gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Spelfoutje deert emotie rond struikelstenen in 's-Heerenberg niet

418f33d67de1f95d1065f489ec583178.jpg

Drie struikelstenen aan de Klinkerstraat in 's-Heerenberg herinneren voortaan aan drie leden van de in de Tweede Wereldoorlog weggevoerde familie Bloemendaal. Ondanks een spelfout in een van de namen op de steen, zorgt het moment voor trots en andere emoties bij nabestaanden.

Nick Hermsen | Jasper Hazelaar |
“Ik vond het moeilijk om mijn tranen te bedwingen”, zegt nabestaande Rudie de Bruin, die speciaal vanuit Israël naar ’s-Heerenberg kwam om bij het moment aanwezig te zijn. “Je word dan toch geconfronteerd met je gevoelens, waar je niet dagelijks aan denkt. Dat blijft emotioneel.” Van de familie Bloemendaal aan de Klinkerstraat werden tijdens de Tweede Wereldoorlog een man, zijn vrouw en een drie maanden oude baby vermoord. Nabestaande De Bruin werd vernoemd naar de man, Rudi: “Mijn moeder had eigenlijk gehoopt op een jongetje, want ze wilde die naam terugbrengen in de familie. Helaas was ik een meisje, maar mijn moeder besloot het toch heel belangrijk te vinden.”

De onthulling was voor De Bruin gelijk een kleine reünie, want er was ook een andere nabestaande aanwezig. “De enige overlevende die de broers gekend heeft, is hier ook aanwezig op hetzelfde moment”, legt de bruin uit. “We zien elkaar niet vaak, ik woon in Israël, zij in Amerika.” Burgemeester Harry de Vries van Montferland vond het een gedenkwaardig moment in het ’s-Heerenbergse centrum: “Ik vind het bijzonder dat nabestaanden de tijd nemen en de energie erin stoppen om zo’n moment ook inhoud te geven.”

Joods verleden in struikelstenen
Verspreid door de Achterhoek verschijnen de afgelopen jaren op steeds meer plaatsen struikelstenen om het verdwenen joodse leven te herdenken. Ook in ’s-Heerenberg werden al eerder stenen gelegd, in 2022 door de Duitse kunstenaar en bedenker van het project Gunter Demnig. “Vanuit ’s-Heerenberg zijn heel veel mensen weggevoerd”, weet burgemeester De Vries, die het project toejuicht. “Wat mij opvalt is dat er steeds meer mensen en jongeren geconfronteerd worden en stilstaan bij wat er toen gebeurd is.”

Spelfoutje
In één van de stenen die in ’s-Heerenberg was wel een foutje geslopen, volgens de gemeente Montferland door miscommunicatie. In plaats van ‘Rudi’ staat op een van de stenen ‘Roidi’, dit zal niet meer worden aangepast. Voor nabestaande De Bruin verandert dat niks aan het moment en het gevoel dat zij erbij heeft: “Ik ben heel blij dat ik erbij kon zijn.”

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-13 at 15.42.06.jpeg

Van zelfrijdende pendelbussen tot AI-universiteit; studenten ontwerpen OV-hub Varsseveld

Om het ontwerp voor de OV-hub die rondom station Varsseveld moet komen vorm te geven, schakelt de gemeente Oude IJsselstreek studenten van Saxion Hogeschool in. De studenten maakten een ontwerp waarin ze ‘out of the box’ moesten denken. Met zelfrijdende pendelbussen en een universiteit puur gericht op AI is dat in ieder geval gelukt.

Nieuwbouw-bovenaanzicht.png

Nog 2 miljoen nodig voor nieuwbouw hospice Sravana in Doetinchem: ‘Dit hospice is zo waardevol’

Hospice Sravana in Doetinchem staat al geruime tijd voor een grote uitdaging. Hoewel de stichting de grond voor een nieuw onderkomen al heeft aangekocht en de plannen klaarliggen, blijft een aanzienlijk financieringstekort van ongeveer twee miljoen euro staan. Toch houdt de organisatie vast aan vertrouwen en hoop. “Zonder Sravana is de Achterhoek geen Achterhoek meer.”

Straaljagers.jpg

Duitse luchtmacht oefent laag boven grensregio: straaljagers hoorbaar in omgeving Kleve

In de Duitse grensregio bij Kleve vinden deze week opvallende militaire vliegbewegingen plaats. De Duitse luchtmacht houdt van 13 tot en met 17 april de oefening ‘Angry Eagle’, waarbij straaljagers op zeer lage hoogte vliegen.

OpeningBrugLochem0.png

Opening Nettelhorsterbrug: Schakel Achterhoek-A1 na jaren voltooid, maar met blijvende schaduw

Zo’n duizend geïnteresseerden reisden afgelopen zaterdag af naar Lochem om bij de opening van de Nettelhorsterbrug te zijn én om eenmalig over de brug te kunnen lopen. Gedeputeerde Klaas Ruitenberg opende de brug, en daarmee is het overkoepelende project Schakel Achterhoek-A1 na jaren afgerond.

Poster actiegroep Omroep GLD.jpg

Gaanderen verzet zich tegen uitbreiding industrieterrein

Inwoners van Gaanderen vrezen voor verlies van een groen gebied tussen hun dorp en Doetinchem. De ambitie van de gemeente voor de uitbereiding van industriegebied Akkermansweide viel omwonenden begin dit jaar rauw op hun dak. Zij maken zich zorgen over de komst van grote magazijnen, druk op het verkeer en het verdwijnen van natuur. Onterecht, vindt de gemeente Doetinchem.

112ActionDoetinchemGeblurd.jpg

Man met vaas op hoofd geslagen bij ruzie in Doetinchem

In de Stationsstraat in Doetinchem vond zondagmiddag een vechtpartij plaats. Een man en vrouw werden meegenomen naar het politiebureau.