gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Studenten brengen Borculose cycloon in 3D

f6b833dfed31d39e4959660ea0b0a045.jpg

Geïnteresseerden krijgen de kans om de cycloon die het dorp Borculo in 1925 verwoestte opnieuw mee te maken. Een 3D-animatie geeft onder meer inwoners de kans om de pikzwarte luchten, bliksemschichten en harde wind te herbeleven.

Redactie REGIO8 |
"Het was een heel heftige ramp, waarbij wonderbaarlijk genoeg maar drie mensen zijn omgekomen", zegt Herbert te Velthuis van het Brandweermuseum tegenover Omroep Gelderland over de cycloon die het dorp op 10 augustus 1925 trof. In het museum in Borculo kun je al een tentoonstelling bezoeken over de stormramp. "Maar op foto's kun je zien hoe erg Borculo vernield is", zegt Te Velthuis. "Er stond in het centrum bijna niets meer overeind." Veel mensen raakten daarbij gewond, beaamt Te Velthuis: "Heel bijzonder: toen werd ramptoerisme een begrip. Mensen kwamen overal vandaan om de schade te bekijken."

Toeristen en geïnteresseerden weten het museum ook nu nog te vinden. Toch mist er nog iets: het beleven van de cycloon. "Daarom zijn we in samenwerking met Saxion nu een virtual reality-film aan het maken", aldus Te Velthuis. Door corona konden studenten het afgelopen jaar moeilijk een stageplek vinden. Het maken van deze film werd hun eindopdracht. "Een deel van de film is af, de studenten zijn ook afgestudeerd. Maar het einde mist nog", vertelt Te Velthuis.

Donateurs gezocht
Want het instorten van de kerk moet nog worden vastgelegd. Saxion wil opnieuw meewerken, maar daar is wel geld voor nodig. En daarom zoekt het museum donateurs. Naast het geld voor het afmaken van de hele ervaring is er ook nog geld nodig voor de VR-brillen, een grote ventilator en een laptop.

'Wat de mensen gevoeld hebben'
Bezoekers zien het helemaal zitten. "Zo voel je echt wel een beetje wat de mensen toen gevoeld moeten hebben", zegt iemand. Een echtpaar uit Zwolle ziet het echt als toevoeging. "Nu kijk je naar foto's en lees je de teksten, maar met zo'n ervaring beleef je het echt."

Foto: XR-Lab Saxion Hogescholen

Lees ook

Tanken10.jpg

Goedkope brandstof over de grens: Duitse regering verlaagt prijzen met 17 cent per liter

In Duitsland wordt tanken een stuk goedkoper dan in Nederland. De Duitse regering besloot vanmorgen, maandag 13 april, om de brandstofbelasting voor benzine en diesel tijdelijk met zeventien cent per liter te verlagen. De maatregel geldt voor een periode van twee maanden en is bedoeld om burgers te helpen bij de stijgende energieprijzen. De maatregel levert inwoners en bedrijven een kostenbesparing van 1,6 miljard euro op.

PFAS in water.png

Zwemverbod De Betteld blijft en PFAS-adviezen houden stand

Het blijft verboden om te zwemmen in recreatieplas De Betteld in Zelhem. Door een verontreiniging van PFAS is het water betreden te gevaarlijk. De plas is afgesloten van de Oosterwijkse Vloed en de Baakse Beek. De hoeveelheid PFAS is volgens de gemeente op die twee locaties stabiel. Hoe lang het verbod nog geldt, is niet bekend.

WhatsApp Image 2026-04-13 at 15.42.06.jpeg

Van zelfrijdende pendelbussen tot AI-universiteit; studenten ontwerpen OV-hub Varsseveld

Om het ontwerp voor de OV-hub die rondom station Varsseveld moet komen vorm te geven, schakelt de gemeente Oude IJsselstreek studenten van Saxion Hogeschool in. De studenten maakten een ontwerp waarin ze ‘out of the box’ moesten denken. Met zelfrijdende pendelbussen en een universiteit puur gericht op AI is dat in ieder geval gelukt.

Nieuwbouw-bovenaanzicht.png

Nog 2 miljoen nodig voor nieuwbouw hospice Sravana in Doetinchem: ‘Dit hospice is zo waardevol’

Hospice Sravana in Doetinchem staat al geruime tijd voor een grote uitdaging. Hoewel de stichting de grond voor een nieuw onderkomen al heeft aangekocht en de plannen klaarliggen, blijft een aanzienlijk financieringstekort van ongeveer twee miljoen euro staan. Toch houdt de organisatie vast aan vertrouwen en hoop. “Zonder Sravana is de Achterhoek geen Achterhoek meer.”

Straaljagers.jpg

Duitse luchtmacht oefent laag boven grensregio: straaljagers hoorbaar in omgeving Kleve

In de Duitse grensregio bij Kleve vinden deze week opvallende militaire vliegbewegingen plaats. De Duitse luchtmacht houdt van 13 tot en met 17 april de oefening ‘Angry Eagle’, waarbij straaljagers op zeer lage hoogte vliegen.

OpeningBrugLochem0.png

Opening Nettelhorsterbrug: Schakel Achterhoek-A1 na jaren voltooid, maar met blijvende schaduw

Zo’n duizend geïnteresseerden reisden afgelopen zaterdag af naar Lochem om bij de opening van de Nettelhorsterbrug te zijn én om eenmalig over de brug te kunnen lopen. Gedeputeerde Klaas Ruitenberg opende de brug, en daarmee is het overkoepelende project Schakel Achterhoek-A1 na jaren afgerond.