Ulft, Nederland
Terug

Burgermeesterverkiezingen: in Emmerich twee vrouwen CDU EN SPD de grootste kans

6c830d76d555c1b8bb0284c05c4d8a9e.jpg

In Emmerich draait het deze keer vooral om twee vrouwen: Claudia Lindlahr van de CDU en Meike Schnake-Rupp van de SPD. Dat alleen al is bijzonder, want voor het eerst lijkt de stad bijna zeker een vrouwelijke burgemeester te krijgen.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
En waarom juist deze twee? Omdat ze de boegbeelden zijn van de twee grootste fracties in de gemeenteraad. De CDU heeft er 15 zetels, de SPD 11. Daarmee liggen ze stevig voor op de rest. En precies daar zit de kern: zonder een SPD-burgemeester zou de CDU bij de volgende verkiezingen nog makkelijker de overhand nemen. Voor de SPD staat er dus extra veel op het spel. Grootste vraag is welke uitwerkingen zal de uitslag straks gaan krijgen op de internationale samenwerking met de Nederlandse buurgemeenten. Hinze zag hierin grote voordelen voor economische ontwikkeling voor Emmerich.

Waar staat Emmerich nu?
Emmerich is politiek gezien wat versplinterd. Naast CDU en SPD zijn er de Groenen, de FDP, de BGE en de AfD. Dat maakt het ingewikkeld om meerderheden te vormen. Je kunt eigenlijk alleen maar vooruitkomen door compromissen te sluiten. Dat betekent dat de nieuwe burgemeester niet alleen een bestuurder wordt, maar ook een bruggenbouwer moet zijn.

Economisch en ruimtelijk heeft de stad de afgelopen jaren flinke stappen gezet. Denk aan de plannen voor de binnenstad, de herontwikkeling en de steun aan de Sparkasse, waarover huidig burgemeester Hinze heeft gezegd, dat hij er nachten van wakker heeft gelegen, maar dat het nodig was, ondanks dat de stad Emmerich flink aan ruimte moest inboeten om sociaal inwoners te ondersteunen. Daaruit knaagt er iets: de financiële speelruimte is 9nog steeds) kleiner, de middenstand worstelt en er is onvrede over veiligheid en leefbaarheid, bijvoorbeeld rond de Franz-Wolters-Platz.

Claudia Lindlahr, de insider
Claudia Lindlahr kent het stadhuis van binnenuit. Als afdelingshoofd weet ze precies wat er al loopt op het gebied van digitalisering en dienstverlening. Haar kracht is dus ervaring: ze kan laten zien dat ze het apparaat kent en dat ze weet hoe je dingen voor elkaar krijgt. Voor veel kiezers staat ze voor zekerheid en stabiliteit.
Maar dat kan ook een valkuil zijn. Want als je vooral zegt dat er al veel gebeurt, loop je het risico dat burgers vinden dat ze nog weinig van die verbeteringen merken. Haar uitdaging is dus om te laten zien dat ze niet alleen een beheerder is, maar ook iemand die Emmerich vooruit kan duwen met frisse ideeën.

Meike Schnake-Rupp, de verbinder
Meike Schnake-Rupp legt de nadruk op de sociale kant. Zij praat over het behouden van inclusieve voorzieningen, het flexibeler maken van de weekmarkt en gewoonweg meer contact zoeken met mensen in de stad. Ze positioneert zich als iemand die dichtbij de burger wil staan en de stad leefbaarder wil maken.
Dat kan goed aanslaan in een tijd waarin veel mensen zich juist zorgen maken over samenhang en gemeenschap. Haar zwakte is dat ze misschien minder bestuurlijke ervaring heeft dan Lindlahr, maar ze compenseert dat met haar profiel als verbinder en haar sociale drive.

En dan is er nog de AfD
Christoph Kukulies, de kandidaat van de AfD, maakt de strijd spannender. Hij haalde applaus met stevige uitspraken: politiehonden en douanecontroles op de Franz-Wolters-Platz, of het schrappen van projecten als de begroting krap wordt. Zulke duidelijke statements spreken een deel van de kiezers aan. Hij zal veel jonge kiezers voor zich winnen. In Duisland mag je vanaf 16 jaar stemmen en hij de jeugdigen veel beloofd aan zijn marktkraam. Kukulies is slager en koopman op de markt. Hij zit ook bij de brandweer (hoofdveldwacht).
Maar de kans dat hij echt burgemeester wordt, is klein. Wat hij wél doet, is druk zetten op het midden. Zijn aanwezigheid kan ervoor zorgen dat CDU en SPD zich sterker moeten profileren op thema’s als veiligheid en financiën.

Wat betekent dit voor de stad?
Wie er ook wint, de nieuwe burgemeester erft een stad die financieel moet oppassen, waar de politiek steeds meer versnipperd raakt, en waar tegelijk verwachtingen zijn rond economische vernieuwing en leefbaarheid.
Lindlahr kan zich neerzetten als de vrouw die de lijn van stabiliteit doortrekt en Emmerich bestuurlijk betrouwbaar houdt.Schnake-Rupp kan juist zeggen: ik ben degene die de stad meer menselijk en sociaal maakt, iemand die mensen bij elkaar brengt.

Voorzichtige voorspelling
Als je puur naar de peilingen kijkt, heeft Lindlahr een kleine voorsprong. De CDU is groter in de raad en heeft een stevig netwerk. Maar onderschat Schnake-Rupp niet: als zij genoeg kiezers weet te overtuigen dat Emmerich meer dan stabiliteit nodig heeft, namelijk nieuwe energie en sociale samenhang, kan het heel spannend worden in een tweede stemronde.

De ironie is dat de burgemeesterverkiezingen tot nu toe nog niet over de grensoverstijgende samenwerking gaat. Voor Hinze was die samenwerking de sleutel tot economische vernieuwing en sociale verbinding tussen inwoners. Kiezers lijken meer te willen horen over zichtbare, tastbare thema’s dicht bij huis. Toch kan het voor de nieuwe burgemeester een belangrijk instrument blijven. ‘We’ gaan het zien aan de andere kant van de grens. Samenwerking met de buren om meer economische slagkracht te krijgen dan Emmerich alleen ooit zou hebben?

Lees ook

fietspad door Anholt.jpg

Verbreding Anholts fietspad hervat: onderdeel van groter grensplan

Isselburg maakt het fiets- en wandelpad langs de Anholter Stadtgraben geschikt voor een internationale snelfietsverbinding. De werkzaamheden aan het bestaande pad zijn daarvoor inmiddels hervat. Volgens de planning moet het werk vóór de Anholtse kermis, eind mei, zijn afgerond.

peperkamp_@theo.acworth_PHOTO_1064_Midres (6).jpg

Zelhemse Melissa Peperkamp klaar op Winterspelen: geen finaleplaats

Geen finaleplaats deze Olympische Winterspelen voor Melissa Peperkamp. De Zelhemse snowboardster kwam zondagmiddag op het onderdeel Slopestyle een halve punt te kort, nadat ze eerder in de week ook op Big Air de eindstrijd miste.

36331671552f0cf4363c47666ff0430f1d4235d9.png

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag weer open na maanden van sluiting, onderzoek loopt nog

Coffeeshop Magic in Doetinchem mag maandag om 18.00 uur weer open, na een sluiting van twee maanden. Het pand werd eind 2025 gesloten na twee zware explosies, waarbij het tot twee keer toe flinke schade opliep. Hoewel het onderzoek nog loopt en er nog geen verdachte is aangehouden, mogen de deuren weer open.

Peperkamp_@jozzzeph (2).jpg

Met frisse blik aast Melissa Peperkamp nog steeds op succesvolle Winterspelen

Melissa Peperkamp uit Zelhem heeft nog één kans op een medaille deze Olympische Winterspelen in Italië. Op het onderdeel Big Air ging de snowboardster bij de landing onderuit, maar zondagmiddag waagt ze een nieuwe poging, op haar favoriet: Slopestyle.

WhatsApp Image 2026-02-13 at 10.21.18 PM.jpeg

Invallers El Kadiri en Kwint helpen De Graafschap aan zege

De Graafschap is het carnavalsweekend goed begonnen. In Eindhoven werd er met 1-2 gewonnen van Jong PSV en heroverden de Doetinchemmers de derde plek in de Eerste Divisie.

WhatsApp Image 2026-02-13 at 15.32.36.jpeg

Auto vliegt in brand op N18 bij Varsseveld, niemand gewond

Op de N18 bij Varsseveld is vrijdagmiddag een voertuig in brand gevlogen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting. Er raakte niemand gewond.