gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Meerval floreert in de Oude IJssel: 'Dus pas op met je chihuahua'

45e64161ef27ca645969db3ca13153ae.jpg

Het gaat goed met de visstand in de Oude IJssel sinds ze door de passage bij Doesburg vanuit de IJssel door kunnen zwemmen naar de Achterhoek, tenminste, dat is de theorie. Ook de meerval, die meer dan twee meter groot kan worden, floreert in de rivier. Sportvisserij Nederland onderzoekt nu samen met onder meer het waterschap hoe de vissen zich precies bewegen.

Viggo Zweverink | Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
“Er zijn een hoop barrières in Nederland, zoals sluizen en stuwen waar de vissen niet langs kunnen”, zegt Willem Romeijn namens Sportvisserij Nederland. “Er zijn vispassages aangelegd waar ze langs kunnen zwemmen, maar of dat nou echt goed werkt, dat is de vraag.” Het onderzoek, ‘Swimway Oude IJssel’, moet duidelijk maken hoe goed de Oude IJssel functioneert voor trekvissen. Samen met sportvissers zijn daarom meervallen gevangen. Op de kade bij visvereniging De Rietvoorn in Doetinchem kregen ze tijdens een operatie de apparatuur ingebracht. De bewegingen kunnen zo de komende jaren worden gevolgd.

Het gaat niet alleen om de meerval, ook vissen als de winde, de roofblei en de rivierprik worden onderzocht. Sinds 2019 kunnen ze door een passage bij Doesburg de Oude IJssel opzwemmen, daardoor zou er dus meer vis in de Achterhoek moeten zitten. Sportvisser Gerard Rauw uit Duiven heeft dat nog niet gemerkt: “Ik heb altijd al wel gevangen hier, ik heb niet het gevoel dat het ineens heel erg veranderd is. Ik heb wel filmpjes gezien dat er veel vis doorheen (passage bij Doesburg, red.) is gezwommen, maar ik heb hier altijd goed gevangen.”

'Dan is het: 'hap, weg'
Een van de vissen die het volgens de onderzoekers goed doet in de Achterhoekse rivier, is de meerval. “2,5 meter kunnen ze zeker worden in Nederland, ze zijn hier op de Oude IJssel ook al heel groot gevangen”, zegt Romeijn van Sportvisserij Nederland. “En ’s Nachts gaan ze echt jagen. Dan kan je weleens een klap horen op het water van een meerval die een eend opeet. Het zijn echte jagers.” Collega Remko Versprui vult aan: “Laat dus niet je chihuahua ’s avonds laat hier zwemmen. Er zitten meervallen bij van boven de twee meter. Dan is het: ‘hap, weg’.”

‘Great migration onder water’
Hoe de meervallen, en andere vissen, zich precies bewegen door de Oude IJssel, moet duidelijk worden uit het onderzoek. Het is onderdeel van een groter internationaal project, want er wordt flink gemigreerd in het water. “We kennen de beelden van de Great Migration met gnoes die over de savanne rennen", zegt Romeijn. "Dat gebeurt onder water ook, alleen gaat het bij meervallen om enkele tientallen kilometers. Maar het is wel heel interessant hoe die zich in een kleinschalig systeem als de Oude IJssel gedraagt.”

Lees ook

bluuuurrrrr.jpg

Scooterrijder botst op voetgangers op fietspad in Doetinchem

Een voetganger en een scooterrijder zijn woensdagmiddag met elkaar in botsing gekomen op de Liemersweg in Doetinchem. De scooter raakte ernstig beschadigd door het ongeval.

Duitse Politieauto 5.jpeg

Joyrider (16) crasht met auto van moeder in Anholt na vlucht voor politie

Een zestienjarige jongen is in de nacht van dinsdag op woensdag met de auto van zijn moeder in het Duitse Anholt gecrasht na een vlucht voor de politie. De jongen had geen rijbewijs en verklaarde dat hij voor de rit cannabis had gebruikt. Bij het ongeval raakte hij lichtgewond. Zijn drie minderjarige passagiers bleven voor zover bekend ongedeerd.

haverkort10.png

Voormalig VVD-Kamerlid Erik Haverkort nieuwe informateur in Berkelland

Erik Haverkort uit Eefde is de nieuwe informateur in Berkelland. De voormalige fractievoorzitter van de VVD in Lochem én van 18 januari 2022 tot 6 december 2023 Kamerlid volgt als informateur Jurgen van Houdt op, de burgemeester van Rijssen-Holten.

Framerunnen30.jpg

ARGO maakt atletiek voor iedereen mogelijk met framerunning: ‘Het is echt heel belangrijk’

Waar op de atletiekbaan van ARGO in Doetinchem doorgaans geen framerunners te zien zijn, was dat tijdens de clinic van stichting Only Friends wel het geval. Ongeveer tien sporters met een beperking maakten er kennis met de sport waarbij zij met een hulpmiddel kunnen rennen, tot vreugde van trainer en bestuurslid Bas Waterham.

WhatsApp Image 2026-04-29 at 12.48.30.jpeg

Motorrijder gewond bij eenzijdig ongeval in Braamt

Een motorrijder is woensdagmiddag tegen 12.30 uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Europaweg in Braamt.

Grensovergang2.jpg

Duitsland gaat niet mee in opschuiven grenscontroles landinwaarts, Montferland teleurgesteld

Berlijn gaat niet mee in het verzoek in een brandbrief van de gemeenten Montferland, Zevenaar en Emmerich om de grenscontroles een paar kilometer landinwaarts te verplaatsen. Volgens de drie gemeenten zou dit een oplossing zijn voor de huidige overlast en ongelukken in Nederland en aan de grens.