gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Voorlopig geen huur, wél vooruitbetaling en extra lening, gemeente houdt DRU overeind

DRU_020
Foto: REGIO8

Het DRU Industriepark is nog niet uit de financiële problemen. De cijfers van het eerste half jaar lopen ver achter op de gemaakte begroting. In die begroting was al rekening gehouden met een tekort van 303.000 euro. De gemeente Oude IJsselstreek springt wéér bij om te zorgen dat de boel kan blijven draaien, bleek tijdens de commissievergadering maandagavond. Grootste zorgenkindje op dit moment? De horeca.

Bart Sollman |  | Aangepast op

"De horecaomzet blijft veel te ver achter", zegt directeur-bestuurder Cleo Sissingh. In de eerste zes maanden ligt de omzet 383.000 euro onder de begroting. Onder de streep blijft een verschil van zo’n 314.000 euro over. Dat geld kan daardoor ook niet vanuit de horeca naar de rest van de stichting. "Als de horeca zo ver achter blijft, dat de horeca niet in staat is om die doorbelasting aan de stichting te betalen, dan komt de stichting in gevaar”, zegt Sissingh

Cultuur doet het juist beter
Het culturele aanbod laat ondertussen juist betere cijfers zien. De omzet ligt 22 tot 23 procent hoger dan begroot en ook hoger dan vorig jaar. "De omzet beter, de inkoop lager en de brutomarge dus beter", vat Sissingh het samen. Volgens haar heeft de stichting op dit onderdeel weer grip op de financiën.

Maar dat is niet genoeg om de tegenvallende horeca op te vangen. Sissingh waarschuwt dat de huidige manier van werken financieel niet vol te houden is. "Want deze exploitatie is niet vol te houden met de subsidie die er wordt verstrekt. Dat gaat niet."

Horeca zorgenkindje
Voor de horeca was in de eerste zes maanden 693.000 euro aan omzet begroot. Er ligt nu voor 389.000 euro aan opdrachten. Een gat van bijna drie ton. Nieuwe opdrachten kunnen dat verschil de komende maanden nog kleiner maken, maar de verliezen uit het eerste half jaar worden niet meer ingehaald. "Dit zijn dus slechte halfjaarcijfers", zegt Sissingh. Een grote ommekeer in de tweede helft van het jaar verwacht ze niet. "We verwachten ook niet dat het tweede halfjaar vanwege die horeca al ineens een omkeer gaat brengen."

De horeca moet volgens haar uiteindelijk weer terug naar het niveau van eerdere jaren. Wanneer dat gebeurt, is onzeker. "We hebben echt nog een hoop werk te doen, omdat het ver weg is gezakt. Maar ik weet zeker dat we er weer komen, de vraag is alleen hoe snel."

Gemeente betaalt vooruit
De gemeente heeft inmiddels tijdelijke maatregelen genomen om DRU door de komende maanden te helpen. De huur voor vergaderzalen en STOER in de tweede helft van dit jaar zijn vooruit betaald. Ook wordt de maandelijkse huur vanaf juni tijdelijk opgeschort. Daarnaast kan DRU maximaal 250.000 euro lenen voor maximaal zes maanden.

Wethouder Marco Bennink benadrukt dat de gemeente daarmee geen definitieve oplossing biedt. "Dit is geen structurele oplossing", zegt hij. "Het is een tijdelijke maatregel om de stichting door deze periode heen te helpen en ruimte te creëren om verder te werken aan herstel." Het besluit was deze zomer bewust niet openbaar genomen: “Op dit moment is de stichting geholpen bij rust en ruimte om aan herstel te werken. We moeten daarbij ook eerlijk zijn over wat er nodig is. De inkomsten uit de horeca en evenementen die moeten gewoon omhoog.”

Inhoudelijke keuzes
Volgens Bennink moet er de komende maanden vooral duidelijkheid komen over wat de gemeente voor het geld terugkrijgt. Eind dit jaar moet duidelijk worden hoe het huidige aanbod zich verhoudt tot de subsidie. "Als we het huidige culturele en maatschappelijke aanbod willen behouden en verder willen versterken, vraagt het ook om voldoende financiële ruimte." Als die ruimte er niet is, moeten volgens Bennink inhoudelijke keuzes worden gemaakt.

In oktober komt een voorstel naar de gemeenteraad voor de korte termijn. Eind dit jaar volgt meer informatie over de toekomst van DRU. In het eerste kwartaal van 2027 moet er een plan voor de langere termijn liggen. Daarbij wordt gekeken naar onder meer de schulden, investeringen en de manier waarop DRU structureel financieel rond kan komen. Sissingh wil die duidelijkheid ook. "We hebben duidelijkheid nodig over hoe en onder welke voorwaarden we verder gaan. Of niet gaan."

Verontwaardiging
Vanuit de raad klonk wat verontwaardiging op de maatregelen van het college. Richard de Lange: "Dus als ik goed begrijp hoeven ze geen huur te betalen aan ons, maar betalen wij al wel vast de onderhuur van onze eigen panden vooruit?" Vanwege de hoeveelheid informatie die maandagavond tijdens de commissievergadering ter tafel kwam, en de hoeveelheid vragen die daarop volgen, werd de vergadering geschorst tot volgende week maandag.

 

 

Lees ook

WhatsApp Image 2026-11-03 at 20.55.58

Auto op de kant na eenzijdig ongeval Langerak

Een auto is dinsdagavond op de Keppelseweg in Langerak op zijn zijkant terechtgekomen na een eenzijdig ongeval. Bij het ongeval raakte niemand gewond.

rechtbankZutphen

Doetinchemmer (37) wilde komst azc tegenhouden met bom: 3,5 jaar cel

Asielzoekers vrees aanjagen en de besluitvorming in de lokale politiek beïnvloeden. Volgens de rechtbank heeft Arjan L. (37) uit Doetinchem met een bom geprobeerd de komst van een nieuw asielzoekerscentrum in zijn woonplaats tegen te houden.

PuckenJoris

Trotse ambassadeurs Nieuwenhuis en Langenbarg klaar voor EK in Zeddam

Voor veldrijders Joris Nieuwenhuis uit Zelhem en Puck Langenbarg uit Ruurlo is het bijna zover: de wedstrijd die al lange tijd rood omcirkeld in hun agenda staat. Zondag komen de twee Achterhoekse topsporters in actie tijdens het EK Veldrijden in Zeddam. Voor TeamNL strijden ze om de Europese titel, en dat ook nog eens op eigen bodem, in hun vertrouwde Achterhoek.

Hoogspanning

Waarom het stroomnet in de Achterhoek nu op slot gaat

Haperende afspraken met bedrijven over flexibele contracten rondom stroomverbruik is de belangrijkste reden dat het stroomnet in de Achterhoek nu met een aansluitstop voor het elektriciteitsnet wordt geconfronteerd. Daarom geldt voorlopig een stop op nieuwe aansluitingen. Die blijft minimaal een jaar van kracht.

WhatsApp Image 2026-11-03 at 13.06.58

Ryan Gal uit Neede uitgeroepen tot wielertalent van het jaar

Opnieuw een mooie onderscheiding voor wielrenner Ryan Gal uit Neede. De 21-jarige Achterhoeker is uitgeroepen tot Talent van het Jaar 2026. Hij kreeg maandag tijdens het Wielergala in Utrecht de Gerrie Knetemann Trofee uitgereikt.

Kompaan0

Voormalige schoollocatie Kompaan in Vorden te koop voor woningbouw

De voormalige schoollocatie van het Kompaan College aan de Nieuwstad in Vorden staat te koop. De gemeente Bronckhorst wil op het terrein woningen laten bouwen en zoekt daarvoor een projectontwikkelaar. Geïnteresseerde partijen kunnen tot 18 januari 2027 een bod uitbrengen, maar moeten daarbij ook laten zien wat ze op de plek willen bouwen.