gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Kilometerheffing voor trucks ingegaan, Achterhoekse ondernemers voorbereid

vrachtwagen0

Foto: Archief REGIO8

De vrachtwagenheffing is woensdag ingegaan. Eigenaren van vrachtwagens vanaf 3.500 kilo maximaal gewicht plus lading betalen vanaf nu per gereden kilometer een kilometerheffing. De cabines moeten een eigen tolkastje aan boord hebben dat werkt in Nederland. De hoogte van het tarief hangt af van het type voertuig. De boetes zijn niet mals.

Omroep Gelderland |  | Aangepast op

De kilometerheffing geldt op snelwegen, en sommige provinciale en gemeentewegen. Omroep Gelderland sprak met twee Achterhoekse vervoerders.

Hogere kosten
Frans Zuidgeest van Mainfreight in 's-Heerenberg zit in het bestuur van Transport en Logistiek Nederland (TLN). "Bedrijven hebben hierdoor 8 tot 10 procent meer kosten", zegt hij. "De opbrengsten van de heffingen moeten terugvloeien naar de sector via investeringen in de infrastructuur en in verduurzaming."

De tolkastjes, ook wel obu's (On Board Unit) genoemd, werken op gps, legt Zuidgeest uit. "Chauffeurs merken er niets van." Onzeker is hoe deugdelijk ze zijn. "Als een kastje kapotgaat, moet het binnen drie uur vervangen zijn. We zullen zien hoe dat in de praktijk uitpakt."

'We waren goed voorbereid'
Rianne Gesink van Rabelink Logistics in Wehl laat weten dat alle wagens die een kastje moeten hebben daarmee zijn uitgerust. "We hebben ongeveer 165 tolkastjes besteld, dat was in februari en die zijn allemaal geleverd en ingebouwd." Volgens haar zijn er 'nog geen signalen' van problemen met de tolkastjes.

Mainfreight in 's-Heerenberg heeft vanaf woensdag zo'n driehonderd obu's in vrachtwagens, zegt Zuidgeest. "We waren goed voorbereid."

Boetes
De RDW int boetes als transportbedrijven de vrachtwagenheffing niet betalen. De handhaving op de vrachtwagenheffing begint woensdag, zegt woordvoerder Koen Peeters. "Eigenaren moeten een contract met een dienstaanbieder hebben en een werkend tolkastje in de cabine."

Die boetes zijn niet mals, leert een blik op de site van TLN. In het eerste half jaar is de boete de helft lager:

  • Geen contract bij een aanbieder voor het betalen van vrachtwagenheffing in Nederland. Het boetebedrag is 800 euro (tot 01-01-2027: 400 euro)
  • Het tolkastje staat uit. Boete: 500 euro (tot 01-01-2027: 250 euro)
  • Een tolkastje werkt niet (goed). Boete: 500 euro (tot 01-01-2027: 250 euro)
  • Het tolkastje dat hoort bij een andere vrachtwagen. Boete: 500 euro (tot 01-01-2027: 250 euro


Toezegging minister
Vrachtwageneigenaren die voor 1 juli geprobeerd hebben een tolkastje te regelen maar die niet op tijd hebben ontvangen, krijgen in de eerste week van vrachtwagenheffing geen prent, zegt Peeters van de RDW. "Deze toezegging heeft minister Karremans van Infrastructuur & Milieu gisteren aan de Tweede Kamer gedaan."

Peeters benadrukt dat "vrijwel alle van de ongeveer 150.000 Nederlandse vrachtwagens wél een tolkastje aan boord hebben. Dit gaat om een zeer kleine groep".

Minder wegenbelasting

Minder wegenbelasting

Met de introductie van een obu (On Board Unit) vervalt in Nederland het Eurovignet voor de transportsector, het verplichte, elektronische betalingsbewijs voor zware vrachtwagens op autosnelwegen.

Ook vervalt de motorrijtuigenbelasting voor vrachtwagens tot 12.000 kilogram. Voor zwaardere vrachtwagens wordt die verlaagd. Voor deze groep geldt bovendien tot 1 januari 2027 een lagere vrachtwagenheffing van ruim 22 procent.

Een groot deel van de opbrengsten van de vrachtwagenheffing gaat terug naar de sector, belooft het kabinet: "Met deze subsidies worden ondernemers ondersteund bij investeringen in elektrische vrachtwagens, laadinfrastructuur en efficiënter vervoer."

Lees ook

Droogte_040

Historisch lage waterstand Rijn zet droogtebescherming Achterhoek op scherp: sproeiverbod in aantocht

De waterstanden in de Rijn en de IJssel zijn voor de tijd van het jaar historisch laag. Hoewel het waterpeil in beken en kleinere rivieren als de Oude IJssel en de Berkel voorlopig nog binnen de normale marges ligt, waarschuwt Waterschap Rijn en IJssel dat de situatie snel kan omslaan. Als de droogte aanhoudt, kondigt het waterschap later deze week of begin volgende week een sproeiverbod af.

Dieperink_ZW

Scheidsrechter Rob Dieperink (38) uit Borculo overleden

Rob Dieperink uit Borculo is overleden, zo bevestigt de KNVB maandag. De eredivisiescheidsrechter is slechts 38 jaar geworden.

GRAAEK0

De Graafschap verliest nipt van Griekse kampioen in Wehl

Voor de ogen van ruim 2.500 supporters speelde De Graafschap zondagmiddag in Wehl een oefenduel tegen AEK Athene. Zowel supporters van de Superboeren als de Griekse landskampioen werden getrakteerd op een felle oefenpot op het veld van Concordia.

ME-112_blur

Brand in oude ME-bus in Ulft: een persoon lichtgewond

Op het terrein van een garagebedrijf in Ulft is maandagmiddag brand ontstaan in een oude bus van de Mobiele Eenheid (ME) van de politie. Bij de brand is een persoon lichtgewond geraakt.

9db22afe-0adb-3177-bd4b-9af5c42d41ed

Buit van tienduizenden euro's bij ramkraak op fietsenwinkel in Borculo

Vijf mannen plegen midden in de nacht een razendsnelle ramkraak bij een fietsenwinkel aan de Korenbree in Borculo. In minder dan drie minuten verdwijnen twaalf exclusieve sportfietsen. De schade aan het pand en de buit loopt op tot tienduizenden euro's.

WhatsApp Image 2026-07-12 at 16.59.48

Veldje bij gekraakt pand in Doetinchem afgebrand

Een stuk veld nabij een gekraakte woning in Doetinchem is zondagmiddag afgebrand. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen.