Ulft, Nederland
Terug

Hoe heeft het vergisbombardement op Doetinchem kunnen gebeuren?

e85c7cae9979d1dea70076959166b969.jpg

Een historisch 'Dakota' vliegtuig vloog zaterdagmiddag meerdere rondes over het centrum van Doetinchem. Op de Bleek naast de Oude IJssel stonden honderden mensen om het spektakel te aanschouwen. De vlucht wordt gebruikt in een onderzoek naar de vergisbombardementen van maart 1945. Initiatiefnemer Herbert Tomesen vloog zaterdag mee.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
"Je voelt wel dat je met iets historisch bezig bent, maar het is ook wel genieten. Het was ook gewoon een fantastische vlucht met mooi weer", aldus Tomesen. "Wij hadden het gevoel dat wij dit voor Doetinchem moesten doen." De bombardementen, waar meer dan 140 mensen de dood vonden, zijn nog altijd een litteken op de geschiedenis van de stad. Britse bommenwerpers moesten op 21 maart 1945 eigenlijk het Duitse plaatsje Isselburg bombarderen, maar door slecht zicht werd Doetinchem aangezien voor de Duitse grensplaats.

Tomesen kan door zijn eigen vlucht concluderen dat er grote menselijke fouten zijn gemaakt. "Er zijn een paar momenten geweest dat er alarmbellen moesten gaan rinkelen, dat is niet gebeurd", zegt de initiatiefnemer. "Het belangrijkste moment is dat ze in plaats van drie minuten zes minuten hebben gevlogen. Het tweede moment is dat de geallieerden te laat het doel dachten te herkennen, want uiteindelijk hadden ze het fout."

Begrip
De onderzoeker snapt wel dat Doetinchem voor Isselburg werd aangezien door de geallieerden. "Wij hadden ontzettend geluk vandaag, boven Isselburg vlogen wij in allerlei wolken. Dat was ook de klacht van de piloten, het was slecht te zien", aldus Tomesen die de herkenningspunten van de Duitse stad ook niet goed kon spotten. "Het viel best wel tegen om de IJssel en het stadje te herkennen."

Bewustwording
Tomesen heeft, naast het onderzoek, de vlucht met een andere reden georganiseerd. "Ik denk dat wij hiermee wel weer op de kaart hebben gezet wat er gebeurd is", laat de onderzoeker weten. "De bewustwording dat dit niet zomaar een stadje is, maar dat hier echt wel een verleden bij hoort."

Lees ook

WhatsApp Image 2026-02-28 at 07.53.37.jpeg

Dodelijk ongeval door botsing op A18 bij Doetinchem

Op de A18 bij Doetinchem is zaterdagochtend 28 februari een persoon om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Dat gebeurde op de rijbaan vanuit Wehl richting Doetinchem, ter hoogte van een viaduct.

WhatsApp Image 2026-02-27 at 16.38.57.jpeg

Kater bevrijd uit motor van auto in Doetinchem

Een kater heeft vrijdagmiddag vastgezeten onder de motorkap van een geparkeerde auto aan de Gasthuisstraat in Doetinchem. Het dier was tijdens een wandeling ontsnapt uit zijn tuigje en kroop het motorcompartiment in.

WhatsApp Image 2026-02-27 at 22.41.54.jpeg

De Graafschap in Maastricht niet voorbij MVV

De Graafschap is er in Zuid-Limburg niet in geslaagd om laagvlieger MVV over de knie te leggen. Het werd in De Geusselt in Maastricht 3-3. Omdat de achtervolgers ook punten lieten liggen, blijven de Superboeren nog wel op de derde plaats in de Keuken Kampioen Divisie staan.

AFL3 Bibi Ricardo0.jpg

De Platte Droom | Jonge Achterhoekers werken aan carrière

In de serie ‘De Platte Droom’ van REGIO8 en jongerenplatform Kalm An, volgen we jonge Achterhoekers met een duidelijk doel voor ogen, en hoe ze dit willen bereiken. In de derde en laatste aflevering volgen we Levi Lenting uit Didam en Bibi van Engen uit Doetinchem. Deze jongeren hebben beide de droom om stappen te zetten in hun carrière en werken hier hard voor.

WhatsApp Image 2026-02-27 at 15.37.01.jpeg

Van Pallandtbad Varsseveld weer open: ‘Negen weken verbouwen werd negen maanden’

Het Varsseveldse Van Pallandtbad is na maanden verbouwen weer open. De oorspronkelijke planning was om de klus in negen weken te klaren, dit werden uiteindelijk negen maanden. Van failliete aannemer tot lekke vloer, Optisport heeft bergen werk verzet om het zwembad weer te kunnen openen.

Cleo Sissingh0.jpg

DRU: 'Het geld is niet aan verkeerde dingen uitgegeven, maar het had niet gemogen'

De financiële problemen van het DRU Industriepark zijn niet ontstaan door verkeerde intenties, maar door een combinatie van ambities, structurele scheefgroei en te snelle uitgaven, dat zegt interim-bestuurder Cleo Sissingh. Ze gaat nog eens in op wat er mis is gegaan, maar vooral hoe ze uit dit financiële moeras willen komen.