gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

PRO wil na kritiek op coalitieadvies Doetinchem vooruitkijken: ‘Dit is ontzettend democratisch’

Maarten0

Foto: REGIO8

Na stevige kritiek op het coalitieadvies van de verkenner in de gemeente Doetinchem, blikt PRO-voorman Maarten op de Weegh terug op een bewogen donderdagavond. Waar andere partijen spreken van een ‘zwarte bladzijde’ en ‘achterkamertjespolitiek’, probeert hij de rust te bewaren en vooruit te kijken.

Hidde Vinkenvleugel |

Op de Weegh noemt het advies van de verkenner ‘glashelder’ en zegt er tevreden op terug te kijken. Volgens het advies moet de coalitie gevormd worden door PRO, CDA, VVD en D66. Hij begrijpt de kritiek van onder meer de grootste partij, Gemeentebelangen Doetinchem (GBD), die buiten de voorgestelde coalitie valt, maar plaatst daar kanttekeningen bij.

“Ik vind het jammer dat er wordt gesproken over ‘niet democratisch’ en een ‘zwarte bladzijde van de Doetinchemse politiek’”, zegt hij. “Met deze coalitie vertegenwoordigen we meer dan de helft van de zetels. Dat is juist ontzettend democratisch.” Volgens Op de Weegh hoort teleurstelling bij de politiek, maar is het proces volgens hem zorgvuldig verlopen.

Afstand van ‘achterkamertjespolitiek’
Hij is het niet eens met de beschuldiging van ‘achterkamertjespolitiek’. Sommige partijen stellen dat er al vóór de verkiezingsuitslag gesprekken achter gesloten deuren zijn gevoerd. “Dat vind ik niet fair”, reageert Op de Weegh. “Gesprekken voer je nu eenmaal, en die zijn niet allemaal openbaar. Dat was vier jaar geleden ook niet anders.”

Volgens hem horen informele gesprekken en overlegmomenten, zoals hij het noemt ‘vele kopjes koffie drinken’, bij het politieke proces.

Grootste partij buiten de boot
Een gevoelig punt in het advies is dat de grootste partij, GBD, buiten de beoogde coalitie valt. De verkenner is daarbij door de partij zelf aangewezen. Volgens Op de Weegh is dat geen uitzonderlijke situatie.

“Ons kiesstelsel werkt zo dat niet per se de grootste partij in de coalitie komt, maar dat partijen samen een meerderheid vormen”, legt hij uit. “Bovendien scheelde het maar zo’n 400 stemmen of wij waren de grootste geweest.”

Twijfels over vertrouwen
GBD hoopte op een voortzetting van de huidige coalitie. Verkenner Agricola gaf echter aan dat dit geen verstandige keuze is, onder meer vanwege verschuivingen in de politieke verhoudingen en twijfels over onderling vertrouwen. “In de gesprekken is naar voren gekomen dat er politieke verschuivingen zijn geweest. Op sommige punten ontbrak daardoor het vertrouwen”, aldus de verkenner.

Op de Weegh nuanceert dat beeld: “Ik weet niet of ik het een gebrek aan vertrouwen zou noemen, maar wij denken dat we een stabiel alternatief kunnen bieden.”

Blik op de toekomst
Ondanks de onrust kijkt PRO met vertrouwen naar de vervolggesprekken, waarbij de partij het voortouw neemt in de formatie. “Ik kijk er met veel enthousiasme naar”, zegt Op de Weegh. “We willen niet van dag tot dag besturen, maar werken vanuit een gezamenlijke visie om Doetinchem verder te brengen.”

Hij benadrukt dat er verschillen zijn tussen de partijen, maar dat de onderlinge relaties goed genoeg zijn om daarmee om te gaan. “We willen een open coalitieakkoord, waarin we ook ruimte laten aan de gemeenteraad.”

Oproep aan oppositie
Tot slot hoopt Op de Weegh dat ook de oppositie haar rol constructief oppakt. “Ik hoop dat iedereen dit kan omzetten in een constructieve oppositie. Daar is in Doetinchem ruimte voor. Dat hebben wij de afgelopen vier jaar zelf ook laten zien.”

Lees ook

giertank

Giertank gevuld met mest gekanteld in Zeddam

Een giertank die achter een trekker gekoppeld zat, is dinsdagochtend op de Terborgseweg in Zeddam op zijn zijkant terechtgekomen. De giertank was gevuld met mest, die na het ongeval licht uit de tank lekte.

Politie handboeien 4

Agenten vragen tweetal om ID, dan gaat het verschrikkelijk mis

Omstanders en een stroomstootwapen moesten er aan te pas komen om agenten te ontzetten: het liep in april vorig jaar in Lochem helemaal uit de hand toen om een identiteitsbewijs werd gevraagd. De rechtbank boog zich vrijdag over de zaak tegen twee mannen, die geprobeerd zouden hebben twee politiemensen te wurgen.

Coffeeshop0

Coffeeshop Magic verhoogt beloning gouden tip explosies naar 25.000 euro

Coffeeshop Magic in Doetinchem heeft de beloning voor de tip die leidt tot de aanhouding van de verdachte achter de explosies bij het pand verhoogd naar 25.000 euro. De cannabiszaak hoopt daarmee nieuwe informatie los te krijgen over de dader of daders van de aanslagen, die eind vorig jaar grote schade veroorzaakten aan de coffeeshop aan de Veemarkt.

WhatsApp Image 2026-08-24 at 11.28.49

Gewonde bij kop- staartbotsing bij Silvolde

Bij een kop- staartbotsing in Silvolde is een gewonde gevallen. De botsing ontstond toen een automobilist niet zag dat een andere automobilist al enige tijd stilstond. Hij wachtte op een vrachtwagen die de weg op wilde draaien vanuit een inrit waar hij in moest.

WhatsApp Image 2026-08-24 at 09.38.06

Kruising vol brokstukken na ongeval op N18, geen gewonden

Bij een ongeval tussen een bedrijfsbus met aanhanger en een auto bij Varsseveld zijn maandagochtend geen gewonden gevallen. Het ongeval leverde een flink ravage op, de bedrijfsbus belandde op de kop in de middenberm.

232aa5c1-0cf8-366f-9beb-0a19a8110ecd

Eerste eredivisiewinst vrouwen De Graafschap valt in de smaak bij fans

De 1-0 overwinning van De Graafschap op Heerenveen zorgt voor veel blije gezichten in Doetinchem. Fans zijn trots op de eerste eredivisiezege van het Achterhoekse vrouwenelftal: "Hier zijn we heel blij mee."