gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Zo denkt de nieuwe coalitie van Oude IJsselstreek over dossiers DRU en azd

WethoudersOIJ10
Foto: REGIO8

De nieuwe coalitie van Oude IJsselstreek kiest voor een asielzoekersdorp met maximaal 448 opvangplekken en spreekt opnieuw uit dat de DRU behouden moet blijven. Beide dossiers kregen een prominente plek in het coalitieprogramma van Lokaal Belang, PvdA-GroenLinks, VVD en CDA. Het waren dan ook dé verkiezingsonderwerpen.

Bart Sollman |  | Aangepast op


“De samenleving verdient duidelijkheid en rust”, zegt wethouder John Haverdil als hij het dossier uit zijn portefeuille toelicht, het asielzoekersdorp. Voor het eerst staat de opvang concreet omschreven in een coalitieprogramma inclusief exacte aantallen: Maximaal 448 plekken voor een periode van dertig jaar. Haverdil: “Daarmee onderschrijven we de spreidingswet én de regionale afspraken.”

In april 2025 werd er voor het eerst in de gemeenteraad gesproken over het azd. Nadat het koersdocument werd vastgesteld, ging de gemeente samen met het COA aan de slag. “De gemeente is bij verschillende boeren langs geweest om te vragen of het COA langs mocht komen”, zegt Haverdil. Op dit moment lopen er meerdere gesprekken tussen het COA en grondeigenaren, Haverdil wil niet ingaan op het aantal en de locaties. “Dat lijkt me nu beter voor iedereen.”

Als het meezit moet het asielzoekersdorp in 2028 of 2029 gereed zijn. Toch houdt de wethouder nog een slag om de arm. “We moeten er in deze regeerperiode voor zorgen dat er een azd gerealiseerd kán worden.” Dat betekent dus niet dat het een doel op zich is om het echt in de komende vier jaar al in bedrijf te hebben.

DRU moet behouden blijven
“Voorop staat dat de DRU behouden moet blijven”, zegt verantwoordelijk wethouder Marco Bennink. In oktober 2024 kwamen onverwacht gigantische financiële problemen naar boven. Dit was net een maand nadat er ambitieuze doorontwikkelplannen werden gepresenteerd. Sindsdien ging het dan ook regelmatig over het Industriepark. Het dossier verdeelde de raad én samenleving en deed in de aanloop naar de verkiezingen de gemoederen hoog oplopen.

Hier bleek tijdens de coalitievorming niet veel van over. Wethouder Rens Spijkers: “Tijdens de gesprekken bleek dat de oppositie verrassend positief in de wedstrijd zit op dit dossier.” Bennink: “Nu moeten we werken aan een positieve beeldvorming. Er moet geen discussie meer ontstaan of het open moet blijven. De boel moet in rustiger vaarwater.”

Geen 'slepend proces'
Tijdens het vormen van de coalitie is er ook gesproken met de Raad van Toezicht en de directeur. Bennink: “We wilden weten waar de DRU op dat moment stond.” Dat gaf de coalitie genoeg vertrouwen. “Begin 2027 gaan we naar de lange termijn kijken. De exploitatie ligt gewoon bij de DRU, we vragen ook om een stukje ondernemerschap. Misschien komt er nog een garantstelling”, zegt Bennink. De DRU vraagt voor het eind van dit jaar een garantstelling van ruim drie ton voor een begroot verlies. Dit kan altijd lager uitvallen.

Er liggen nog wat vragen. Zo heeft de DRU nog een huurschuld bij de gemeente. “Hoe gaan we daarmee om?”, vraagt Bennink zich af. Daarnaast moet de DRU flink investeren in de techniek, misschien is hier de gemeente ook nodig. “We willen in ieder geval één ding niet, dat het weer een langdurig en slepend proces wordt.”

Zware dossiers delen
Het DRU-dossier komt nu wederom niet bij DRU geestelijk vader John Haverdil in portefeuille. “De zware dossiers delen we in het college, maar iemand moet zich verantwoorden. Marco doet dat in het geval van de DRU. Als de problemen voorbij zijn gaat de DRU weer terug naar de gewone cultuurportefeuille.”

Komende donderdag vindt er een debat plaats over de inhoud van het coalitieprogramma.

Lees ook

BoerinnenkalenderBRONBoerenDingen.nl

Achterhoekse boerinnen stralen op Boerinnenkalender: ‘Ik voelde me een prinsesje’

De 21-jarige Evanne Wolsink uit Halle en de 23-jarige Majorie Roeterdink uit Gorssel schitteren in de vijftiende editie van de Boerinnenkalender. Beide Achterhoekse boerendochters hadden in eerste instantie niet verwacht uitgekozen te worden, maar zijn nu toch in lingerie te zien op de kalender.

ongelukaaltenlichtenvoorde

Motorrijder zwaargewond na mislukte inhaalactie tussen Aalten en Lichtenvoorde

Een motorrijder is woensdagmiddag zwaargewond geraakt bij een aanrijding na een inhaalmanoeuvre op de N313 tussen Aalten en Lichtenvoorde. De weg is tijdelijk afgesloten en de Verkeersongevallenanalyse (VOA) komt ter plaatse.

HaenRots

Achterhoekers Haen en Rots genieten van ‘thuiswedstrijd’ met Jong Oranje

Het was dinsdagavond een spannende voetbalavond op De Vijverberg. Niet voor de Superboeren, maar voor Jong Oranje, dat na bijna zeven jaar terugkeerde in Doetinchem. Met een 4-0 overwinning op Jong Bosnië en Herzegovina stelde Oranje een plek in de play-offs voor het EK veilig. Voor Achterhoekers Mats Rots en Devin Haen was de avond extra bijzonder.

CalleJansen0

Sabattical Calle Janssen, stopt als fractievoorzitter LochemGroen!

Calle Janssen stopt als fractievoorzitter van LochemGroen! én met een actieve rol binnen de lokale politiek in Lochem. Hij maakt een pas op de plaats voor een sabbatical en vertrekt met zijn gezin voor een half jaar naar Spanje en Portugal.

_IMG0981_isselburg_feuerwehr_umzug_blaulichtfahrt

Korpsen uit grensstreek rukken uit voor verhuizing brandweer Isselburg

Brandende fakkels, veel blauwe zwaailichten, vier brandweerwagens en veel Isselburgers op de been. De Isselburgse brandweer verhuisde vrijdag in een optocht naar hun gloednieuwe herbouwde brandweerkazerne. De uitvalsbasis is van betekenis voor de grensstreek. De ruimte kent tevens een opleidcentrum waarmee hulp en bestrijding van incidenten van deze lokale brandweerpost verder reikt dan alleen het blussen van lokale branden.

RichardRoelofs0

Roelofsen na 22 jaar weg bij De Graafschap: ‘Mijn blauwwitte hart blijft voor altijd’

De wegen van Richard Roelofsen en De Graafschap scheiden dit seizoen na 22 jaar. Het contract van de voormalig assistent-trainer en interim hoofdtrainer wordt door de Doetinchemmers niet verlengd vanwege een verschil van inzicht over zijn rol.