Ulft, Netherlands

Ulftse uitvinding gebruikt in de praktijk

Hovenier Fabian Hendriks uit Elst gaat als eerste hovenier met de grondbevriezer tegen Japanse duizendknoop aan de slag. Tibach uit Ulft ontwikkelde de oplossing voor de bestrijding van de exotische plant dat groeit door asfalt en funderingen.
Tim Rondeel | 7 juli 2022 13:10 | Aangepast op 7 juli 2022 13:10
Technisch innovatiebureau Tibach ontdekte waartegen de plant niet bestand is en ontwikkelde een apparaat waarmee de strijd tegen de Japanse duizendknoop wel kan worden gewonnen. De Japanse duizendknoop blijkt niet bestand tegen kou. Daarom ontwikkelde het Ulftse bedrijf een mobiele grondbevriezer. Het lijkt nog het meest op een enorme koelbox waarbinnen het letterlijk ijs- en ijskoud is.

Tot een meter diep in de grond zijn buizen geplaatst die met behulp van koelvloeistof een temperatuur bereiken van 35 graden onder nul. Hierdoor bevriezen de wortels van de Japanse duizendknoop en legt de invasieve exoot het loodje. "Het inheemse bodemleven is wel tegen de extreme vrieskou bestand", vertelt André Evers van Tibach aan Omroep Gelderland.

Samenwerking
Bij de ontwikkeling van het apparaat zijn onder meer de Wageningen Universiteit, de provincie Gelderland en de gemeente Oude IJsselstreek betrokken. Het gebruik van de mobiele grondbevriezer is volgens het bedrijf in Ulft niet duurder dan het gebruik van andere methoden die nu worden ingezet om de invasieve exoot te bestrijden. Nadeel is wel dat het nieuwe apparaat vanwege zijn grootte nog niet overal kan worden ingezet.

Minder verspreiding
Als er ook maar een klein stukje wortel van de plant achterblijft, komt de Japanse duizendknoop razendsnel weer terug. Bovendien zorgt het vervoer van de plantenresten ervoor dat de exoot zich juist verder verspreidt. Dat gevaar bestaat niet bij het gebruik van de mobiele grondbevriezer.

Foto: REGIO8 (archief)

Lees ook

Gewilde Boersma klaar voor Almere: ‘Ik geniet heel erg hier in Doetinchem’

De Graafschap trapt zondagmiddag hun tweede seizoenshelft af in Almere. De Doetinchemmers willen de ...

Deelnemers Montferland Halve Marathon zetten zich in voor meer dan de finishlijn

Tijdens de Montferland Halve Marathon draait het zondag niet alleen om sport, maar ook om steun voor...

'Nieuwsgierige' Dijkhuizen kijkt uit naar aftrap tweede seizoenshelft in Almere

De Graafschap treft zondagmiddag in de eerste competitiewedstrijd van het jaar de huidige nummer zes...

Bouwplan voor 77 woningen Harfsen in de knel door spuitzone 

De bouw van 77 woningen in Harfsen Zuidwest en -West kan in de knel komen door een verplichte spuitz...

Wereldtoppers klaar voor Montferland Halve Marathon: 'Kenmerken van een echte klassieker'

Montferland ademt dit weekend hardlopen. Na een jaar van afwezigheid keert de hardloopwedstrijd, in ...

‘Pre-sale’ moet Montferlanders aan woning helpen in eigen dorp

Montferland heeft donderdag de eerste concrete woningbouwplannen gepresenteerd voor Nieuw-Dijk, Kild...