Ulft, Netherlands

Acht partijen blijven in gesprek over coalitie in Gelderland

Een reeks partijen blijft in gesprek met de BBB om tot een nieuwe coalitie voor de provincie Gelderland te komen. Dat is volgens verkenner Gert Jan van Noort nodig, omdat er geen 'eenduidige' conclusie te trekken valt.
Redactie REGIO8 | 5 april 2023 16:13 | Aangepast op 5 april 2023 16:13
De BBB, het CDA en de VVD vormen de kern van de onderhandelingen, daarnaast worden meerdere partijen uitgenodigd voor nadere gesprekken. Het gaat om de SGP, de PvdA, de ChristenUnie en JA21. Omdat de PvdA en GroenLinks zich aan elkaar hebben verbonden, wordt ook die partij uitgenodigd. Dat betekent dat de verkenner adviseert om geen gesprekken te voeren met D66, Volt, de Partij voor de Dieren, 50Plus, SP en Forum voor Democratie.

De vijftien partijen gingen volgens Omroep Gelderland anderhalve week geleden bij de verkenner langs om te praten. In die gesprekken ging het over de duiding van de uitslag, wat een voorkeurscoalitie is, welke breekpunten er zijn en welke beleidsthema's per partij het belangrijkst zijn.

BBB grote winnaar
De BBB won bij de verkiezingen liefst veertien zetels, de VVD werd de tweede partij met zes zetels. Voor de Gelderse coalitie zijn 28 zetels nodig, dat betekent dat er in ieder geval vier partijen nodig zijn om een meerderheid te krijgen, maar voor veel partijen is een meerderheid van één of twee zetels niet genoeg, dat biedt onvoldoende comfort om vier jaar de coalitie in te gaan.

Ruime meerderheid
Dat de BBB, het CDA en de VVD de onderhandelingen zouden ingaan was wel duidelijk, daarbij komen dus vier partijen. Die zeven partijen zijn niet allemaal nodig om tot een meerderheid te komen. De zeven partijen hebben samen 37 van de 55 zetels. Dat is een ruime meerderheid.

Foto: REGIO8

Lees meer over:

Gelderland|Politiek|BBB|

Meest gelezen

De Boetners brengt ode aan De Graafschap met nieuw clublied: ‘Gewoon recht voor de raap’

Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | Mack Delleman | 10 jun 2025 14:16

Provincie voert maand lang onderhoud uit aan N317

Viggo Zweverink | 10 jun 2025 16:56

Lees ook

Een keer rustige politieke week in Winterswijk: over aanpak lichthinder en vergroening winkelstraat kun je niet tegen zijn

Na roerige politieke weken, lijkt de rust in bestuurlijk Winterswijk weer teruggekeerd te zijn. Van ...

Klap voor BZ-minister Dobrindt: Duitse rechter kraakt grensbeleid asielzoekers

Het nieuwe strenge grensbeleid van de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt (CSU...

Partijen eisen van de burgemeester meer transparantie en betere informatie

In de gemeenteraad van Bocholt wordt opnieuw gediscussieerd over meer transparantie en tijdige infor...

Winterswijk gaat zonder coalitie en met drie wethouders verder

Na weken van bestuurlijke onrust heeft de gemeenteraad van Winterswijk besloten om de bestuursperiod...

Dit was Koningsdag 2025: ‘Achterhoek, vriendschap, samenbinden en Duitse regio’

Koning Willem Alexander en de ontvangende burgemeester Mark Boumans spraken er aan het begin en aan ...

Informateur zet eerste stappen tijdens bestuurscrisis Winterswijk

Informateur Frank Roerdinkholder heeft afgelopen week de eerste gesprekken gevoerd met partijen uit ...