Ulft, Netherlands

Varkenshouder in Harreveld mag uitbreiden

Een varkenshouderij in het buitengebied van Harreveld mag van de gemeente Oost Gelre een nieuwe stal voor vleesvarkens bouwen. Buurtbewoners verzamelden honderden handtekeningen tegen de plannen omdat ze vrezen voor stankoverlast.
Davie Klein Gunnewiek | 4 januari 2022 14:08 | Aangepast op 4 januari 2022 14:08
Het agrarische bedrijf telt op dit moment een kleine tweeduizend vleesvarkens, naast een duizendtal zeugen en biggen. De varkenshouderij heeft bij de gemeente aangegeven te willen stoppen met de zeugenhouderij en de vleesvarkensboerderij te willen uitbreiden. De bestaande biggenstallen worden dan verwijderd en er komt een nieuwe vleesvarkensstal, die straks ruimte gaat bieden aan een kleine drieduizend vleesvarkens. In de huidige stallen blijven nog eens ruim 1.500 vleesvarkens over. Dit tot onvrede van omwonenden, die zich zorgen maken over de uitbreiding.

Bij de gemeente kwamen zes zienswijzen binnen, waarbij één zienswijze was voorzien van een lijst met handtekeningen van vierhonderd inwoners. “Ik vind dat we als buurtbewoners keihard in ons hemd worden gezet”, zegt één van de buurtbewoners, die anoniem wil blijven. “De gemeente brengt de gezondheid van inwoners van Oost Gelre in gevaar.” Volgens hem wordt er geen rekening gehouden met de leefomgeving: “Ik heb helemaal niks tegen boeren, dat hoort bij het buitengebied, maar ik heb wel wat tegen de grootschalige vleesvarkensindustrie.”

Gesprek met omwonenden
Wethouder Marieke Frank heeft eind september een gesprek gehad met buurtbewoners die zienswijzen hebben ingediend tegen de uitbreiding. Hoewel er vanuit de gemeente begrip is voor de vrees van stankoverlast, heeft de wethouder in het gesprek aan buurtbewoners uitgelegd dat een vergunning verleend moet worden als deze voldoet aan de geldende wet- en regelgeving. “De beleving van stank is voor iedereen weer anders”, zegt Frank. “Voor de objectieve bepaling kan er alleen worden gewerkt met bijvoorbeeld geurnormen en geurafstanden.”

'Vervelende boodschap'
Uit toetsingen van de gemeente en de Omgevingsdienst Achterhoek (ODA) komen volgens Oost Gelre geen redenen naar voren om de vergunning voor het uitbreiden van de vleesvarkenshouderij te weigeren. “Een vergunning weigeren terwijl deze feitelijk voldoet is wettelijk gezien niet mogelijk”, zegt Frank. “Dat is een vervelende boodschap voor buurtbewoners, maar het staat ze vrij om in beroep te gaan tegen dit besluit.” Of buurtbewoners dat ook gaan doen is op dit moment nog niet bekend. “We moeten ons nog beraden op welke mogelijkheden er nu nog zijn”, aldus de anonieme buurtbewoner.

Foto: REGIO8 (archief)

Meest gelezen

Woning volledig uitgebrand in Terborg

Redactie REGIO8 | 27 dec 2025 09:55

Lees ook

REGIO8 - Jaaroverzicht 2025 #2

In dit jaaroverzicht kijken we terug op de momenten die 2025 in de Achterhoek hebben gekenmerkt. Van...

Woning volledig uitgebrand in Terborg

Bij een brand in Terborg is zaterdagochtend een woning verloren gegaan. Een bewoner is ter controle ...

Explosieven aangetroffen in Lichtenvoorde, vijftig woningen ontruimd

Midden in een woonwijk in Lichtenvoorde zijn vrijdag aan het eind van de middag explosieven gevonden...

Keupers Kerst | Kijk hier de compilatie

Hans Keuper is in de aanloop naar Kerstmis door de Achterhoek getrokken om bij verschillende generat...

Weerboer Gerrit Vossers verwacht koude dagen voor oud en nieuw

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

Eerste marathon op natuurijs tweede kerstdag in Winterswijk

De eerste marathon op natuurijs van dit seizoen is deze vrijdag op de baan van de Winterswijkse IJsv...