gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Merendeel Achterhoekse gemeenten betaalt dwangsommen na te late besluiten

Gemeentehuis OIJ20

Foto: REGIO8

Gemeenten in de Achterhoek hebben in 2025 meerdere keren een dwangsom moeten betalen omdat ze te laat een besluit namen. Van alle gemeenten, hebben er zes samen ruim 17.000 euro uitgekeerd aan inwoners. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van de gemeente Oude IJsselstreek.

Patrick Huisman |  | Aangepast op

Oude IJsselstreek betaalt veruit het meest
Oude IJsselstreek betaalde tot nu toe 8.744 euro aan dwangsommen, verdeeld over zes zaken. Daarnaast verwacht de gemeente nog eens 5.768 euro te moeten betalen voor vier lopende zaken.

Dwangsommen worden betaald als een gemeente niet op tijd beslist, bijvoorbeeld op een vergunningaanvraag of een bezwaar. In deze gevallen ging het onder meer om verzoeken voor handhaving, vergunningen en schadevergoedingen.

Ook andere gemeenten betalen
Ook andere gemeenten moesten betalen omdat zij deadlines overschreden. Berkelland betaalde 3.206 euro in drie zaken. Lochem kwam uit op 2.456 euro, eveneens in drie zaken. Montferland betaalde 1.442 euro in één zaak en Winterswijk 391 euro in drie bezwaarzaken.

In Doetinchem werd in 2025 negen keer een ingebrekestelling ingediend vanwege het uitblijven van een beslissing op een bezwaarschrift. In één van die gevallen leidde dat tot een dwangsom van 1.442 euro, het maximale bedrag.

Samen komen deze zes gemeenten uit op 17.681 euro. Als de verwachte betalingen van Oude IJsselstreek worden meegerekend, loopt dat bedrag op tot ruim 23.000 euro.

Waar gingen de zaken over?
De dwangsommen ontstonden in verschillende soorten dossiers. Zo ging het bijvoorbeeld om:
• aanvragen voor een vergunning om te bouwen of verbouwen
• verzoeken om hulp vanuit de Wmo (zoals ondersteuning thuis)
• jeugdzorg
• handhavingszaken (bijvoorbeeld klachten over illegale situaties)
• verzoeken om schadevergoeding

In Winterswijk speelde daarnaast een zaak rond de marktregels. Daarbij ging het om een besluit over de regels voor marktkooplieden, waar te laat op werd gereageerd.

Gemeenten wijzen op complexiteit en werkdruk
Volgens de gemeenten zijn de dossiers vaak ingewikkeld en kosten ze veel tijd. Ook speelt werkdruk een rol.

Oude IJsselstreek geeft als verklaring voor het in verhouding hoge bedrag aan dwangsommen aan dat er nog achterstanden waren uit 2024. Die zijn inmiddels grotendeels weggewerkt. Tegelijkertijd kreeg de gemeente veel meer informatieverzoeken (Woo-verzoeken): bijna 40 procent meer dan een jaar eerder. Dat vraagt extra capaciteit.

Andere gemeenten noemen vergelijkbare oorzaken. Winterswijk wijst op personeelstekort. Berkelland noemt de hoeveelheid en zwaarte van bezwaren. Lochem benadrukt dat het om incidenten gaat en ziet geen structurele problemen.

Maatregelen om problemen te voorkomen
Gemeenten zeggen maatregelen te hebben genomen om nieuwe dwangsommen te voorkomen.

• Oude IJsselstreek zet extra personeel in, vooral voor bezwaren en informatieverzoeken
• Berkelland plant extra hoorzittingen
• Montferland heeft interne afspraken over termijnen aangescherpt en medewerkers beter begeleid
• Winterswijk wil strakker op deadlines letten en inwoners eerder informeren als iets langer duurt

Niet alle gemeenten hebben problemen
Niet alle gemeenten in de regio betaalden dit jaar dwangsommen. Oost Gelre, Bronckhorst en Aalten geven aan dat zij op tijd beslissen.

 

Lees ook

34310063-d35b-3aec-9869-b17f2849d340

De Graafschap Vrouwen onderuit bij debuut in Eredivisie

De Graafschap Vrouwen heeft hun eerste wedstrijd in de Eredivisie verloren van FC Twente. Ze gingen met 2-1 onderuit in Enschede.

Toivo Mero

Kania begint bij De Graafschap: Finse nieuwkomer nog op de bank

De Duitse spits Julian Kania begint maandag tegen Jong AZ voor het eerst in de basis bij De Graafschap. De Finse nieuwkomer Toivo Mero begint nog op de bank. Trainer Thomas Duivenvoorden wil een goede start in eigen huis beleven.

Aasee Festival Bocholt_strand

Bocholt gooit de hekken open voor drie zwoele zomeravonden Aasee Festival

Strandkleedjes liggen uitgespreid, zonnebrillen zijn nog op en zomerse beats op de achtergrond. Wie vrijdagavond langs de Bocholter Aasee liep, waande zich eerder op vakantie dan net over de grens. Dit weekend van 14, 15 en 16 augustus verandert het recreatiegebied tijdens het gratis Aasee Festival opnieuw in een zomerse ontmoetingsplek voor de hele stad.

GRAVROUWEN20

De Graafschap vrouwen aan vooravond eredivisie: ‘Doel is handhaving’

De Graafschap vrouwen maakt zich op voor het eredivisiedebuut. Zondag om 16.45 uur spelen de Doetinchemmers uit tegen recordkampioen FC Twente. De selectie én trainer Timo Kleinhesselink kunnen niet wachten om op het hoogste niveau af te trappen.

GERRITVOSSERS340

Weerboer Gerrit voorspelt een warm maar bewolkt weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit Varsseveld voorspelt de weerboer een warm maar bewolkt weekend.

FlexFlitser

Beruchte flexflitser verplaatst naar Liemersweg in Doetinchem

De flexflitser die sinds medio juni aan de Gaanderenseweg stond is verplaatst naar de Liemersweg, ter hoogte van de SaZa sporthal in Doetinchem. De flexflitser rouleert elke acht weken tussen drie locaties in de gemeente, en heeft al voor duizenden boetes gezorgd.