Ulft, Nederland
Terug

Bijna 120 miljoen maakt onderwijs Doetinchem klaar voor toekomst

eddad5a12de3b3757944d577dbe04ca7.jpg

Bijna 120 miljoen euro, zo veel geld heeft Doetinchem nodig om het onderwijslandschap richting 2036 qua gebouwen op peil te brengen voor de toekomst. Het hoofdgebouw van het Rietveld Lyceum krijgt een grondige renovatie, terwijl het Ludger-pand aan de Vondelstraat op termijn sluit. Ook voor het basisonderwijs trekt de gemeente flink de portemonnee.

Remco Geurts | Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
“We hebben in Doetinchem gekeken naar hoe we de komende tijd groeien”, zegt wethouder Jorik Huizinga. “In het verleden gingen we bij het onderwijs uit van minder leerlingen, maar je ziet dat het toch weer wat gaat stijgen.” Bovendien zijn de huidige schoolgebouwen verouderd. De gemeente ziet zelfs een ‘stuwmeer’ van panden die ouder dan veertig jaar zijn, zowel in het basis- als het middelbaar onderwijs. Het vraagt om ingrijpen. “Wij kampen nog steeds met een paar heel verouderde panden, en daar hebben we veel last van”, bevestigt Anne de Visch Eybergen van Achterhoek VO, de koepelorganisatie van middelbare scholen. “Dus het is mooi dat dit nu professioneel en planmatig wordt opgepakt.”

Naast het Metzo en het Prakticon zijn er in de toekomst twee middelbare scholen in Doetinchem: het Houtkamp College en het Panora Lyceum. Het huidige Ulenhof-gebouw aan de Bizetlaan en het pand van het Rietveld Lyceum aan de Kruisbergseweg moeten daarvoor worden aangepast, terwijl twee andere locaties voor de onderbouw blijven. Met name de investering voor het Rietveld-pand, een gemeentelijk monument, loopt met naar verwachting twintig miljoen euro flink in de papieren. “Dat is zo’n beeldbepalend onderdeel van Doetinchem, echt iets om trots op te zijn”, vindt De Visch Eybergen. “Dat pand moeten we behouden.”

Uitlopen in het Ludger
Volgens Achterhoek VO krimpt het aantal middelbare scholieren tot 2032 nog licht, waarna het stabiliseert rond de 4.500. Dat is reden dat het hoofdgebouw van het Ludger aan de Vondelstraat op termijn kan sluiten. De komende jaren wordt het eerst ingezet als ‘uitlooplocatie’ voor basisscholen die worden verbouwd, waaronder de Wilhelminaschool. “Het is fijn dat we het gebouw op die manier kunnen benutten, maar op termijn is het niet meer nodig”, vertelt Huizinga. “Dan zullen we die plek als onderwijs verlaten.”

Alle basisschoolpanden worden aangepakt
Qua basisonderwijs stevent Doetinchem, op basis van cijfers van DUO, na een lichte stijging af op een aantal van vijfduizend leerlingen in 2036. In overleg met schoolbesturen is een plan gemaakt om de panden aan te passen aan de eisen van nu. “De komende drie jaar gaan we echt investeren in een aantal scholen waar nieuwbouw voor plaats moet vinden”, vertelt Huizinga, doelend op de Wilhelminaschool, VSO Isselborgh en Hogenkamp. “We hebben ook een aantal gebouwen waar met name schoolbesturen zelf het nodige aan renovatie gaan doen. Dat is fijn, want dan weten we dat de panden langer gebruikt kunnen worden.”

Hogenkamp in Schöneveld?
Een van de eerste scholen die als eerst aan de beurt komt voor nieuwbouw, is Basisschool Hogenkamp. Grote vraag van ouders is of het nieuwe pand in de wijk Schöneveld kan komen, een grote wens, die eerder werd geuit in een protest op de stoep van het Doetinchemse stadhuis. “De verkenning is echt gericht op de wijk Schöneveld”, benadrukt Huizinga, die nog geen toezegging kan doen. “Op dit moment wordt gekeken of het op die plek mogelijk is, of dat er andere plekken zijn. Het liefst wel zo dicht mogelijk bij de huidige plek.”

‘Trots op het plan’
De Doetinchemse gemeenteraad kan binnenkort een klap geven op de verwachte investering van ruim 117 miljoen euro, een bedrag dat door afschrijven wel over vele jaren wordt uitgesmeerd. “Ik ben trots op het plan”, aldus wethouder Huizinga. “Ik ben blij dat alle schoolbesturen die erbij betrokken zijn ook ja hebben gezegd en hun handtekening eronder zetten. Dus ik ga trots met dit plan naar de raad, en ik hoop dat zij zien dat we hiermee echt een belangrijke basis leggen voor de schoolgebouwen in de gemeente Doetinchem.”

Lees ook

WhatsApp Image 2026-02-06 at 22.34.42.jpeg

De Graafschap overtuigt met klinkende overwinning: Eggens grote man

De eerste overwinning van 2026 voor De Graafschap is een feit. Op een volle Vijverberg werd vrijdagavond overtuigend met 4-0 gewonnen van Jong Ajax. Matchwinner: nieuwkomer Nils Eggens.

MelissaPeperkoek0.jpg

Snowboardster Peperkamp uit Zelhem bijna klaar voor tweede Olympische Winterspelen

De Olympische Winterspelen barsten voor Nederland bijna los. De Achterhoekse troef in de Italiaanse sneeuw is Melissa Peperkamp. De snowboardster uit Zelhem verheugt zich op Big Air, maar vooral het onderdeel Slopestyle.

04 Politie0.png

Politie neemt zakken vol mogelijk gestolen spullen in beslag bij arbeidsmigranten in Ulft

De politie heeft donderdagavond meerdere plastic zakken vol met vermoedelijk gestolen spullen in beslag genomen uit een woning aan de Schoolstraat in Ulft. In de woning wonen arbeidsmigranten.

WhatsApp Image 2026-02-06 at 12.26.13 (3).jpeg

Primeur voor carnavalskrakergala: artiesten uit hele land vinden weg naar Ulft

Dat het Kachelhöltjes Carnavalskraker Trofee Gala van REGIO8 en Iseldonk al lang niet meer alleen voor de Achterhoek is, werd donderdagavond tijdens de vierde editie van het evenement duidelijk. Sommige deelnemers hebben zelfs ruim twee uur in de auto gezeten om erbij te kunnen zijn.

WhatsApp Image 2026-02-06 at 11.36.59.jpeg

Weerboer Gerrit Vossers verwacht een droog weekend met zachte temperaturen

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit de Kemperplas in Vethuizen voorspelt de weerboer een zacht en droog weekend.

CEV21012026-4.jpg

Orion wint eerste halve finale: topduel tegen Fenerbahce bijna uitverkocht

De mannen van Orion Stars hebben donderdagavond in Groningen een flinke stap gezet om de landelijke bekerfinale te halen. De Achterhoekers wonnen met 1-3 van Lycurgus, de return spelen ze op carnavalszondag in eigen huis.