gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Na tien jaar is De Zumpe compleet, rondleidingen door bijzondere natuur

581b70f033e69339523962d47ff3f799.jpg

Tien jaar na de start van het project, is De Zumpe in Doetinchem uitgegroeid tot een gebied waar kwetsbare natuur met bijzondere flora en fauna volop de ruimte krijgt. Met rond dartelende vlinders, opkomende bloemen en planten en een stralend zonnetje, is er meer dan genoeg te zien tijdens de rondleidingen die nu worden gegeven door de Vrienden van De Zumpe in samenwerking met de lokale VVV.

Nick Hermsen | Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
“Nu de Zumpe hersteld is, en uitgebreid, is het steeds meer in trek voor mensen die willen rondwandelen”, vertelt Marcel Hendriks van Vrienden van De Zumpe. Al 25 jaar is hij betrokken bij het kleine natuurgebied. “Het is heel wisselend, met veel watervogels en zoogdieren”, legt Hendriks uit. “Er zijn insecten, je hebt heel veel vlinders. Dat maakt wel dat De Zumpe zo bijzonder is.” Dat is reden voor de VVV om de rondleidingen in de markt te zetten. “Veel mensen weten nog niet wat er allemaal te ontdekken valt in De Zumpe”, vertelt Henny Bergsma van de lokale VVV. “Hoe mooi is het dan dat we rondleidingen of excursies verzorgen?”

De Zumpe kent een rijke historie, ook naast de natuur. Zo was er voor de Tweede Wereldoorlog een vliegveld. De afgelopen tientallen jaren werd er gevoetbald door de amateurs van SVDW. Vanaf 2014 is er in opdracht van de provincie en de gemeente ruimte gecreëerd voor de natuur, de laatste vijf jaar zijn de resultaten echt te zien in het waterrijke gebied. “25 jaar geleden was het 24 hectare, toen had je alleen het kerngebied met wat stukjes eromheen”, legt Hendriks uit. Inmiddels is negentig hectare aan natuur ontwikkeld. Ook de overige gronden in het projectgebied zijn in handen van de gemeente, er komt nog twintig tot dertig hectare natuur bij.

Kalkrijk bronwater
Reden voor de overheden om in te zetten op De Zumpe, is de kalkrijke ondergrond. Daardoorheen wordt water naar boven gedrukt. “Dit kalkwater zorgt voor een heel bijzondere flora”, meldt de gemeente. “In Gelderland is er naast De Zumpe slechts één plaats waar dit ook voorkomt.” In het natuurgebied is zowel kalkrijk als kalkarm grondwater, wat zorgt voor veel verschillende plantensoorten. Zo kunnen mensen orchideesoorten als de moeraswespenorchis en de gevlekte orchis, naast een veelheid aan andere vegetatie.

Zorgen over tankstation
Aan de rand van het natuurgebied is inmiddels een tankstation van Fieten Olie in opbouw. Omwonenden maakten zich zorgen over het effect op De Zumpe, maar Hendriks neemt die zorgen weg: “Daar heeft de natuur geen last van. Ik moet eerlijk zeggen dat het voor mij niet hoeft, een tankstation. Ik zal er denk ik ook nooit komen. Maar, De Zumpe is aan het tankstation gekomen, en niet het tankstation in De Zumpe. Ik heb daar verder niet zoveel last van.”

‘Oranjetipje en koninginnenpage’
Natuurliefhebbers zijn van harte welkom, maar Hendriks nodigt iedereen uit om een rondleiding te volgen. “Het belangrijkste voor mij is dat ik over kan dragen hoe mooi De Zumpe is”, vertelt de vrijwilliger van Vrienden van De Zumpe. “Als mensen ook belangstelling hebben voor de ecologie, is dat mooi. Dan kan ik bijvoorbeeld vertellen over het oranjetipje (vlindersoort, red.) en de koninginnenpage (andere vlindersoort, red.), dan vind ik dat wel heel leuk.”

Lees ook

Loraine van Aalten.jpg

Doetinchemse Loraine (27) deelt haar verhaal in Over Mijn Lijk

Het leven van de 27-jarige Loraine van Aalten uit Doetinchem ziet er al enkele jaren anders uit dan dat van veel leeftijdsgenoten. In 2023 kreeg ze te horen dat ze eierstokkanker heeft en niet meer beter wordt. Om dat verhaal te delen met zoveel mogelijk mensen, is de Doetinchemse een van de deelnemers aan het seizoen van het BNNVARA-programma ‘Over mijn Lijk’.

685024511_1388645903305468_2465330173477600560_n.jpg

Brandweer Bergh helpt bij blussen natuurbrand ’t Harde

Brandweer Bergh heeft afgelopen avond en nacht geholpen met het bestrijden van de grote natuurbrand op een militair oefenterrein in ’t Harde. De Achterhoekse spuitgasten zijn inmiddels weer terug.

KinderboerderijDidam0.jpg

Beschimmeld eten en hondenpoep; kinderboerderij Didam klaar met dumpingen

Vrijwilligers van de kinderboerderij in Didam zijn boos. Keer op keer worden er dingen over het hek gegooid en daarmee bij de dieren gedumpt. Van beschimmeld eten tot hondenpoep en zelfs extra dieren. De maat is vol, dus gooien ze nu camerabeelden online om een dader op te sporen.

Ankersmid0.jpg

Hengeloër Ankersmid rijdt eerste én laatste keer Superbike op Varsselring: ‘Doodzonde’

Het Bronckhorster dorp Hengelo staat aan de vooravond van de jaarlijkse wegraces op de Varsselring. Voor Hengeloër Wesley Ankersmid krijgt het raceweekend een bijzonder karakter: de coureur maakt zijn debuut in de Superbike-klasse, terwijl dat meteen zijn laatste keer is. De klasse verdwijnt namelijk uit het International Road Racing Championship.

KERKETTEN0.jpg

Martinuskerk Etten komt met noodkreet: ‘Volstrekt onhaalbaar!’

De pas geopende Martinuskerk in Etten heeft een noodkreet gestuurd naar het college van de gemeente Oude IJsselstreek. Het bestuur van Stichting Erfgoed Martinuskerk zegt dat de huidige vergunningen en handhavingsmaatregelen het goed kunnen draaien van de kerk onder druk zetten. Volgens hen zijn de geluidsnormen ‘volstrekt onhaalbaar’ en beperken de regels de mogelijkheden flink.

Europabrug0.png

Onderhoud aan Europabrug Doetinchem: flinke hinder door werkzaamheden tot half juni

Weggebruikers die regelmatig over de Europabrug in Doetinchem rijden, moeten in mei en juni rekening houden met flinke hinder. De brug krijgt namelijk een flinke opknapbeurt. Daarbij wordt de weg op de brug meerdere keren deels of volledig afgesloten voor het verkeer.