Ulft, Netherlands

Tentoonstelling van Metzo-scholieren in Doetinchem luidt viering 80-jaar vrijheid in

Foto: REGIO8
Doetinchem viert dit jaar net als heel Nederland 80 jaar vrijheid. Maandagmiddag werd in de Catharinakerk een tentoonstelling geopend voor het project Vrijheid onder de Voet, mede-georganiseerd door leerlingen van het Metzo College. De scholieren moesten zelf aan de slag om de tentoonstelling vorm te geven.
Nick Hermsen | Hidde Vinkenvleugel | 17 februari 2025 15:25 | Aangepast op 17 februari 2025 15:25
“We hebben voorwerpen uit de grond gezocht en die hebben we in de kerk neergezet. Het is wel leerzaam en belangrijk. Je zit niet de hele tijd in een boek; je bent gewoon bezig", vertelt scholier Ella. De leerlingen mochten echter niet zomaar op een willekeurig terrein zoeken. In en rond Doetinchem worden nog regelmatig gevaarlijke vondsten gedaan.

“Ze konden niet willekeurig de grond in, want je weet natuurlijk niet wat daar nog meer ligt. Dat kan asbest zijn, maar ook nog munitie", legt creatief producent van het project Hans-Peter Helder uit. “Er zijn daarom veilige munitieonderdelen herbegraven bij het Metzo, en die hebben ze met metaaldetectoren naar boven gehaald en hier vervolgens uitgestald.”

Van vrijheid genieten
Tijdens het opgraven kregen de leerlingen uitleg over wat zij in de grond vonden. Ook leerden ze veel over hoe het was om in die tijd te leven. Wethouder Robbert Hummelink opende de tentoonstelling en hoopt dat de leerlingen er veel van opsteken. “Ik hoop dat ze te weten komen wat vrijheid nou precies is. De jeugd heeft, net als ik, altijd van de vrijheid kunnen genieten, en het bewust genieten van die vrijheid is iets wat dit project onder andere met zich meebrengt", aldus Hummelink.

‘Niet meer dan normaal’
Het project is een van de vele initiatieven in het kader van 80 jaar vrijheid. Naast de tentoonstelling werd het startsein gegeven voor een druk programma van onder andere Comité Doetinchem Herdenkt en Viert. Hummelink benadrukt het belang van deze initiatieven: “Ik vind het niet meer dan normaal dat we stil blijven staan bij de vrijheid die we hebben. Zeker als je kijkt naar wat er op dit moment in Europa gebeurt, bijvoorbeeld in Oekraïne", legt Hummelink uit. “Het laat zien dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. Als je je daar niet bewust van bent, kun je die vrijheid ook sneller verliezen.”

Lees ook

Hardlopers in kerstkleding bij Santarun in Doetinchem: “Mooi begin van de kerst”

De binnenstad van Doetinchem stond zaterdagavond volledig in het teken van kerst. Meer dan tweehonde...

Het Grootste Kerstdiner verspreidt zich over de Achterhoek: 'Toch samen kerst vieren'

Mensen met een kleine beurs of die in eenzaamheid leven laten genieten van een gezellige kerst: dat ...

Doetinchemse Uitdaging verhuist met ontmoetingsplek en 'Sjop' naar nieuw onderkomen

De Doetinchemse Uitdaging is met twee initiatieven verhuisd naar horecagelegenheid Streeckgenoot. Na...

Paskerk in Doetinchem straalt door kaarslicht tijdens populaire Gulden Mis

In aanloop naar kerstavond is woensdag de Gulden Mis gehouden in de Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopnem...

Van verlichte auto tot varende kerstman: kerstsfeer neemt toe in de Achterhoek

De feestdagen staan voor de deur, wat ervoor zorgt dat de kerstsfeer in de Achterhoek steeds meer to...

Graafschap College bundelt krachten om techniekonderwijs te behouden

Het Graafschap College in Doetinchem, ROC Nijmegen en Rijn IJssel gaan intensief samenwerken om tech...