“We zien dat veel leerlingen op dit moment best wel stoeien met hun mobielgebruik. We vinden het belangrijk dat de focus op het leren ligt, maar ook vooral op het ontmoeten van elkaar”, aldus Leonie Dokman, teamleider van de school. De regel gaat niet alleen gelden voor de leerlingen, maar ook voor de docenten. Al is dat niet altijd even makkelijk voor hen. "We hebben de telefoon alleen nodig als we moeten inloggen. Daarna is die voor ons ook uit het zicht”, legt Dokman uit. “Wij vinden het als docenten ook belangrijk dat we de leerlingen zien."
Dat niet alle leerlingen blij zijn met de nieuwe regel, is geen verrassing. Toch zijn er zeker niet alleen negatieve geluiden. Er zijn ook studenten die begrip tonen voor het strengere telefoonbeleid. “Ik vind het niet zo heel erg, want ik zit niet zo heel veel met mijn telefoon in de pauzes of tussenuren”, vertelt een leerling. “Ik kan ook wel gewoon zonder mijn telefoon. Het is denk ik wel gezelliger om met je vriendinnen te kletsen aan tafel. Maar het is ook wel fijn om tussen de lessen soms even op je telefoon te zitten, om dan even iets anders te doen.”
Pauzes worden wennen
Tijdens de pauzes verwacht de schoolleiding dat het voor iedereen wel even flink wennen wordt. “Op dit moment is het in de aula best heel rustig. Leerlingen zitten veel op hun mobiel en blijven echt op hun stoel zitten. Als ze straks geen mobiel meer hebben, zullen ze wat meer rondlopen”, schetst Dokman. “Het zal zeker wat drukker zijn in de aula, en ik denk dat we daar allemaal even aan moeten wennen.”
Kinderen met bijvoorbeeld diabetes mogen de telefoon wel bij zich houden. Zij kunnen namelijk met hun telefoon hun bloedglucosewaarde controleren. Buiten dat noodzakelijke gebruik moet de telefoon verder gewoon buiten het schoolbeeld blijven.
Eerst proberen
De nieuwe regel gaat officieel in vanaf volgend schooljaar. Eerst wordt er gekeken hoe het in de praktijk uitpakt voor zowel leerlingen als docenten. “Vanaf maandag spreken we leerlingen aan op het gebruik van de mobiel. Daar hebben ze ook al een les over gekregen van de mentoren”, legt Dokman uit. “Dat betekent ook dat we aandacht hebben besteed aan wat het mobielgebruik met je doet. De komende week is eigenlijk een soort ‘wenperiode’, waarmee we willen zorgen dat de mobiel onze school uitgaat.”