Ulft, Nederland
Terug

Ondernemers in Elten voelen gevolgen van grensmaatregelen, politiek kijkt naar Berlijn

Elten0.png
Foto: REGIO8

Ondernemers in Elten merken dat hun omzet terugloopt door de verkeersmaatregelen bij de grens met Nederland waar eenrichtingsverkeer is ingesteld richting de grens.Tegelijkertijd richt de Duitse lokale politiek zich vooral op Berlijn, waardoor er weinig druk op de gemeente Montferland wordt uitgeoefend.

Remco Geurts | Eveline Zuurbier |  | Aangepast op

Volgens Rainer Elsmann en Erik Hülkenberg van de ondernemersvereniging IWE (Interessen- und Werbegemeinschaft Elten) worden ondernemers in het grensgebied hard geraakt. “Het is een drama, waar we weinig invloed op kunnen uitoefenen”, zeggen ze. “Het enige wat we kunnen doen, is samen met de gemeenten Emmerich en Montferland en ondernemers in Beek en ’s-Heerenberg tot een werkbare oplossing komen.”

Economische impact
Hülkenberg, zelf jarenlang bloemist en verkoper op de weekmarkt, benadrukt hoe nauw de dorpen met elkaar verweven zijn. “Bloemisten uit Elten verzorgen uitvaarten in Beek en Zeddam. Families wonen aan beide kanten van de grens. Het dagelijkse leven loopt door elkaar heen. De ergernis groeit, maar het zijn vooral de ondernemers die het hardst geraakt worden. Als dit zo blijft, zullen zaken op den duur moeten sluiten.”

De ondernemers wijzen erop dat het afsluiten van lokale grensovergangen het probleem slechts verplaatst. “Montferland kan de grens bij Beek wel dichtgooien, maar dan verschuift het verkeer naar Babberich of andere dorpen.” Ook ligt volgens hen een belangrijke sleutel bij de snelweg: “Houd twee rijstroken open op de A12-A3, dan stroomt het verkeer beter door en kiest het niet automatisch voor sluiproutes door de dorpen.”

Politieke reacties: focus op Berlijn
De lokale CDU en de gemeente Emmerich hebben zich in de kwestie gemengd, maar richten zich vooral op Berlijn. Voormalig CDU-burgemeester van Elten, Albert Jansen, wijst nadrukkelijk naar de Duitse regering. “De oplossing ligt bij de Duitse regering. Als zij beter kijken naar de gevolgen voor Elten en Beek, kunnen ze het probleem langs de hele grens aanpakken.”

Jansen Vindt dat ook Den Haag mee moet denken. “Het grootste probleem begint bij de buitengrenzen van Europa. Als Nederland en Duitsland die samen beter controleren, is een groot deel van deze grensdruk niet nodig.”

Volgens Jansen stokt de samenwerking tussen Montferland en Emmerich vooralsnog. “Vanuit Montferland is geprobeerd om Emmerich in beweging te krijgen, maar de stad houdt de boot af. Dat heeft te maken met de Duitse bestuurlijke verhoudingen: de zeggenschap ligt in Berlijn en verkeersmaatregelen buiten de bebouwde kom vallen onder deelstaatinstanties. Op lokaal niveau kan Elten daar nauwelijks invloed op uitoefenen.”

Begrip voor controles, maar pleidooi voor maatwerk
Ondernemers erkennen dat de grenscontroles nodig zijn tegen mensen- en drugssmokkel. Tegelijkertijd pleiten sommigen voor herinvoering van bemande controleposten bij de lokale grensovergang. ‘Met twee douanebeambten die het lokale verkeer kennen, kun je gericht controleren op vreemdelingenverkeer zonder het dagelijks leven volledig stil te leggen’, aldus de tekst van IWE.

De Duitse grenscontroles zijn verlengd tot september 2026, waardoor de druk op de grensregio voorlopig aanhoudt.

Lees ook

MarinusFluitje0.jpg

De Graafschap op bezoek in Maastricht: kleine kans op periodewinst

De Graafschap reist vrijdag af naar het diepe zuiden. In Maastricht wacht een ontmoeting met MVV Maastricht. Bij winst op de huidige nummer zeventien van de Eerste Divisie maken de Doetinchemmers zelfs nog kans op de derdeperiodetitel, al lijkt de focus daar niet op te liggen.

brugLochem4.jpg

Dodelijk brugongeval Lochem: partijen brachten risico’s niet goed in kaart

De partijen die betrokken waren bij de bouw van de Nettelhorsterbrug over het Twentekanaal in Lochem hebben de risico’s vooraf onvoldoende in kaart gebracht. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na het dodelijke ongeval in februari 2024.

semvijverberg0.jpg

Advocaten moeder baby Sem willen nieuw onderzoek in hoger beroep

De advocaten van de moeder van baby Sem Vijverberg willen in hoger beroep nieuw forensisch en medisch onderzoek laten doen naar de dood van het pasgeboren jongetje, schrijft Omroep Gelderland. Dat bleek woensdag tijdens de eerste zitting bij het gerechtshof in Arnhem.

VanKeukentafelNaarKieslijst1.jpg

Van keukentafel naar kieslijst | Sjaak sr., Geerdy en Sjaak jr. Böhmer in Montferland

Politieke partijen doen er alles aan om jongeren meer bij de politiek te betrekken. In sommige huishoudens heeft het succes, daar is de keukentafel al de eerste politieke arena. Op verschillende Achterhoekse kieslijsten vind je ouder én kind. Aan de hand van tien vragen leren we de politieke families kennen. Deze serie trappen we af met een bijzondere samenstelling: vader Sjaak sr. én moeder Geerdy staan samen met zoon Sjaak Böhmer jr. op de kieslijst voor Lokaal Belang Montferland.

Schermafbeelding 2026-02-26 100344.png

Motorrijdster komt ten val bij aanrijding in Zelhem

Een motorrijdster is op de kruising van de Stikkenweg met de Doetinchemseweg in Zelhem woensdagavond ten val gekomen na een aanrijding met een personenauto. De bestuurder van de auto zag bij het afslaan de motorrijdster over het hoofd.

WhatsApp Image 2026-02-26 at 11.46.19.jpeg

Harde botsing scooter bij Loerbeek: geen gewonden

Bij een ongeval in Loerbeek is donderdagochtend een scooterrijder hard tegen een paal gebotst. Het slachtoffer is niet gewond geraakt, wel kan zijn scooter als verloren worden beschouwd.