Ulft, Netherlands

's-Heerenbergs kanon nu nationaal monument voor Canadese artilleristen

Foto: REGIO8
Al jaren staat er een Canadees kanon uit de Tweede Wereldoorlog op de Bleek in ’s-Heerenberg. Deze plek wordt nu een nationaal monument voor de Canadese artilleristen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn omgekomen. Het Canadese leger verkiest de kasteelstad boven de Canadese begraafplaats in Holten.
Nick Hermsen | Bart Sollman | 8 mei 2025 17:32 | Aangepast op 8 mei 2025 17:32
“Dit is de plek waar de Canadezen Nederland weer binnenkwamen nadat zij de Rijn waren overgestoken in Duitsland. Vanuit hier begon de bevrijding van het laatste stuk van Nederland en Europa”, zegt de Canadese brigadier-generaal David Patterson. Hij is samen met negentig Canadese militairen overgekomen om 80 jaar vrijheid in Nederland te vieren en de oorlog te herdenken. Na Holten en Wageningen is ’s-Heerenberg de laatste locatie die ze bezoeken voor een herdenking.

Het kanon staat sinds 2010 in ’s-Heerenberg. Henk Groote, van de stichting Herdenken Bevrijden Bergh, is trots dat het met een nieuwe plaquette een nationaal monument is geworden. “We vinden het geweldig dat juist hier deze plaquette wordt onthuld. Het is een van de twee Canadese kanonnen die in Europa staan. De andere staat in Normandië, waar de geallieerden in 1944 aan land kwamen.” Tijdens de bevrijding van Bergh stonden er zo’n vierhonderd kanonnen.

Patterson: “We willen dit aan toekomstige generaties laten zien. Het is een eervol gevoel om te laten zien dat de Canadese artilleristen onderdeel uitmaakten van de mensen die Nederland en Europa hebben bevrijd. Wij Canadezen worden in Nederland nog altijd zeer gastvrij ontvangen.” Groote sluit zich bij die woorden aan: “Ik voel vooral nederigheid, maar ook dankbaarheid. We herinneren hen die gevallen zijn voor onze vrijheid. We kunnen ze op deze manier eren.”

Lees ook

De Graafschap kent sterke generale voor play-offs in Helmond

De Graafschap heeft vrijdagavond goed warmgedraaid voor de nacompetitie tijdens het uitduel met Helm...

Twee Achterhoekse klimmers aan de start van de Giro d’Italia

De Achterhoekse wielrenners Koen Bouwman en Gijs Leemreize staan vrijdag in Albanië aan de start van...

BBQ's en Oldtimers: nieuw feest in Zelhem uit de koker van Hendrik Jan Lovink

Honderden oldtimerliefhebbers komen elk jaar samen in het centrum van Zelhem voor de Smoks Hanne Rit...

Vierde landstitel lonkt voor Orion Stars na tweede overwinning op Lycurgus

Orion Stars uit Doetinchem heeft zich een ideale uitgangspositie verschaft voor het binnenhalen van ...

Plannen voor opvang van 125 arbeidsmigranten in Olde Beth Wehl

De pandeigenaar van evenementenlocatie Olde Beth, ontwikkelt samen met twee andere initiatiefnemers ...

Rijinstructeur uit Didam (61) krijgt één dag cel en taakstraf voor aanranding leerling

Een 61-jarige rijinstructeur uit Didam is donderdag 8 mei door de rechtbank in Zutphen veroordeeld t...