Ulft, Netherlands

Vorden geeft 'onbekende' geallieerden gezicht

Twintig witte stenen met een naam, beroep, sterfdatum en leeftijd voor soldaten die omkwamen in de oorlog. Voor veel bezoekers aan de algemene begraafplaats in Vorden zijn deze jonge mannen onbekenden. Ze streden voor onze vrijheid, maar wie ze waren en wat hun toekomstdromen waren, is voor velen onbekend en daarom wordt de komende twee maanden geld ingezameld om dat te veranderen.
Tim Rondeel | 13 september 2021 15:47 | Aangepast op 13 september 2021 15:47
Wout Dekkers heeft samen met Robert Ellenkamp en Freerk Boekelo het idee opgevat de mannen een gezicht én een verhaal te geven. "Bij een gezicht krijgt de naam een leven", vertelt Dekkers aan Omroep Gelderland. "Dit waren allemaal jonge mannen en die verdienen het dat hun verhaal verteld wordt." Op de begraafplaats in Vorden liggen achttien Britten en Canadezen van de Royal Air Force. Ze crashten in de oorlog met een vliegtuig. In de buurt van Vorden zijn in totaal drie vliegtuigen neergestort: één bij het buurtschap Delden, één bij Linde en één bij Hackfort.

Daarnaast liggen er nog twee parachutisten op de begraafplaats, die in september 1944 in Oosterbeek zijn gedropt en dus meededen aan Market Garden. Via een omweg zijn ze uiteindelijk in Vorden terechtgekomen. Hun verhaal laat zich hier lezen. Om informatie over de jonge mannen te vinden, moest contact gezocht worden met nabestaanden. Dekkers is in 2018 al begonnen met de zoektocht. "Ik zat in de voorbereiding van het bevrijdingsconcert en daarvoor wilden we nabestaanden uitnodigen. Toen is mijn zoektocht begonnen."

Ieder jaar in Vorden
Twee families komen ieder jaar op de begraafplaats in Vorden. "Vervolgens zijn we gestart om te zien of we ook andere nabestaanden konden vinden. En daar zijn we nu voor bijna iedereen in geslaagd." Om het voor de drie wat minder tijdrovend te maken, hebben ze een verdeling gemaakt in vliegtuigcrashes. Zo heeft Dekkers contact gezocht met de nabestaanden van de inzittenden van het vliegtuig dat op 8 januari 1943 neerstortte op Hackfort: "Ik heb inmiddels alle nabestaanden van de bemanningsleden gevonden."

Vragenlijsten verstuurd
Aan de nabestaanden zijn vragenlijsten gestuurd: uit wat voor gezin kwam de geallieerde soldaat? Wat deden zijn ouders? Wat wilde hij worden? Hoe is zijn schoolleven verlopen? Uit de antwoorden blijkt dat het leven van de omgekomen mannen veel meer omvatte dan alleen de oorlogsstrijd. Zo wilde Harris bijvoorbeeld profvoetballer worden en leefde de jonge Foote zijn droom: hij wilde piloot worden. Munro McKenzie was op zijn beurt van plan rechten te gaan studeren. "Wat opvalt is dat ze allemaal zo jong waren, zo veel ambitie hadden en dat dat in één keer stopte. In de meeste gevallen gebeurde dat alleen omdat ze dienstplichtig waren en niet omdat hun ambities bij de Royal Air Force lagen."

Geld nodig

Om de foto's op een standaard te plaatsen en de verhalen op te tekenen in een boek, is geld nodig. Eerder dit jaar is al geprobeerd geld in te zamelen. Maar nog niet de helft van de benodigde zesduizend euro is binnen. "We hebben onszelf als doel gesteld dat op 1 november het geld binnen moet zijn", zegt Dekkers. "Volgend jaar april willen we graag alles presenteren, dus moeten we over twee maanden weten of het project door kan gaan. Wij hebben vooral de hoop op ondernemers en inwoners uit Vorden en daarom doen we nogmaals een oproep."

Foto: Omroep Gelderland

Meest gelezen

De Boetners brengt ode aan De Graafschap met nieuw clublied: ‘Gewoon recht voor de raap’

Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | Mack Delleman | 10 jun 2025 14:16

Provincie voert maand lang onderhoud uit aan N317

Viggo Zweverink | 10 jun 2025 16:56

Lees ook

Suzan & Freek gaan deze zomer toch optreden: ‘Genieten is voor ons muziek maken’

Het Achterhoekse duo Suzan & Freek gaat deze zomer optreden, ondanks de ongeneeslijke ziekte van Fre...

Een keer rustige politieke week in Winterswijk: over aanpak lichthinder en vergroening winkelstraat kun je niet tegen zijn

Na roerige politieke weken, lijkt de rust in bestuurlijk Winterswijk weer teruggekeerd te zijn. Van ...

Supporters in de rij voor clubhistorie van De Graafschap: ‘Het is een aardige unit’

Tientallen Superboeren stonden donderdagavond in de rij bij stadion De Vijverberg om een stukje club...

Zwoele zomernachten in aantocht voor de Achterhoek volgens weerboer Gerrit

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

Tieners bezaaien schoolplein met glasscherven in Lochem

Een groep minderjarige jongeren heeft vorige week een hoop glasscherven achtergelaten op het schoolp...

Mountainbiker gewond na aanrijding tussen Beek en Zeddam

Bij een aanrijding nabij Zeddam is vrijdagochtend een mountainbiker gewond geraakt. De weg tussen Be...