Ulft, Netherlands

Overlast rond station Doetinchem blijft zorgen baren: 'We moeten de problemen oplossen'

Foto: REGIO8 (archief)
Station Doetinchem blijft een plek waar op verschillende manieren overlast wordt ervaren. Het gaat om incidenten variërend van fysiek geweld tot drugsoverlast en andere vormen van hinder. Hoewel de gemeente Doetinchem inmiddels meer inzet toont om de problemen aan te pakken, blijft de overlast op meerdere fronten aanwezig.
Viggo Zweverink | Hidde Vinkenvleugel | 14 oktober 2025 15:42 | Aangepast op 14 oktober 2025 15:42
“De aanvullende maatregelen die wij nu treffen, zijn het directe gevolg van een scherp en gedeeld integraal beeld dat wij samen met onze ketenpartners hebben gevormd van de personen die herhaaldelijk overlast veroorzaken in en rond het stationsgebied”, meldt een woordvoerder van de gemeente Doetinchem. De gemeente richt zich op een persoonsgerichte aanpak voor de overlastgevers. Hiermee hopen ze een structurele verbetering te kunnen realiseren.

Sander Hendriksen, eigenaar van horecagelegenheid Station Alexsander, ziet de overlast regelmatig plaatsvinden bij zijn zaak. Toch merkt hij dat er vooruitgang is geboekt. “Sinds wij de gesprekken hebben gehad met meerdere instanties zoals IrisZorg, de politie en de gemeente, zijn ze vaker zichtbaar, sturen mensen weg en schrijven bonnen uit. Ze zijn goed bezig”, verzekert Hendriksen. “Je houdt alleen een paar gevallen van verwarde mensen over.” Die verwarde personen zorgen volgens hem nog altijd voor de meeste overlast.

Zo kreeg de 23-jarige Berna Özüduru uit Ulft onlangs uit het niets een klap in haar gezicht. De dader, die al meerdere vrouwen had belaagd, werd direct aangehouden. “Elke keer als ik daar ben, zie ik wel iemand of een man waarvan ik denk: daar moet ik uit de buurt blijven. De sfeer daar is gewoon niet zo fijn”, vertelde Özüduru eind september.

‘Goede hulp noodzakelijk’
Hendriksen benadrukt dat vooral goede hulp nodig is voor de mensen die nog voor overlast zorgen rond het station. “Verwarde mensen kan je wel wegsturen, maar die blijven maar terugkomen. Het probleem ligt ook niet bij de politie of gemeente, maar bij hoe wij in Nederland met verwarde mensen omgaan”, zegt hij. “Eigenlijk moeten deze mensen verplicht opgenomen worden, alleen kan dat schijnbaar niet.”

Verwarde man op dak
De horecaondernemer ziet vaak dezelfde personen die overlast veroorzaken. Zo klom recent een man tot twee keer toe op het dak van een appartementencomplex, waarbij hij schade aanrichtte en voor overlast zorgde. Hendriksen herkent hem als een van de vaste gezichten rond het station: “Die man was ’s middags bij ons. Ik kan er prima mee overweg, en als hij zich hier begint uit te kleden bel ik de politie. Toch wordt zo’n jongen niet geholpen door hem weg te sturen. We kunnen wel gaan dweilen met de kraan open, maar we moeten de problemen oplossen.”

De gemeente liet destijds al weten dat er nadrukkelijk gekeken werd naar een oplossing voor de overlast op het algehele straatbeeld in Doetinchem: “Samen met alle betrokken partijen rondom veiligheid en zorg zetten wij ons extra in om deze mensen (acuut) te helpen en de overlast op straat structureel tegen te gaan”, aldus de woordvoerder van Doetinchem. “Deze problematiek vraagt deels om onconventionele oplossingen; daar zijn we ook naar op zoek.”

Gemeente wil veiligheid verder verbeteren
De gemeente Doetinchem laat weten dat zij blijft werken aan een veiliger stationsomgeving: “Wij intensiveren het overleg met NS om op zeer korte termijn gezamenlijk de fysieke veiligheid te verbeteren. Denk aan gebouwen, groenvoorziening en verlichting. Hiermee versterken we niet alleen de feitelijke veiligheid, maar ook het veiligheidsgevoel van bewoners, reizigers en ondernemers in het stationsgebied.”

Meest gelezen

Weer explosies in Doetinchem: schade aan zeven woningen

Redactie REGIO8 | 25 nov 2025 16:08

Lees ook

Burgemeester Boumans na wederom een explosie: “Dit moet hard worden aangepakt”

In Doetinchem vinden de afgelopen tijd steeds vaker explosies plaats. Net als dinsdagavond bij een f...

Nieuwe beurs in Wehl draait om toekomst van wonen in de Achterhoek

Zo’n 29 standhouders doen 21 en 22 november mee aan de Bouwen en Wonen beurs op het Bedrijvenpark A1...

Dak- en thuislozen moeten kraakpand bij station Doetinchem verlaten, sloop start dinsdag

De dak- en thuislozen mensen die een aantal weken in het kraakpand nabij station Doetinchem woonden,...

Rijk steunt Doetinchem met bijna 20 miljoen voor groei naar 70.000 inwoners

De gemeente Doetinchem heeft een flinke financiële impuls gekregen om haar groeiambitie naar 70.000 ...

NS wil kraakpand nabij station Doetinchem op korte termijn slopen

NS wil het pand van het voormalige Openbaar Vervoer Museum, dat momenteel door enkele dak- en thuisl...

Wat kan NS doen tegen de krakers bij station Doetinchem?

Het voormalige pand van het Openbaar Vervoer Museum in Doetinchem wordt momenteel bewoond door een g...