Ulft, Netherlands

Resultaten enquête azc Didam: gros van de inwoners heeft zorgen

Foto: REGIO8
Het grootste gedeelte van de inwoners van Didam maakt zich zorgen over de komst van een azc in het Montferlandse dorp. Dat blijkt uit de resultaten van de enquête die de inwoners in hebben kunnen vullen. Zo’n 2500 mensen hebben gebruik gemaakt van deze kans om hun stem te laten horen. De brief met een uitnodiging tot het invullen is bij ruim 8000 Didammers op de deurmat gevallen.
Bart Sollman | 7 april 2025 15:46 | Aangepast op 7 april 2025 15:46
Eén van de meest in het oog springende resultaten is dat 78 procent van de Didammers die de vragenlijst hebben ingevuld, zorgen heeft rondom de opvang van asielzoekers in Didam. De zorgen zijn in een aantal categorieën op te delen. Zo zijn er onder andere zorgen over overlast en veiligheid, druk op de voorzieningen en de woningmarkt en integratie en cultuurverschillen. Respondenten denken bijvoorbeeld dat Didam te klein is. Daarnaast wordt er verwezen naar ervaringen uit andere gemeenten.

14 procent van de inwoners van Didam geeft aan hulp te willen bieden bij de opvang van asielzoekers. De andere kant van de medaille is natuurlijk dat 86 procent dit dus niet wil. Waar de mensen vooral bij willen helpen is begeleiding op verschillende gebieden en praktische hulp bieden. Op de vraag wat mensen belangrijk vinden bij de komst van een azc, reageerden 370 mensen helemaal geen azc te willen.

Mogelijke locaties
In de enquete werd onder andere gevraagd naar mogelijke locaties voor de komst van azc. 21 procent van de respondenten geeft aan het oude gemeentehuis een goede optie te vinden. 14 procent heeft een antwoord gegeven dat in de rapportage bestempeld wordt als proteststem. ‘De reacties op de vragenlijst maken duidelijk waar we als gemeente speciale aandacht voor moeten hebben. Het is fijn om te zien hoe inwoners hebben meegedacht over het vinden van een geschikte plek. We gaan de aangegeven locaties onderzoeken’, zegt de gemeente Montferland hierover in een raadsbrief.

Online bijeenkomst
Dinsdag 15 april is er vanaf 19.30 uur een digitale bijeenkomst waarin alle resultaten van de enquête gedeeld worden. De gemeente Montferland is voornemens om een azc voor 250 asielzoekers te realiseren in Didam. Een groep Didammers heeft hierop een actiegroep opgericht tegen de komst van een azc. Online roepen zij op tot vreedzaam protest. Burgemeester Harry de Vries noemde de sfeer bij eerdere protesten 'grimmig'. De groep heeft ook een burgerinitiatief ingediend, dit staat bij de raadsvergadering van donderdag 10 april op de agenda.

Meest gelezen

Vermiste Doetinchemse vrouw (30) teruggevonden

Redactie REGIO8 | 21 sep 2025 17:15

Nieuwbouw Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem bereikt hoogste punt

Nick Hermsen | Hidde Vinkenvleugel | 23 sep 2025 14:26

Lees ook

De Graafschap geeft zege uit handen in Dordrecht

De Graafschap heeft vrijdagavond een punt overgehouden aan het uitduel met FC Dordrecht. De ploeg va...

Aaltense burgemeester in Dusseldorf onderscheiden voor grensoverstijgende samenwerking brandweren

Burgemeester Anton Stapelkamp van de gemeente Aalten is onderscheiden met een bijzondere medaille va...

Burgemeester Boumans bestempelt protest Doetinchem als 'terrorisme'

Burgemeester Mark Boumans veroordeelt het uit de hand gelopen protest van donderdagavond tegen de ko...

Gemeenteraad wil dat college landbouwsluis Beek heroverweegt

Als het aan de gemeenteraad van Montferland ligt kijkt het college nog eens kritisch naar het plaats...

Weerboer Gerrit voorspelt vanaf de kermis in Etten een wisselvallig weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

Bus uitgebrand in Doetinchem, brandstichting niet uitgesloten

Een voertuig is donderdagavond volledig uitgebrand in Doetinchem. De politie onderzoekt de oorzaak e...