou zijn als het azd op een paar kilometer van zowel Oude IJsselstreek als Doetinchem zou komen te liggen, zodat de belasting over beide gemeenten wordt verdeeld. Oude IJsselstreek werkt bij de opvang samen met Doetinchem, waardoor de lusten en de lasten worden gedeeld.

‘Taakstelling 54’
Vanuit de fracties werden er zorgen gedeeld over onder andere het actuele tekort aan huisartsen, de GGZ-zorg, openbaar vervoer en faciliteiten als een bushalte. Behalve de verdeeldheid binnen Lokaal Belang was de fractie van DePB het meest stellig. “Onze taakstelling is 54 en daar houden we aan vast”, verklaarde voorman Vreeman. “Onze samenleving kan een aantal van 500 vluchtelingen niet aan.”

Voor de VVD was 500 ook te veel van het goede, 300 of net iets daarboven zou nog wel acceptabel zijn, zei Femke Klunder namens de liberalen. Wethouder Haverdil legde echter uit dat het COA (Centraal Orgaan voor Opvang Asielzoekers) opteert voor een maximaal aantal vluchtelingen en een periode van dertig jaar, om daar dan ook het nodige tegenover te stellen, oftewel te voldoen aan de wensen van Oude IJsselstreek. ”En dan is het vooral een kwestie van goede afspraken maken”, aldus Haverdil.

Hoofdelijke stemming
Om het plan op 17 april tijdens de raadsvergadering over de streep te trekken, dan is de wethouder niet gebaat bij verdeeldheid binnen de grootste fractie (9 van de in totaal 25). “Dat is de eerste keer dat ik bij Lokaal Belang zit. Bij de raadsvergadering vragen we dan ook een hoofdelijke stemming aan”, aldus Aaldering.

De wethouder deed op het eind een beroep op de fracties ‘om elkaar de hand vast te houden’. “Ik begrijp uw worsteling”, zei Haverdil, die met een schuin oog naar Lokaal Belang keek. “Laten we mensen die vluchten voor oorlogsgeweld of andere zaken opvangen, laten we dat op een respectvolle manier doen. Dat verzoek ik de raad.”

Mocht de raad instemmen en als de locatie bekend is, worden de omwonenden één-op-één benaderd door de gemeente en wordt ze gevraagd of ze zitting willen nemen in de klankbordgroep. Daarna worden de inwoners meegenomen in de vervolgstappen.

Lees meer over:

Lees ook

Station Emmerich

Achterhoek krijgt mogelijk snelle opstap in Emmerich naar Amsterdam en Ruhrgebied

Emmerich wil dat de nieuwe snelle treinverbinding tussen Amsterdam en het Ruhrgebied, die in 2028 moet gaan rijden, ook op het station van de stad stopt. De SPD-fractie in de Kreistag van Kreis Kleve pleit voor officiële haltes in Emmerich. Ze zijn van mening dat het een goede ontwikkeling is voor de hele regio Niederrhein.

Dieperink10

Borculo neemt afscheid van scheidsrechter Rob Dieperink (38)

Borculo rouwt. Op veel plekken in het centrum hangen vlaggen halfstok, winkeliers hebben een poster opgehangen en uit de Joriskerk hangt de Sinterklaasvlag. Het Achterhoekse stadje neemt dinsdag afscheid van scheidsrechter Rob Dieperink.

SporthalVordenGLD

Verborgen gebreken maken renovatie sporthal Vorden bijna negen ton duurder

De verduurzaming en renovatie van sporthal 't Jebbink in Vorden dreigt bijna 900.000 euro duurder uit te vallen dan gepland. Tijdens de werkzaamheden zijn verborgen constructiefouten ontdekt en blijken extra veiligheidsmaatregelen nodig. Ook spelen netcongestie en gestegen bouwprijzen een rol.

WhatsApp Image 2026-07-21 at 08.15.51

Omwonenden horen bewoner om hulp roepen bij woningbrand in Varsseveld

Een bewoner is in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een woningbrand in Varsseveld. Het slachtoffer is nagekeken in de ambulance, en vervolgens naar het ziekenhuis vanwege rookinhalatie.

Rens den Hartog

Organisatie blikt terug op Zwarte Cross: van nieuwe indeling tot megakatapultsprong

Na vier drukke festivaldagen kijkt de organisatie van de Zwarte Cross terug op de 29e editie. De nieuwe terreinindeling, met het hoofdpodium op een andere locatie, zorgde voor een grote verandering voor zowel bezoekers als de organisatie. Ondanks het afgelasten van de megakatapultsprong na twee ongelukken met stuntmannen, overheerst een positieve terugblik. Ondertussen is de blik alweer gericht op volgend jaar, wanneer de Zwarte Cross zijn 30-jarig jubileum viert.

Vluchtelingen aankomst Betteld

'COA dient claim van bijna 200 miljoen in tegen hotelregelaar uit Didam'

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft een claim van 184,7 miljoen euro neergelegd bij een bedrijf dat noodopvang regelde voor asielzoekers uit Oekraïne. Dat meldt het Financiële Dagblad.