Ulft, Netherlands

Onderzoek naar Joods vastgoed in WOII

Aalten, Berkelland, Bronckhorst, Oude IJsselstreek en Oost Gelre laten de Radboud Universiteit in Nijmegen een onafhankelijk onderzoek doen naar in beslag genomen Joods vastgoed tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. De focus van het onderzoek ligt op de rol van de gemeenten bij de onteigening van Joodse panden en de afhandeling daarvan na afloop van de oorlog.
Domien Esselink | 1 juli 2022 11:15 | Aangepast op 1 juli 2022 11:15
Joodse inwoners werden tijdens de oorlog gedwongen hun woningen te verlaten en het onroerend bezit werd onteigend en veelal doorverkocht. Na afloop van de oorlog zagen ze bijvoorbeeld hun eigen meubels terug in een opslag en moesten er voor betalen om te terug te krijgen. De vijf Achterhoekse gemeenten willen weten hoe er destijds is gehandeld bij het herstellen van het (eigendoms)recht voor Joodse burgers en hun nabestaanden. In navolging van haar collega Joris Bengevoord in Winterswijk wil ook burgemeester Annette Bronsvoort van Oost Gelre duidelijkheid over het handelen van haar gemeente destijds.

“Het is verschrikkelijk dat Joods vastgoed tijdens de Tweede Wereldoorlog is onteigend en doorverkocht", zegt Bronsvoort. "Joodse inwoners die na de Tweede Wereldoorlog hun onteigende en doorverkochte woning wilden terugkrijgen, ontvingen van sommige gemeenten weinig medewerking en medeleven. Ze moesten soms zelfs bijkomende kosten betalen om weer in het bezit te komen van hun eigen woning." Ze voert het woord namens de vijf gemeenten: "Het is erg belangrijk dat wij laten onderzoeken of deze woningen en stukken grond na de bevrijding weer bij de rechtmatige eigenaren terecht zijn gekomen. En hoe de gemeenten daarbij toentertijd hebben gehandeld.”

Klankbordgroepen
Er worden gemeentelijke klankbordgroepen ingesteld met mensen die een relatie hebben met of kennis hebben van het vraagstuk. Vanuit de afzonderlijke klankbordgroepen komt er één werkgroep die als aanspreekpunt voor de Radboud Universiteit Nijmegen gaat dienen. De voorbereidingen zijn begonnen, na de zomer begint het definitieve onderzoek.


Foto: REGIO8 (archief, leggen struikelstenen in Laag-Keppel)

Lees ook

Kerstspecial | Kerst 2025 met Okidoki

Het is inmiddels een ware traditie, de speciale radiouitzending van Kerst met Okidoki. In het Milky-...

Met Fellinger als ‘burgemeesterbakker’ komen Dames van Bergh in actie

Geen vuurwerk, wél koekjes. In het centrum van ’s-Heerenberg bakken de Dames van Bergh op dinsdag 30...

Járenlang gesteggel, kantelen speelveld lijkt dé oplossing voor dé splijtzwam in Ruurlo

Is het kantelen van een speelveld dé oplossing voor dé splijtzwam in de Ruurlose samenleving? Het vo...

Helder en Daadkracht samen de Montferlandse gemeenteraadsverkiezingen in

De fractie Daadkracht van Joost Gerritsen sluit zich bij de komende gemeenteraadsverkiezingen aan bi...

Twee auto's botsen op Aaltenseweg in buitengebied Zelhem

Bij een ongeval op de Aaltenseweg in het buitengebied van Zelhem, zijn twee auto’s in een bocht tege...

Nieuw zorggebouw naast Slingeland Ziekenhuis gaat 'IJsselbrink' heten

Het nieuwe zorggebouw van het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem krijgt de naam 'IJsselbrink'. De n...