gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Beoogd asielzoekersdorp verdeelt in Oude IJsselstreek fractie Lokaal Belang

729712f610605f8a570b2edf0d5bc550

De politiek in Oude IJsselstreek heeft zich donderdagavond voor het eerst uitgesproken over de mogelijke komst van een beoogd asielzoekersdorp (azd) in de gemeente. Fractievoorzitter Frank Aaldering van Lokaal Belang, met negen zetels de grootste fractie in de raad, vertelde dat de fractie verdeeld is en waarschuwde het college: “Dit kan een explosief document worden.”

Domien Esselink |  | Aangepast op
Aaldering doelde op het zogenaamde koersdocument, dat als leidraad geldt voor de realisatie van een asielzoekersdorp en de opvang van vluchtelingen. Oude IJsselstreek gaat de beoogde 500 vluchtelingen niet spreiden over de gemeente, maar kiest voor één locatie, met het open azc in het hart van een woonwijk in Winterswijk als voorbeeld.

De fracties zijn in Winterswijk op werkbezoek geweest en hebben daar op het azc een rondleiding gehad. “Maar we kregen ook andere geluiden te horen dat de werkelijkheid rauwer is dan het mooie verhaal dat we voorgespiegeld kregen van de dame die ons rondleidde”, vertelde fractievoorzitter Herman Vreeman van de Dorp en Platteland Beweging (DePB).

Doetinchem
Nu moet er in Oude IJsselstreek nog een locatie bepaald worden voor het azd. “Het komt niet binnen de kom, maar erbuiten, op minimaal 1000 meter afstand”, reageerde wethouder John Haverdil. En het meest ideaal zou zijn als het azd op een paar kilometer van zowel Oude IJsselstreek als Doetinchem zou komen te liggen, zodat de belasting over beide gemeenten wordt verdeeld. Oude IJsselstreek werkt bij de opvang samen met Doetinchem, waardoor de lusten en de lasten worden gedeeld.

‘Taakstelling 54’
Vanuit de fracties werden er zorgen gedeeld over onder andere het actuele tekort aan huisartsen, de GGZ-zorg, openbaar vervoer en faciliteiten als een bushalte. Behalve de verdeeldheid binnen Lokaal Belang was de fractie van DePB het meest stellig. “Onze taakstelling is 54 en daar houden we aan vast”, verklaarde voorman Vreeman. “Onze samenleving kan een aantal van 500 vluchtelingen niet aan.”

Voor de VVD was 500 ook te veel van het goede, 300 of net iets daarboven zou nog wel acceptabel zijn, zei Femke Klunder namens de liberalen. Wethouder Haverdil legde echter uit dat het COA (Centraal Orgaan voor Opvang Asielzoekers) opteert voor een maximaal aantal vluchtelingen en een periode van dertig jaar, om daar dan ook het nodige tegenover te stellen, oftewel te voldoen aan de wensen van Oude IJsselstreek. ”En dan is het vooral een kwestie van goede afspraken maken”, aldus Haverdil.

Hoofdelijke stemming
Om het plan op 17 april tijdens de raadsvergadering over de streep te trekken, dan is de wethouder niet gebaat bij verdeeldheid binnen de grootste fractie (9 van de in totaal 25). “Dat is de eerste keer dat ik bij Lokaal Belang zit. Bij de raadsvergadering vragen we dan ook een hoofdelijke stemming aan”, aldus Aaldering.

De wethouder deed op het eind een beroep op de fracties ‘om elkaar de hand vast te houden’. “Ik begrijp uw worsteling”, zei Haverdil, die met een schuin oog naar Lokaal Belang keek. “Laten we mensen die vluchten voor oorlogsgeweld of andere zaken opvangen, laten we dat op een respectvolle manier doen. Dat verzoek ik de raad.”

Mocht de raad instemmen en als de locatie bekend is, worden de omwonenden één-op-één benaderd door de gemeente en wordt ze gevraagd of ze zitting willen nemen in de klankbordgroep. Daarna worden de inwoners meegenomen in de vervolgstappen.

Lees meer over:

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-04 at 23.02.17

De Graafschap opnieuw hard onderuit

De Graafschap heeft opnieuw een flinke nederlaag geleden. Koploper Heracles Almelo legde de Superboeren met 5-0 over de knie. Daarmee blijft de ploeg van Thomas Duivenvoorden steken op één punt.

Bahia rechtvoor entree

Bahia in Bocholt week dicht voor groot onderhoud

Zwemparadijs en saunacomplex Bahia in Bocholt is sinds vrijdag 4 september een week gesloten. In het complex vinden grondige schoonmaak-, onderhouds- en renovatiewerkzaamheden plaats. Hoewel de tijdelijke sluiting vooraf in Duitsland was aangekondigd, waren niet alle bezoekers uit de Nederlandse grensstreek daarvan op de hoogte.

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Stadhuis doetinchem

Inwoners delen zorgen over sociale veiligheid in Doetinchem: 'Sommige plekken liever vermijden'

Donkere fietspaden, overlast door drugsgebruikers, verwarde of verkeerd begrepen personen en intimidatie op straat. Dat kwam naar boven tijdens drie gespreksavonden over sociale veiligheid in de gemeente Doetinchem. Inwoners deelden uiteenlopende situaties en plekken waar zij zich niet veilig voelen.

SluisEefde0

Sluis bij Eefde kan vaker worden gebruikt: van vijf naar tien doorvaarmomenten

Rijkswaterstaat verhoogt vanaf maandag het aantal momenten waarop schepen door de sluis bij Eefde kunnen varen. Het aantal schuttingen wordt uitgebreid van vijf naar tien per dag. De verruiming is mogelijk doordat het waterpeil van de IJssel de afgelopen week verder is gestegen.

Gerrits Weerpraot0

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een weekend met ideaal terrasweer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij Landwinkel Luemers in Ulft voorspelt de weerboer een ideaal weekend om het terras op te gaan.