Foto: REGIO8
Maarten van Rossem is onder de indruk van de visie van burgemeester Mark Boumans, met name als het gaat om migratie en asielopvang. De 82-jarige historicus interviewde de Doetinchemse burgemeester voor zijn tijdschrift Maarten! en blikte daarna op zijn eigen kanaal terug op het gesprek.
“Het was een heel leerzaam gesprek”, zegt Van Rossem over het interview met Boumans. Volgens de historicus werd tijdens het gesprek duidelijk dat VVD-burgemeesters op het gebied van migratie anders kunnen denken dan de landelijke partij. Boumans zou daarbij hebben aangegeven dat naar zijn inschatting meer VVD-burgemeesters anders over het onderwerp denken dan de VVD-fractie in de Tweede Kamer.
Structurele opvangcapaciteit
Een van de onderwerpen die tijdens het interview aan bod kwam, was de manier waarop Nederland de opvang van asielzoekers organiseert. Volgens Van Rossem pleit Boumans voor een structurele opvangcapaciteit die groot genoeg is om schommelingen in de instroom op te kunnen vangen.
Daarmee moet volgens hem worden voorkomen dat opvanglocaties bij een dalende instroom worden gesloten, waarna bij een nieuwe stijging in korte tijd weer crisisopvang moet worden geregeld.
Van Rossem kan zich vinden in die visie en hekelt het voortdurend op- en afschalen van opvangplekken. “Het gevolg is dat je voortdurend in een crisis verkeert. Als het dan weer oploopt, heb je net weer afgeschaald. Dat is ontzettend onverstandig”, aldus de historicus.
Ervaring met opvang in Doetinchem
Ook de eerdere opvang van asielzoekers in Doetinchem kwam tijdens het gesprek ter sprake. Aan de Industriestraat, vlak bij het station, werden van eind augustus 2022 tot eind september 2023 ongeveer tweehonderd asielzoekers tijdelijk opgevangen. Van Rossem spreekt in zijn video over een opvanglocatie die volgens hem ‘goed draaide’, maar na ongeveer een jaar plots weer werd gesloten.
Boumans zou in het interview hebben benadrukt dat de opvang goed verliep en dat gevreesde problemen uitbleven. “We hebben geen overlast gehad, geen toename van criminaliteit en geen klachten in de omgeving. Het beeld dat asielopvang per definitie problemen geeft klopt gewoon niet”, citeert Van Rossem de burgemeester.
Ook de gemeente Doetinchem, de politie en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) lieten destijds weten tevreden terug te kijken op het verloop van de opvang aan de Industriestraat.
Nieuwe opvang aan Terborgseweg
Het interview is extra actueel vanwege de nieuwe opvanglocatie aan de Terborgseweg in Doetinchem. Sinds juli kunnen daar maximaal honderd asielzoekers worden opgevangen, onder wie maximaal vijftig alleenstaande minderjarige vreemdelingen. De opvanglocatie blijft maximaal drie jaar open.
De komst van de locatie leidde in 2025 tot veel discussie. Tijdens de besluitvorming over de opvang braken voor het stadhuis ongeregeldheden uit. Terwijl de gemeenteraad achter gesloten deuren over het voorstel vergaderde, moest buiten de Mobiele Eenheid worden ingezet.