gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Legotheek Eefde groeit uit haar jasje en breidt verder uit

48428faa86dfdbd77c698bb7cc2a1081

De eerste legotheek ter wereld en de grootste van Nederland is gevestigd in Eefde en telt inmiddels zo'n 3.000 volledige legosets en 300.000 losse legosteentjes. De legotheek werkt net zoals een reguliere bibliotheek ook werkt, maar dan met het befaamde Deense speelgoed.

Nick Hermsen |  | Aangepast op
“Je sluit een lidmaatschap af, daar betaal je dan een x-bedrag per jaar voor. Daarnaast betaal je bij ons nog een kleine vergoeding voor de sets die je leent”, zegt Margaretha van de werfhorst, vrijwilliger en hèt gezicht van de legotheek. “Dat begint bij dertig cent per week tot twaalf euro per week, maar dat is afhankelijk van welke set je leent.” Sets die dertig cent per week kosten kunnen in een paar uur in elkaar gezet worden, terwijl je met de duurdere een paar weken zoet kan zijn.

De legotheek in Eefde viert dit jaar haar tienjarig jubileum en is flink aan het uitbreiden. Vrijwilliger Margaretha ziet het aantal leden nog steeds toenemen. “Op dit moment staat de teller volgens mij op 1937. Omdat wij vrij snel groeien en veel sets hebben, hebben we er een verdieping bij gezet om meer LEGO te kunnen plaatsen in de toekomst”, aldus Van de werfhorst. “Het is echt een succes. We bestaan dit jaar tien jaar, dus dat zegt al genoeg.

In 2015 begonnen de broers Jeroen en Frans Snijders Blok de legotheek omdat zij zelf veel lego op zolder hadden liggen. Volgens vrijwilliger Van de werfhorst is dit iets wat bij veel mensen voorkomt. “Als kind kreeg je een LEGO-set en dat maakte je dan en stond het vervolgens te verstoffen. Dat is tegenwoordig nog steeds zo”, aldus Van de werfhorst. “Daarom is dit zo'n ideaal systeem. Je leent een set bij ons, je bouwt hem één keer. Je breekt hem eraf en je kunt de volgende set bouwen.”

Een team van dertig vrijwilligers zorgen ervoor dat iemand na uren lang bouwen toch niet dat ene steentje mist. “Zij checken dan doormiddel van een lijst of alle onderdelen van een bepaalde set aanwezig zijn”, zegt Van de werfhorst. Volgens haar zal lego altijd populair blijven, mede doordat het zo'n simpel concept is. “Het is ook heel educatief. Voor kinderen is het kleur herkennen, een bouwtekening lezen en een beetje fantasie gebruiken.”


Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep RTV Ideaal

Lees ook

WK30

Trouwe Achterhoekse Oranjefans slaan WK over: 'De kosten zijn van de gekke'

Het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico wordt woensdagavond officieel afgetrapt. Normaal gesproken reizen duizenden Oranjefans af naar een eindtoernooi om het Nederlands elftal te steunen, waaronder een vaste Achterhoekse delegatie. Dit keer blijven enkele van de meest trouwe supporters echter thuis.

AZCDidam0

Geert Wilders naar anti-azc bijeenkomst in Didam

PVV-leider Geert Wilders komt woensdag 17 juni naar het centrum van Didam, waar bij het oude gemeentehuis in Didam een anti-azc bijeenkomst wordt gehouden.

WethoudersOIJ10

Zo denkt de nieuwe coalitie van Oude IJsselstreek over dossiers DRU en azd

De nieuwe coalitie van Oude IJsselstreek kiest voor een asielzoekersdorp met maximaal 448 opvangplekken en spreekt opnieuw uit dat de DRU behouden moet blijven. Beide dossiers kregen een prominente plek in het coalitieprogramma van Lokaal Belang, PvdA-GroenLinks, VVD en CDA. Het waren dan ook dé verkiezingsonderwerpen.

WhatsApp Image 2026-06-07 at 19.32.14

Man aangehouden in Doetinchem die elektriciteitskabels wilde jatten

De politie heeft zondagavond een man aangehouden na een poging tot diefstal van elektriciteitskabels bij een bouwterrein aan de Doctor Huber Noodtstraat in Doetinchem.

unnamed

Trots en emotie overheersen bij team '21x21 is ons doel' na deelname Alpe d’HuZes

Na maanden van voorbereiding en vele inzamelingsacties om geld op te halen voor kankeronderzoek, stond het team ‘21x21isonsdoel’ aan de start van het bijzondere evenement Alpe d’Huzes. Voor teamcaptain Carlo Keurntjes was de persoonlijke motivatie de ziekte van zijn zwager André. Voor het hele team werd het een dag om nooit te vergeten. Hoewel het oorspronkelijke doel niet volledig werd behaald, kijken de deelnemers met veel trots terug op hun prestatie.

MarinusFluitje0

Marinus Dijkhuizen nieuwe trainer VVV-Venlo

Marinus Dijkhuizen is de nieuwe trainer van VVV. Dat heeft de Limburgse club vanmiddag bevestigd. De 54-jarige trainer tekent in Venlo een contract voor twee seizoenen.