Ulft, Netherlands

Vorden geeft 'onbekende' geallieerden gezicht

Twintig witte stenen met een naam, beroep, sterfdatum en leeftijd voor soldaten die omkwamen in de oorlog. Voor veel bezoekers aan de algemene begraafplaats in Vorden zijn deze jonge mannen onbekenden. Ze streden voor onze vrijheid, maar wie ze waren en wat hun toekomstdromen waren, is voor velen onbekend en daarom wordt de komende twee maanden geld ingezameld om dat te veranderen.
Tim Rondeel | 13 september 2021 15:47 | Aangepast op 13 september 2021 15:47
Wout Dekkers heeft samen met Robert Ellenkamp en Freerk Boekelo het idee opgevat de mannen een gezicht én een verhaal te geven. "Bij een gezicht krijgt de naam een leven", vertelt Dekkers aan Omroep Gelderland. "Dit waren allemaal jonge mannen en die verdienen het dat hun verhaal verteld wordt." Op de begraafplaats in Vorden liggen achttien Britten en Canadezen van de Royal Air Force. Ze crashten in de oorlog met een vliegtuig. In de buurt van Vorden zijn in totaal drie vliegtuigen neergestort: één bij het buurtschap Delden, één bij Linde en één bij Hackfort.

Daarnaast liggen er nog twee parachutisten op de begraafplaats, die in september 1944 in Oosterbeek zijn gedropt en dus meededen aan Market Garden. Via een omweg zijn ze uiteindelijk in Vorden terechtgekomen. Hun verhaal laat zich hier lezen. Om informatie over de jonge mannen te vinden, moest contact gezocht worden met nabestaanden. Dekkers is in 2018 al begonnen met de zoektocht. "Ik zat in de voorbereiding van het bevrijdingsconcert en daarvoor wilden we nabestaanden uitnodigen. Toen is mijn zoektocht begonnen."

Ieder jaar in Vorden
Twee families komen ieder jaar op de begraafplaats in Vorden. "Vervolgens zijn we gestart om te zien of we ook andere nabestaanden konden vinden. En daar zijn we nu voor bijna iedereen in geslaagd." Om het voor de drie wat minder tijdrovend te maken, hebben ze een verdeling gemaakt in vliegtuigcrashes. Zo heeft Dekkers contact gezocht met de nabestaanden van de inzittenden van het vliegtuig dat op 8 januari 1943 neerstortte op Hackfort: "Ik heb inmiddels alle nabestaanden van de bemanningsleden gevonden."

Vragenlijsten verstuurd
Aan de nabestaanden zijn vragenlijsten gestuurd: uit wat voor gezin kwam de geallieerde soldaat? Wat deden zijn ouders? Wat wilde hij worden? Hoe is zijn schoolleven verlopen? Uit de antwoorden blijkt dat het leven van de omgekomen mannen veel meer omvatte dan alleen de oorlogsstrijd. Zo wilde Harris bijvoorbeeld profvoetballer worden en leefde de jonge Foote zijn droom: hij wilde piloot worden. Munro McKenzie was op zijn beurt van plan rechten te gaan studeren. "Wat opvalt is dat ze allemaal zo jong waren, zo veel ambitie hadden en dat dat in één keer stopte. In de meeste gevallen gebeurde dat alleen omdat ze dienstplichtig waren en niet omdat hun ambities bij de Royal Air Force lagen."

Geld nodig

Om de foto's op een standaard te plaatsen en de verhalen op te tekenen in een boek, is geld nodig. Eerder dit jaar is al geprobeerd geld in te zamelen. Maar nog niet de helft van de benodigde zesduizend euro is binnen. "We hebben onszelf als doel gesteld dat op 1 november het geld binnen moet zijn", zegt Dekkers. "Volgend jaar april willen we graag alles presenteren, dus moeten we over twee maanden weten of het project door kan gaan. Wij hebben vooral de hoop op ondernemers en inwoners uit Vorden en daarom doen we nogmaals een oproep."

Foto: Omroep Gelderland

Meest gelezen

A12 wordt vanaf volgend jaar verbreed, snelheid gaat omlaag

Nick Hermsen | Bart Sollman | 9 okt 2025 12:43

Botsing tussen auto's zorgt voor verkeershinder in Ulft

Redactie REGIO8 | 14 okt 2025 13:56

Lees ook

Man (34) uit Montferland aangehouden in onderzoek naar crimineel netwerk

Een 34-jarige man uit de gemeente Montferland is begin oktober aangehouden in een onderzoek naar een...

Organisatie blikt terug op Terborg Toernooi: ‘Die verdediging was de beste ooit'

Na meer dan veertig jaar is er een einde gekomen aan het Terborg Toernooi. Het jeugdvoetbaltoernooi ...

Motorrijder gewond na aanrijding nabij Zeddam

Een motorrijder is woensdagmiddag gewond geraakt bij een ongeval op de N316 bij Zeddam. De man is me...

Montferland start pilot met kamerverhuur aan statushouders

De gemeente Montferland start een pilot met kamerverhuur voor alleenstaande statushouders. Daarmee w...

DRU maakt draai na kritiek op college: ‘Onze brief had beter niet verstuurd kunnen worden’

De stichting DRU Industriepark heeft in aanloop naar de raadsvergadering donderdag een opvallende br...

DZC'68 wil scoren met respect: 'Vooral met plezier het spelletje beleven'

Op Sportpark Zuid in Doetinchem draaide het zaterdag volledig om sociale veiligheid. Voetbalverenigi...