Ulft, Netherlands

Bronckhorst moet duidelijk signaal afgeven aan Doesburg: “We passen niet bij elkaar”

Foto: REGIO8
Doesburg verkeert in zwaar weer en een zelfstandige toekomst lijkt voor een van de kleinste gemeenten van Nederland haast onmogelijk. De gemeente zoekt daarom een fusiepartner. Als het aan de coalitiepartijen van Bronckhorst ligt, schrappen ze de plattelandsgemeente van de lijst met kandidaten.
Tim Rondeel | 15 april 2025 15:30 | Aangepast op 15 april 2025 15:30
“Hun scope ligt ook op Bronckhorst, maar vooral op twee gemeenten die gericht zijn op de Groene Metropool (Rheden en Zevenaar, TR)”, aldus D66 fractievoorzitter Martin Fröberg. Samen met de andere coalitiepartijen en de ChristenUnie-fractie dienden ze een motie in voor de raadsvergadering van donderdag. Insteek: stop met onderzoek naar een fusie tussen Bronckhorst en Doesburg. “Het is goed om van tevoren duidelijk te zijn dat Bronckhorst niet zit te wachten op een fusie. We moeten een duidelijk signaal afgeven. Het mooiste zou zijn als we een raadsbreed signaal kunnen geven.”

Bronckhorst liet een onafhankelijk bureau onderzoeken wat een eventuele fusie de gemeente zou brengen. De uitkomst was duidelijk en het advies was om niet voor een samenvoeging te kiezen. “We hebben er tijd en moeite in gestoken om te kijken wat wij zouden kunnen betekenen, maar er zijn maar een paar dingen waarop wij overlappen, en dat zijn vrije tijd en toerisme”, legt Fröberg uit. Voor de rest passen wij niet bij elkaar.”

Platteland en stad
Reden genoeg voor de partijen om de gesprekken en onderzoeken een halt toe te roepen. “Het kost heel veel energie van ons ambtelijk apparaat. We kunnen beter deze tijd en moeite aan andere dingen besteden”, legt de D66’er uit die ook ziet dat de identiteiten van de gemeenten verschillend is. “Bronckhorst is een plattelandsgemeente en Doesburg heeft slechts 11.000 inwoners, maar kampt toch deels met stadse problematiek.”

‘Wij gaan Bronckhorst niet veranderen’
Volgens Fröberg wordt er in het geval van een fusie te veel overhoop gegooid, wat voor onduidelijkheid bij de inwoners gaat zorgen. “Wij gaan Bronckhorst niet veranderen. We hebben al een hele grote fusie gehad in 2005 en zijn al een van de allergrootste gemeenten van Nederland qua grondoppervlak.”

Grote Liemerse gemeente?
Waar de Bronckhorster politiek niets lijkt te zien in een samenwerking met de ‘mosterdstad’, zien ze dat in Rheden wel zitten. Ook een samenwerking met de gemeenten Westervoort, Duiven en Zevenaar tot één grote Liemerse gemeente is een optie. Dit is zelfs een conclusie uit een rapport van de provincie Gelderland.

Slag om de arm nodig?
Alle seinen staan dus op rood voor een samenwerking tussen Bronckhorst en Doesburg. Hoewel in de motie van de partijen nog een slag om de arm gehouden wordt, verwacht de indiener niet dat dit nodig is: “Er liggen twee liefdesverklaringen richting Doesburg: vanuit Rheden en vanuit de Liemers, dus ik verwacht dat ze er echt wel uit gaan komen.”

Donderdag stemt de raad van Bronckhorst over de motie. Ook GBB diende een motie in over de mogelijke fusie. De voormalig grootste partij van de gemeente ziet wél potentie in een fusie. "Gemeentebelangen Bronckhorst vindt dat het signaal moet zijn dat wij respect hebben voor het proces én voor de wens van de inwoners van Doesburg", aldus fractievoorzitter van Gemeentebelangen Bronckhorst, Robbert van Velsen.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep RTV Ideaal

Meest gelezen

Zwarte Cross neemt verrassende wending naar Amsterdam

Remco Geurts | Caitlin Sturris | 11 sep 2025 16:59

Lees ook

Duitse grensinwoners gaan vandaag naar de stembus, wat staat er op het spel?

Vandaag trekken inwoners van Bocholt, Rhede, Isselburg en Emmerich naar de stembus voor de gemeenter...

Twee auto’s belandden op rotonde na mogelijk verkeersconflict in Doetinchem

Bij een mogelijk verkeersconflict op de Havenstraat in Doetinchem zijn vrijdagavond twee voertuigen ...

Auto slaat meerdere keren over de kop na uitwijkmanoeuvre in Netterden

Bij een ongeval op de Papenkampseweg in Netterden is vrijdagavond een auto zwaar beschadigd geraakt....

De Graafschap knokt voor zege maar blijft steken op gelijkspel in Doetinchem

De Graafschap heeft met 1-1 gelijk gespeeld tegen Willem II; een ploeg die aan het begin van het sei...

Vervolg Vrijheid in Beweging: kinderen ontwerpen posters voor internationale wedstrijd

Vrijheid laat zich moeilijk vangen in woorden, maar misschien wel in een bloem, een ballon of een ha...

Gemeente Lochem start met camerabewaking op station

Burgemeester Frans Backhuys van Lochem heeft besloten dat er camera’s komen op station Lochem. Deze ...