gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Zorgen bij agrariërs om Jacobskruiskruid

7cc864fa39c8916d4057e04965e8f196

Agrariërs maken zich zorgen over het ecologische maaibeleid dat steeds meer Achterhoekse gemeenten hanteren. Planten en onkruid krijgen steeds meer ruimte om te groeien in de bermen, wat ook zorgt voor een opkomst van het giftige Jacobskruiskruid op het boerenland omdat het zaad het land op waait.

Redactie REGIO8 |

“Wij noemen het ook wel de sluipmoordenaar onder ons vee”, vertelt Willy Erinkveld, eigenaar van recreatieboerderij De Melktap in Geesteren. “Vroeger was er een ander maaibeleid, toen werd er veel eerder gemaaid. Het onkruid stond daardoor nog niet in bloei. Doordat er nu later wordt gemaaid, komt het Jacobskruiskruid in bloei en kan het zaad via de wind op onze weilanden en akkers terechtkomen.” De dieren eten het Jacobskruiskruid niet op als het in het weiland staat, omdat er een geur aan het onkruid zit die de dieren afschrikt. Als het Jacobskruiskruid terecht komt in het maaisel en het hooi, dan gaat de geur er vanaf en eten de dieren het volgens Erinkveld wel op.

Dierenarts Wim Schaap laat weten dat een enkele plant niet gevaarlijk is, maar als de dieren een grote hoeveelheid van de plant met de stof alkaloïde eten, het wel gevaarlijk en zelfs dodelijk kan zijn. Schaap: “De alkaloïde wordt afgebroken in de lever en dan ontstaat er een gifstof waardoor er levercellen kapot gaan. Het dier krijgt dan leverschade en daardoor ook andere problemen, daar kunnen ze dan uiteindelijk aan sterven. Het probleem stapelt zich in de jaren daarna op omdat de schade in de lever niet meer herstelt.”

Aanpak gemeenten

Hans van Beuzekom, die de portefeuille Fauna beheert binnen belangenorganisatie LTO Noord, laat weten dat de organisatie voor biodiversiteit is, maar dat er wel grenzen aan zijn. Van Beuzekom: “Gemeenten kunnen met hun maaibeleid er in ieder geval rekening mee houden. Ze kunnen bijvoorbeeld maaien voordat de bloei van de plant is begonnen, zodat het zaad zich niet verder verspreid. Het zou helemaal mooi zijn als ze het Jacobskruiskruid met de wortel uit de grond zouden trekken, dan ben je er ook in één keer vanaf.”

Bestrijden van het onkruid
Het bestrijden van het Jacobskruiskruid is erg moeilijk. “Er wordt geadviseerd om het te verwijderen met de hand”, laat Erinkveld weten. “Dat is ondoenlijk werk, je krijgt de wortel er niet uit, dus het groeit ook weer aan. Dan kom je eigenlijk al snel op chemische bestrijding en dat willen we als agrariërs liever niet, maar we worden eigenlijk gedwongen om het Jacobskruiskruid op die manier te bestrijden. Zo’n plantje kan wel tussen de 75.000 en 200.000 zaadjes hebben en dat waait over alle weilanden heen met snelkiemend zaad, dus je raakt het echt niet kwijt, ook niet met bestrijden.”

Oplossing
Verschillende Achterhoekse gemeenten zijn actief bezig met ecologisch maaibeleid. De LTO hoopt op een gesprek. “Ik zou graag willen dat we in gesprek gaan met de overheden en instanties die het op hun grond hebben staan”, vertelt van Beuzekom. “Dat zijn waterschappen, Rijkswaterstaat en ProRail bijvoorbeeld. Laten we gewoon eens in overleg gaan hoe we het op kunnen lossen. Ik ben altijd voor samenwerking en volgens mij moet het op te lossen zijn met een beetje goede wil.”

Foto: REGIO8

Lees ook

GRARKCFOTO

De Graafschap geeft voorsprong uit handen en deelt de punten met RKC

De Graafschap heeft vrijdag, tijdens een stormachtige avond, in eigen huis met 1-1 gelijkgespeeld tegen RKC Waalwijk. In de slotfase gaven de Doetinchemmers de voorsprong uit handen en werd de vierde overwinning van het seizoen misgelopen.

GerritVossers6710

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een onstuimig herfstweekend

Gerrit Vossers bespreekt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersverwachting voor het weekend in de Achterhoek en Liemers. Dit weekend staat er een onstuimig herfstweekend voor de deur.

Boerinnen_9824

'Landbouwdiplomatie' richt zich op boerinnen in de grensstreek

Een eigen koers voor het boerenbedrijf vraagt om kennis, contacten en geld. Toch voelen boerinnen zich als ondernemer nog geregeld achtergesteld of buitengesloten. De Nederlandse ambassade in Berlijn bracht samen met Duitse regionale boerenorganisaties boerinnen uit de Achterhoek en het Kleverland bijeen. Wat kunnen zij over de grens voor elkaar betekenen?

regen10

Code geel in de Achterhoek vanwege storm Austen

Vanwege storm Austen geldt vrijdagavond in de Achterhoek en andere delen van Nederland code geel. Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten. De regio lijkt de rest van het weekend gespaard te worden.

WhatsApp Image 2026-10-23 at 10.45.13

Brand in dak van aanbouw woning in Silvolde snel geblust

In het dak van een aanbouw van een woning aan de Ulftseweg in Silvolde is vrijdagochtend brand uitgebroken. De brandweer rukte met meerdere eenheden uit om het vuur te bestrijden.

Spaarpaal10

Laren spaart met positieve flitser voor verkeersplein bij drie scholen

Geen boetes, maar geld voor een verkeersplein waar kinderen kunnen spelen en verkeersregels leren. Automobilisten die zich de komende zeven weken aan de snelheid houden op de Deventerweg in Laren, sparen met een zogenoemde spaarpaal geld bij elkaar voor de drie Larense scholen. De gemeente Lochem betaalt het bedrag dat met de spaarpaal wordt opgehaald.