gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Na tien jaar is De Zumpe compleet, rondleidingen door bijzondere natuur

581b70f033e69339523962d47ff3f799.jpg

Tien jaar na de start van het project, is De Zumpe in Doetinchem uitgegroeid tot een gebied waar kwetsbare natuur met bijzondere flora en fauna volop de ruimte krijgt. Met rond dartelende vlinders, opkomende bloemen en planten en een stralend zonnetje, is er meer dan genoeg te zien tijdens de rondleidingen die nu worden gegeven door de Vrienden van De Zumpe in samenwerking met de lokale VVV.

Nick Hermsen | Jasper Hazelaar |  | Aangepast op
“Nu de Zumpe hersteld is, en uitgebreid, is het steeds meer in trek voor mensen die willen rondwandelen”, vertelt Marcel Hendriks van Vrienden van De Zumpe. Al 25 jaar is hij betrokken bij het kleine natuurgebied. “Het is heel wisselend, met veel watervogels en zoogdieren”, legt Hendriks uit. “Er zijn insecten, je hebt heel veel vlinders. Dat maakt wel dat De Zumpe zo bijzonder is.” Dat is reden voor de VVV om de rondleidingen in de markt te zetten. “Veel mensen weten nog niet wat er allemaal te ontdekken valt in De Zumpe”, vertelt Henny Bergsma van de lokale VVV. “Hoe mooi is het dan dat we rondleidingen of excursies verzorgen?”

De Zumpe kent een rijke historie, ook naast de natuur. Zo was er voor de Tweede Wereldoorlog een vliegveld. De afgelopen tientallen jaren werd er gevoetbald door de amateurs van SVDW. Vanaf 2014 is er in opdracht van de provincie en de gemeente ruimte gecreëerd voor de natuur, de laatste vijf jaar zijn de resultaten echt te zien in het waterrijke gebied. “25 jaar geleden was het 24 hectare, toen had je alleen het kerngebied met wat stukjes eromheen”, legt Hendriks uit. Inmiddels is negentig hectare aan natuur ontwikkeld. Ook de overige gronden in het projectgebied zijn in handen van de gemeente, er komt nog twintig tot dertig hectare natuur bij.

Kalkrijk bronwater
Reden voor de overheden om in te zetten op De Zumpe, is de kalkrijke ondergrond. Daardoorheen wordt water naar boven gedrukt. “Dit kalkwater zorgt voor een heel bijzondere flora”, meldt de gemeente. “In Gelderland is er naast De Zumpe slechts één plaats waar dit ook voorkomt.” In het natuurgebied is zowel kalkrijk als kalkarm grondwater, wat zorgt voor veel verschillende plantensoorten. Zo kunnen mensen orchideesoorten als de moeraswespenorchis en de gevlekte orchis, naast een veelheid aan andere vegetatie.

Zorgen over tankstation
Aan de rand van het natuurgebied is inmiddels een tankstation van Fieten Olie in opbouw. Omwonenden maakten zich zorgen over het effect op De Zumpe, maar Hendriks neemt die zorgen weg: “Daar heeft de natuur geen last van. Ik moet eerlijk zeggen dat het voor mij niet hoeft, een tankstation. Ik zal er denk ik ook nooit komen. Maar, De Zumpe is aan het tankstation gekomen, en niet het tankstation in De Zumpe. Ik heb daar verder niet zoveel last van.”

‘Oranjetipje en koninginnenpage’
Natuurliefhebbers zijn van harte welkom, maar Hendriks nodigt iedereen uit om een rondleiding te volgen. “Het belangrijkste voor mij is dat ik over kan dragen hoe mooi De Zumpe is”, vertelt de vrijwilliger van Vrienden van De Zumpe. “Als mensen ook belangstelling hebben voor de ecologie, is dat mooi. Dan kan ik bijvoorbeeld vertellen over het oranjetipje (vlindersoort, red.) en de koninginnenpage (andere vlindersoort, red.), dan vind ik dat wel heel leuk.”

Lees ook

MarkthalDidam.jpg

Van biggen naar boodschappen: Didamse markthal viert 75-jarig jubileum

Ooit was het de plek waar biggen verhandeld werden. Tegenwoordig staat de Markthal Didam vooral bekend als overdekte bazaar. Aanstaande vrijdag viert de markthal, de laatste overdekte in Nederland die nog wekelijks dienst doet, haar 75-jarig jubileum.

Thomas0.png

De Graafschap aast op belangrijke punten in Tilburg: 'Nog twee maanden knallen'

Na de nederlaag tegen het al gepromoveerde ADO Den Haag wacht De Graafschap, de huidige nummer vier, een cruciale uitwedstrijd tegen nummer drie Willem II. Met het oog op de play-offs is een goed resultaat in Tilburg van groot belang. Tegelijkertijd speelt er meer binnen de selectie. Voor enkele spelers nadert het einde van hun tijd in Doetinchem.

Gerrit12360.jpg

Gerrit Vossers voorspelt vanuit Vragender droge dagen en natte nachten

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit Vragender voorspelt hij natte nachten en droge dagen.

PRO PRO PRO.jpg

Nieuwe naam GroenLinks-PvdA leidt tot tweede ‘PRO’ in Oude IJsselstreek

De gemeenteraad van Oude IJsselstreek krijgt er mogelijk een tweede partij met de naam PRO bij. Nadat de SP in 2020 opging in Progressief Oude IJsselstreek (PRO!), kiest nu ook de nog te installeren fractie van GroenLinks-PvdA voor een vergelijkbare naam: Progressief Nederland – Oude IJsselstreek.

WhatsApp Image 2026-03-27 at 10.38.38.jpeg

Schoorsteenbrand bij diervoederfabriek in Doetinchem

Hulpdiensten zijn vrijdagochtend uitgerukt voor een schoorsteenbrand bij een diervoederfabriek in Doetinchem. Op foto’s is te zien hoe een pijp aan de zijkant van het pand al verkleurd is door de hitte, binnenin de pijp.

783413355a4c6dc21f36743b1cbd439d.jpg

45-jarige Zelhemmer voor rechter om drugslabbrand: sanering kost gemeente 60.000 euro

Een 45-jarige inwoner van Zelhem moet vrijdag voor het eerst voor de rechter verschijnen. Hij is mogelijk betrokken bij het drugslab dat afgelopen december in Zelhem in brand vloog. De grond bij de woonboerderij is inmiddels door de gemeente Bronckhorst gesaneerd. De gemeente wil dat de overtreder deze kosten betaalt.