gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Stamboom geeft inzicht in historie Stokkum

51a8bd9dd5c20a8ccc8e61317aacd539.jpg

In opdracht van de Heemkundekring Bergh werkt onderzoeker Otto Smits aan een stamboom die ruim vierhonderd jaar geschiedenis van Stokkum in kaart brengt. Het dorp werd door de eeuwen heen geteisterd door hoge kindersterfte en is al die tijd bewoond door de families Van Uhm en Bronckhorst.

Redactie REGIO8 |

“In de negentiende eeuw stierf ongeveer zestig procent van de kinderen voor hun tiende levensjaar”, vertelt Smits over de donkere bladzijde uit de Stokkumse geschiedenis. “De gezinnen waren in die tijd groter dan nu, ze bestonden uit tien tot twaalf kinderen. Daarvan stierven er vaak zes of zeven”, aldus de onderzoeker. Volgens Smits leidt het onderzoekt tot tal van interessante inzichten en kan de stamboom dienen als basis voor verdere onderzoeken. Een van de onderwerpen die in het oog springt is de snelle toename van het inwonersaantal aan het einde van de negentiende eeuw: “Wij denken dat dit te maken heeft met de industrialisatie in Emmerich en Elten, waardoor veel mensen in Stokkum en ’s-Heerenberg gingen wonen.”

Het initiatief voor de Stokkumse stamboom kwam van Edwin Zweers, voorzitter van Heemkundekring Bergh. Zelf is hij geboren en getogen in Stokkum en hij zat met tal van vragen over het dorp: “Ik wilde graag weten hoe het nou precies zat met mijn opa’s, oma’s en mijn overgrootouders. Waar komen ze nou eigenlijk vandaan en hoe zitten de familiebanden?” Volgens Zweers geeft de stamboom veel informatie over de geschiedenis, vooral als je tussen de regels doorleest. “Je ziet onder meer de verdeling van gronden, opkomst van verenigingen en de groei van het dorp.”

5.500 namen in kaart
De stamboom brengt alle Stokkumers in kaart die door de eeuwen heen in het dorp zijn geboren, er hebben gewoond, of er zijn gestorven. Smits zit momenteel op zo’n 4.800 namen. “We hebben nu alle inwoners in beeld tot 1700. We verwachten terug te kunnen tot 1640. In totaal kom je dan aan zo’n 5.500 namen.” Samen met de Berghse heemkundekring kijkt Smits hoe zij de stamboom kunnen presenteren aan de inwoners van Montferland.

Rest van Bergh moet volgen
Uiteindelijk hoopt Zweers dat mensen uit andere kernen uit de voormalige gemeente Bergh geïnspireerd raken door de Stokkumse stamboom: “Dit onderzoek kan dienen als een pilot. Als we dit samenvoegen met andere onderzoeken, krijg je één grote Berghse stamboom.”

Foto: REGIO8

Lees ook

Coffeeshop0.png

Eigenaar coffeeshop Magic hoopt na explosies op gouden tip: ‘Wij denken dat dealers hierachter zitten’

Coffeeshop Magic in Doetinchem werd eind vorig jaar tot twee keer toe getroffen door explosies bij de gevel van het pand. Magic wil er alles aan doen om de daders te vinden en looft inmiddels 10.000 euro uit voor de gouden tip. Medewerker Mitchell* heeft een vermoeden uit welke richting de explosies komen.

Hengelo Gemeentehuis protest.jpeg

Omwonenden azc slepen gemeente voor de rechter: 'Amateurisme? Dat kun je best stellen'

Omwonenden voelen zich door de gemeente Bronckhorst bij de besluitvorming rond een asielzoekerscentrum (azc) achter het gemeentehuis in Hengelo te kakken gezet. Dat bleek dinsdag bij een rechtszaak die ze tegen de gemeente hadden aangespannen. Bewoners zijn ontevreden omdat de gemeente gemaakte afspraken over de locatie 'van tafel heeft geveegd'.

fdb34fd3-109d-4837-805c-498a67c8c8b1.jpg

Bestuurster gewond na botsing tegen boom op N319 bij Winterswijk

Een bestuurster is donderdagmiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval nabij Winterswijk. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis.

GoudenHanden

Lijsttrekkers Montferland donderdagavond in debat bij REGIO8

REGIO8 organiseert in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 18 maart debatten in haar kerngemeenten. Met nog twee gemeenten te gaan, is donderdagavond Montferland aan de beurt bij de streekomroep. Het debat is vanaf 19.30 uur live te volgen via het tv-kanaal van REGIO8.

semvijverberg0.jpg

Hoger beroep in zaak baby Sem: patholoog en partner van verdachte worden gehoord

Een patholoog wordt opnieuw gehoord over de dood van baby Sem Vijverberg. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem bepaald. De advocaten van de verdachte, de moeder van het kind, hadden daarom gevraagd.

260114--Visualisatie H2 Achterhoek plant.png

Lokale waterstof mogelijk duurzaam alternatief voor Achterhoekse industrie

Er is een volgende stap gezet naar de waterstoffabriek in Netterden, die er naar verwachting in 2027 staat. De gemeente Oude IJsselstreek slaat de handen ineen met de industrie om het gebruik van lokaal geproduceerde waterstof te verkennen.