gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ulfts bedrijf bindt strijd aan met plant

dd50687673afc154ca0fa4ea2510e9e6.jpg

Het Ulftse bedrijf Tibach heeft een bestrijdingsmethode bedacht voor de beruchte woekerplant de Japanse duizendknoop. Op dit moment is een gemeente als Oude IJsselstreek op jaarbasis 60.000 euro kwijt voor het tijdelijk bestrijden van de plant.

Redactie REGIO8 |

"Het is een mooi plantje om te zien, alleen heeft de plant een groot nadeel", aldus André Evers, directeur van Tibach. "Het wortelstelsel woekert door onder meer asfalt en beton heen. Als je hem naast je huis hebt staan kan hij door de fundering gaan. Met bijvoorbeeld een stroomstoring tot gevolg." Bestaande methodes, met bijvoorbeeld behulp van heet water of elektroden, zijn volgens Evers niet effectief op de lange termijn. De methode die het bedrijf heeft ontwikkeld blijkt effectief te zijn na één behandeling. "Een stuk grond zetten we af met een box", legt Evers uit. "Takken worden afgesneden en blijven in die box. Er worden vriespijpen in de grond gebracht en vervolgens bevriezen we de bodem binnen een aantal dagen."

Op dit moment wordt één prototype door het bedrijf getest in Gendringen. Oude IJsselstreek ziet de innovatie als een oplossing voor 75 locaties waar de gemeente nu jaarlijks moet maaien. Het maaien kost tachtig euro per vierkante meter, terwijl de kosten voor bevriezen ongeveer op 250 euro per vierkante meter liggen. Toch denkt de gemeente dat bevriezen op de langere termijn beter is: "Het beheer kost geld, kost arbeid en kost tijd", legt wethouder Ria Ankersmit uit. "Het afvoeren en verbranden kost ook extra geld. Dus als we de duizendknoop kunnen bestrijden dat hij niet meer terugkomt, hebben we daar toekomstgericht profijt van. Dan hoeven we niet meer te maaien en af te voeren."

Duurzame energiebronnen
Hoewel er volgens Evers minder schade aan het milieu ontstaat, is er wel veel energie nodig voor de 'bevries-methode'. Daarom wil het Ulftse bedrijf duurzame energiebronnen gebruiken, wat de nodige kosten met zich meebrengt. "Om dat zoveel mogelijk te beperken hebben we gekozen voor een hybride aggregaat met zonnepanelen die een accupakket vullen", verklaart Evers. "We zijn ook nog aan het kijken naar andere methoden om de uitstoot van biodiesel, die we gebruiken, zo laag mogelijk te houden."

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-05-13 at 12.57.29 (1).jpeg

Al meer dan kwart eeuw leeft Paul Rabelink voor Sterkste Man: 'De Achterhoek draagt dit evenement’

Wat begon als een eenmalige promotie voor zijn sportschool is inmiddels uitgegroeid tot meerdere evenementen van formaat. Al 26 jaar zet Paul Rabelink zich met ziel en zaligheid in voor de Sterkste Man. Komende zaterdag organiseert hij weer een halve finale van het krachtpatsersevenement bij de DRU in Ulft.

NOrmaal30.png

Normaal terug in Lochem: Hemelvaartsdag vol rock en regen!

Hemelvaartsdag, voor veel Anhangers een dag die rood omcirkeld staat in de agenda. En ook dit jaar keerde de band terug naar de plek waar in 1975 hun bekendheid begon: het openluchttheater in Lochem. Ondanks stevige regenbuien werd er ouderwets gehøkt. Bijzonder was het zeker want het was de eerste en mogelijk ook enige keer dat de band in 2026 samen op het podium stond.

BLUR TOLDIJK.jpg

Brand in schuur aan Zutphen-Emmeriksweg in Toldijk

Bij een schuur aan de Zutphen-Emmeriksweg in Toldijk is vrijdagmiddag brand uitgebroken. Hoe het vuur kon ontstaan en hoe groot de schade is, is nog niet bekend.

Rob01.jpeg

Achterhoekse opa gered uit Frans ravijn dankzij optreden van kleinzoons: 'Ik ben supertrots op ze'

Wat voor de 69-jarige Rob Schoonbeek uit Laag-Keppel een prachtige vakantie in Zuid-Frankrijk had moeten worden, eindigde op 23 april in een regelrechte nachtmerrie. Tijdens een natuurwandeling met zijn kleinzoons viel hij tien meter een ravijn in en moest hij met een helikopter worden gered. Inmiddels is hij weer terug in Nederland en blikt hij terug op de dag van het ongeluk.

dieperink0.jpg

Achterhoekse scheidsrechter Dieperink niet naar WK na aanhouding in Engeland

Rob Dieperink uit Borculo komt niet in actie als videoscheidsrechter (VAR) op het WK, omdat hij vorige maand in Engeland is aangehouden. Volgens De Telegraaf is dat op verdenking van aanranding van een minderjarige jongen.

Gerrits Weerpraot230.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een wisselvallig weekend: 'Trek de jas maar aan'

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Tussen Ulft en Silvolde voorspelt hij een wisselvallig weekend.