Ulft, Netherlands

Veel onduidelijkheid bij grensgemeenten door aangekondigde grenscontroles

Foto: REGIO8
Op maandag 9 december start ook Nederland met grenscontroles, nadat de twee grote Europese landen Duitsland en Frankrijk dit al langer doen. De maatregel moet illegale immigratie en mensenhandel voorkomen. Burgemeester Stapelkamp verwacht ontwrichting van het normale leven in de grensstreek en vraagt zich af welke effecten Den Haag met de controles daadwerkelijk wil bereiken. “Is er wel goed nagedacht over de gevolgen?”
Hidde Vinkenvleugel | Eveline Zuurbier | 13 november 2024 17:02 | Aangepast op 13 november 2024 17:02
Stapelkamp stoort zich aan de houding van Den Haag. Er is van tevoren geen enkel overleg geweest, en er is ook nog veel onduidelijk over de uitvoering ervan. Europese samenwerking is gebaseerd op vertrouwen, afspraken en samenwerking, en dit zijn in de grensregio en -gemeenten van grote waarde voor de lokale en regionale economie, voor toerisme, voor wonen en werken net over de grens en voor het grensverkeer. “In onze buurgemeente Bocholt wonen 800 Nederlanders, vrienden die zich regelmatig over de grens heen bewegen. Ze doen hier in Aalten en Dinxperlo hun boodschappen, dus als je hier wil controleren geeft dat allerlei hinder.”

“Het grote probleem is dat we nog niets gehoord hebben van Den Haag,” zegt Stapelkamp, en hij vindt hoe ze de grenscontroles willen gaan uitvoeren weinig doordacht. Als burgemeester van een grensgemeente heeft hij als lokale openbare ordehandhaver niets te zeggen over de marechaussee en de controles bij de grens. Hij heeft ernstige bedenkingen bij de uitvoerbaarheid. Minister Faber wil nu de marechaussee deze taak erbij krijgt niet gaan uitbreiden. Bovendien meldt Stapelkamp: “Er staan 1.600 vacatures open. Hoe willen ze dit gaan doen?”

Ook zetten de grenscontroles de veiligheid in de grensstreek onder druk. De Aaltense burgemeester zegt daarover: “Mochten de grenscontroles een succes zijn, dan is er politie nodig voor de aanhoudingen. En bij weinig effect vraag ik me af waarom deze poeha uit Den Haag. In de grensstreek wordt de zet vanuit Den Haag gezien als een poging om een verkiezingsbelofte na te komen, maar voor de grensstreek levert het alleen maar nadelige gevolgen op.”

Lees meer over:

Aalten|Grenscontrole|Grensnieuws|

Meest gelezen

Overleden persoon gevonden langs Baakseweg in Vorden

Redactie REGIO8 | 13 jul 2025 13:42

Weg direct achter Emmerichse Rijnbrug zes weken afgesloten

Eveline Zuurbier | 14 jul 2025 16:39

Lees ook

Veertig meter hoog uitkijkplatform moet Aa-meer Bocholt aanlokkelijker maken

Bocholt wil graag een uitkijkplatform van veertig meter hoog bij het Aa-meer. Hiervoor pleitte het C...

Geen gewonden bij kop-staartbotsing Hamelandroute bij Aalten

Er heeft dinsdagmiddag een kop-staartbotsing plaatsgevonden in de buurt van Aalten. De bestuurders w...

De Graafschap boekt tegen Olympic Charleroi eenvoudig derde oefenzege

De Graafschap heeft zaterdagmiddag op een goed gevuld Sportpark Zuid in Aalten een overtuigende 2-0 ...

Emmeriks succes in Formule 1: Nico Hülkenberg voor het eerst op het podium

Na 239 races in de Formule 1, heeft Nico Hülkenberg zondagmiddag op het circuit van Silverstone in E...

Fietser belandt op voorruit bij aanrijding op Broekstraat in Aalten

Een fietser en automobilist zijn dinsdagavond op een kruispunt aan de Broekstraat in Aalten frontaal...

Gemeente Montferland sluit grens Beek voorlopig niet meer af: ‘We gaan eerst evalueren’

Nu de grenswegen tussen Beek en Elten weer open zijn kan de gemeente Montferland terugkijken. Om na ...