gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Merendeel Achterhoekse gemeenten betaalt dwangsommen na te late besluiten

Gemeentehuis OIJ20

Foto: REGIO8

Gemeenten in de Achterhoek hebben in 2025 meerdere keren een dwangsom moeten betalen omdat ze te laat een besluit namen. Van alle gemeenten, hebben er zes samen ruim 17.000 euro uitgekeerd aan inwoners. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van de gemeente Oude IJsselstreek.

Patrick Huisman |  | Aangepast op

Oude IJsselstreek betaalt veruit het meest
Oude IJsselstreek betaalde tot nu toe 8.744 euro aan dwangsommen, verdeeld over zes zaken. Daarnaast verwacht de gemeente nog eens 5.768 euro te moeten betalen voor vier lopende zaken.

Dwangsommen worden betaald als een gemeente niet op tijd beslist, bijvoorbeeld op een vergunningaanvraag of een bezwaar. In deze gevallen ging het onder meer om verzoeken voor handhaving, vergunningen en schadevergoedingen.

Ook andere gemeenten betalen
Ook andere gemeenten moesten betalen omdat zij deadlines overschreden. Berkelland betaalde 3.206 euro in drie zaken. Lochem kwam uit op 2.456 euro, eveneens in drie zaken. Montferland betaalde 1.442 euro in één zaak en Winterswijk 391 euro in drie bezwaarzaken.

In Doetinchem werd in 2025 negen keer een ingebrekestelling ingediend vanwege het uitblijven van een beslissing op een bezwaarschrift. In één van die gevallen leidde dat tot een dwangsom van 1.442 euro, het maximale bedrag.

Samen komen deze zes gemeenten uit op 17.681 euro. Als de verwachte betalingen van Oude IJsselstreek worden meegerekend, loopt dat bedrag op tot ruim 23.000 euro.

Waar gingen de zaken over?
De dwangsommen ontstonden in verschillende soorten dossiers. Zo ging het bijvoorbeeld om:
• aanvragen voor een vergunning om te bouwen of verbouwen
• verzoeken om hulp vanuit de Wmo (zoals ondersteuning thuis)
• jeugdzorg
• handhavingszaken (bijvoorbeeld klachten over illegale situaties)
• verzoeken om schadevergoeding

In Winterswijk speelde daarnaast een zaak rond de marktregels. Daarbij ging het om een besluit over de regels voor marktkooplieden, waar te laat op werd gereageerd.

Gemeenten wijzen op complexiteit en werkdruk
Volgens de gemeenten zijn de dossiers vaak ingewikkeld en kosten ze veel tijd. Ook speelt werkdruk een rol.

Oude IJsselstreek geeft als verklaring voor het in verhouding hoge bedrag aan dwangsommen aan dat er nog achterstanden waren uit 2024. Die zijn inmiddels grotendeels weggewerkt. Tegelijkertijd kreeg de gemeente veel meer informatieverzoeken (Woo-verzoeken): bijna 40 procent meer dan een jaar eerder. Dat vraagt extra capaciteit.

Andere gemeenten noemen vergelijkbare oorzaken. Winterswijk wijst op personeelstekort. Berkelland noemt de hoeveelheid en zwaarte van bezwaren. Lochem benadrukt dat het om incidenten gaat en ziet geen structurele problemen.

Maatregelen om problemen te voorkomen
Gemeenten zeggen maatregelen te hebben genomen om nieuwe dwangsommen te voorkomen.

• Oude IJsselstreek zet extra personeel in, vooral voor bezwaren en informatieverzoeken
• Berkelland plant extra hoorzittingen
• Montferland heeft interne afspraken over termijnen aangescherpt en medewerkers beter begeleid
• Winterswijk wil strakker op deadlines letten en inwoners eerder informeren als iets langer duurt

Niet alle gemeenten hebben problemen
Niet alle gemeenten in de regio betaalden dit jaar dwangsommen. Oost Gelre, Bronckhorst en Aalten geven aan dat zij op tijd beslissen.

 

Lees ook

Sproei Droogte 2026-1

Waterschap stelt oppompverbod in voor Achterhoekse natuurgebieden

Het Waterschap Rijn en IJssel stelt een tijdelijk verbod in voor het oppompten van grondwater in kwetsbare natuurgebieden. Ook is het sproeien met grondwater in deze gebieden voorlopig verboden. Het verbod gaat woensdag om 08.00 uur in.

WhatsApp Image 2026-08-10 at 14.17.39

Vrouw raakt gewond bij botsing tussen auto's bij Halle

Bij een aanrijding tussen twee auto’s op de Zelhemseweg bij Halle is maandagmiddag een vrouw gewond geraakt. Het slachtoffer probeerde nog uit te wijken, maar dit lukte niet op tijd.

BrommersKarke20

Brommerliefhebbers uit Toldijk bezitten compleet Zündapp-archief

Inmiddels is het voor brommerliefhebbers uit heel het land vaste prik: Brommers Kieken in de Karke. Het evenement werd zaterdag voor de elfde keer gehouden in de Remigiuskerk in Steenderen. Dit jaar was het thema 'Onze oosterburen' en stonden de brommers uit Duitsland centraal.

Rijnbrug Emmerich

Twee Nederlanders zwaargewond bij ongeval met vier auto's in Emmerich

Bij een verkeersongeval op de B220 bij Emmerich zijn vrijdagmiddag twee Nederlanders zwaargewond geraakt. Rond 15.40 uur botsten vier auto's op elkaar in de richting van de Rijnbrug. Dat maakt de Duitse politie maandag bekend.

515a5087-cfc0-324b-9537-bbcda27dd019

Record gesneuveld: sinds 1947 niet zo weinig water door de Rijn

Niet eerder stroomde er bij Tolkamer, aan de rand van de Achterhoek, zo weinig water door de Rijn als nu. De gemiddelde waterafvoer in het afgelopen etmaal was 614 kubieke meter per seconde. Sinds het begin van de metingen was het niet zo laag en naar verwachting is het einde nog niet in zicht. Het is al tijden droog en daar komt in de komende dagen geen verandering in.

WhatsApp Image 2026-08-09 at 13.52.20

Jerrycans aangetroffen Didam, volgens politie van drugslab afkomstig

De hulpdiensten zijn zondagmiddag uitgerukt voor jerrycans in de berm aan de Landeweer in Didam. Iets voor 13.00 uur kwam de melding ‘bodemverontreiniging’ binnen bij de brandweer.