gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Zo wil Doetinchem groeien naar 70.000 inwoners in 2036

a7bb0e400756af4cdec1596f87fdc562

In 2020 sprak Doetinchem de ambitie uit om te willen groeien naar 70.000 inwoners in 2036. Om als gemeente te kunnen groeien moeten er meer woningen worden gebouwd. Hoe gaat Doetinchem dat doen in een tijd van stikstofproblemen, stijgende bouwkosten en een gebrek aan handjes die het werk moeten uitvoeren?

Davie Klein Gunnewiek |
Momenteel wonen er bijna 59.000 inwoners in de gemeente Doetinchem. Vanaf 2014 zit daar jaarlijks al een lichte stijging in. De huidige woningvoorraad bestaat uit bijna 26.000 woningen, waarvan een kleine dertig procent sociale huurwoningen. Vier jaar geleden veranderde de situatie op de woningmarkt sterk. Waar de Achterhoek eerst nog werd aangemerkt als krimpregio is de afgelopen jaren de overgang gemaakt naar bouwen naar behoefte. Inmiddels is er landelijk, en ook in Doetinchem, sprake van krapte op de woningmarkt en neemt het Rijk weer sterk de regie.

De komende jaren is er ruimte nodig voor 6300 nieuwe woningen in Doetinchem. Een deel van die plannen zijn al in ontwikkeling. Zo wil de gemeente dat er voor 2030 minimaal 2470 woningen worden gerealiseerd. Dat is onlangs vastgelegd in de regionale woondeal Achterhoek. Daarin staan de afspraken die de regio, de provincie en het Rijk met elkaar hebben gemaakt. Met de woondeal worden de kracht van de verschillende overheden gebundeld. In de woonvisie die de gemeente heeft opgesteld worden deze plannen verder uitgewerkt. Zo moet er genoeg variatie aan woningen zijn in een wijk en worden gebouwd voor jongeren, jonge gezinnen en ouderen. Ook heeft bouwen in bestaand gebied de voorkeur boven bouwen aan de rand van de stad of dorp.

Sleutelprojecten
Om de woningbouw in de stad voor de komende jaren te versnellen heeft Doetinchem een aantal zogenaamde 'sleutelprojecten' aangewezen die noodzakelijk zijn voor de realisatie van de woningbouwplannen. Zo moeten er in het centrum van de stad 350 woningen bij komen. In de buurt van het station 650 woningen en 250 woningen door de transformatie van leegstaande kantoorpanden. Ook komen er 250 woningen langs de Oude IJssel bij het huidige project 'Iseldoks' en nog eens 250 woningen aan de randen van de stad en de dorpen.

Meer sociale huurwoningen
Bijna de hele gemeenteraad van Doetinchem steunde deze week deze woonvisie. Op de SP na die vindt dat dertig procent van het totaal aantal woningen die worden gebouwd sociale huurwoningen moeten zijn. Wethouder Ingrid Lambregts acht dat percentage niet haalbaar, omdat met woningbouwcorporaties de afspraak is gemaakt om 28 procent sociale huurwoningen te bouwen. "Meer kunnen zij op dit moment niet waarmaken", aldus Lambregts. De SP betreurt dat. "Veel jongeren kunnen op dit moment een goedkope koopwoning niet betalen", zegt Marjolein Faber. "Zij blijven daardoor gedwongen thuis wonen, omdat zij geen keuze hebben omdat de woningen te duur zijn."

Wordt de ambitie gehaald?
Wethouder Ingrid Lambregts deelt de zorgen van de gemeenteraad over de woningnood en de vertraging die momenteel optreedt bij het aanvragen van bouwvergunningen, maar ze is ook licht optimistisch. "Op dit moment kunnen wij nog bouwen in Doetinchem en legt stikstof niet alles op slot, zoals nu gebeurd in Brabant en andere delen van Gelderland", aldus Lambregts. "Nu moeten we het moment pakken en kunnen we doorgaan", vindt Lambregts. De wethouder wil de gemeenteraad jaarlijks gaan bijpraten of Doetinchem nog op koers ligt in het halen van haar ambitie.

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

VAMACEDIT2

WK zijspancross na dertien jaar terug in Varsseveld: ‘Heel bijzonder dat het hier is’

Na dertien jaar zijn de beste zijspancrossers weer te vinden in Varsseveld. In het tweede weekend van september vormt crossbaan de Vennebulten het decor voor de strijd om de wereldtitels. Wat deze editie extra bijzonder maakt: niet alleen is het dertien jaar geleden dat het WK hier voor het laatst werd verreden, ook is het de eerste keer dat de quads om de wereldtitel strijden.

Clint Leemans

De Graafschap verliest laatste oefenduel: ‘Er zit muziek in, maar er moet wat bij’

De Graafschap heeft zaterdag op een bomvol Sportpark Pluimerskamp in Zelhem de voorbereiding afgesloten met een ruime nederlaag tegen Excelsior Rotterdam. Op het veld van ZZC’20 werd het 1-5 voor de eredivisionist. Ondanks het teleurstellende resultaat heerst er bij Clint Leemans toch een goed gevoel over de voorbereiding.

Wijnjaar0

Droogte is niet voor iedereen slecht nieuws: Gendringse wijnboer ziet topjaar aankomen

Waar veel boeren met de handen in het haar zitten vanwege de droogte, kijkt wijnboer Leon Masselink met een grote glimlach naar zijn wijngaard bij Gendringen. De wijnranken op ’t Oerlegoed hangen vol druiven en volgens de Achterhoekse wijnmaker kan 2026 zomaar een uitzonderlijk wijnjaar worden.

GerritMegchelen0

Weerboer Gerrit voorspelt een zonnig en droog weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Bij Nostalgie Megchelen voorspelt Gerrit een warm en droog weekend.

OngevalA12Blur

A12 ter hoogte van Beek afgesloten na ernstig ongeval: meerdere gewonden

De snelweg A12 is vrijdagochtend richting de Duitse grens afgesloten. Ter hoogte van Beek heeft een ernstig ongeval plaatsgevonden waarbij meerdere voertuigen zijn betrokken.

GLDHavenEmmerich

Droogte treft ook Emmerichse haven: Logistieke uitdaging en stijgende kosten voor Nederland

De aanhoudende droogte stopt niet bij de grens. Ook in Duitsland zijn de gevolgen groot. Voor vrachtschepen ontstaan er nu moeilijkheden. Bij Port Emmerich is dit al te merken, en die effecten worden ook in de Achterhoek voelbaar.