Ulft, Nederland
Terug

Het gaat slecht met de dagvlinders in de Achterhoek

6d19998d2df1b9c3f160ae408b527219.jpg

Het aantal dagvlinders in de Achterhoek is door de toename van stikstof in de bodem ten opzichte van 1992 meer dan gehalveerd. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens Jan Stronks, adviseur op het gebied van natuur en landschap, zijn deze landelijke cijfers ook van toepassing op de Achterhoek, maar komt dit zeker niet alleen door de toename aan stikstofuitstoot van boeren.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
"Gemeenten wijzen naar agrarische bedrijven die stikstof uitstoten, maar zij moeten eerst goed naar zichzelf kijken", aldus Stronks. De rupsen van dagvlinders die onder andere in het grote netwerk van bermen en sloten leven, in het bijzonder de graslandvlinders, kunnen slecht tegen een zure bodem. Veel gemeenten opperen om de bermen uit te laten groeien zodat er meer biodiversiteit is. "Het maaien van de bermen zelf is niet erg, maar na het maaien blijft al het plantmateriaal liggen", aldus Stronks. "Dat rottende materiaal maakt de bodem zuur, dat maaisel moet worden afgevoerd."

Hierdoor groeien er bijvoorbeeld meer brandnetels in de berm, wat leidt tot minder rupsen en vervolgens minder vlinders. Ondanks dat het met het totale aantal dagvlinders slecht gaat, lijkt het met de dagvlinders in de bossen beter te gaan. "Bomen halen voeding diep uit de grond, dus daar is minder verzuring", verklaart Stronks. Hij hoopt dat gemeenten het grote netwerk aan sloten en bermen beter gaan beheren.

Lees ook

Stembureau algemeen.jpg

Alle Achterhoekse gemeenten zetten stemhulp in

Voor het eerst maken alle Achterhoekse gemeenten bij de komende gemeenteraadsverkiezingen gebruik van de StemWijzer. Daarnaast zetten Bronckhorst en Doetinchem ook nog MijnStem in als stemhulp. De StemWijzer is sinds woensdag online en wordt gemaakt door ProDemos, MijnStem gaat donderdag online en is van het bedrijf Citisens.

SnackbarHeino40.jpg

Snackbarhouder van Heino in Beek luidt noodklok: ‘Mis helft van de omzet’

Hein Soeter van snackbar Heino uit Beek luidt de noodklok door middel van een petitie. Hij is het niet eens met de eenrichtingsweg die op het laatste Nederlandse stukje richting de grens is ingesteld in de strijd tegen het sluipverkeer. Naar eigen zeggen is hij met zijn zaak slachtoffer van dit besluit.

GerritVreeman.jpg

Maar twee transfers in de Oude IJsselstreekse politiek de afgelopen periode

Waar het in gemeenten als Berkelland en Montferland gedurende de hele raadsperiode soms zoeken was wie er ook alweer bij welke partij zat, was dat in Oude IJsselstreek niet het geval. De coalitie zit de periode uit, de wethouders zitten nog op hun plek en er zijn maar twee raadleden van partij gewisseld.

BinnenTheater0.jpg

Succes voor Openluchtspel Hummelo met dialectvoorstelling 'Diner veur ene'

De voorstelling “Diner veur ene” van Openluchtspel Hummelo overtrof deze winter alle verwachtingen. Geïnspireerd op het bekende “Dinner for One” werd de productie zo’n twintig keer opgevoerd in het kleinste theater van Gelderland, iets wat de verwachtingen van de groep overtrof.

Sneeuw3.jpg

Code geel voor de Achterhoek: mogelijk gladheid door (natte) sneeuw

Vanwege gladheid en een dun sneeuwdek heeft het KNMI voor donderdag code geel afgegeven voor de Achterhoek. Vanuit het zuiden wordt in de nacht van woensdag op donderdag sneeuw verwacht, waarbij code geel tussen 4:00 uur en 12:00 uur geldt.

lochem gemeentehuis0.jpg

Omwonenden azc Lochem kunnen tot duizend euro krijgen voor veiligheidsmaatregelen

De gemeente Lochem wil omwonenden en ondernemers bij de opvanglocatie aan de Ampsenseweg financieel tegemoetkomen voor maatregelen die hun gevoel van veiligheid en leefbaarheid vergroten. Maximaal 24 aanvragers die wonen of ondernemen aan de Ampsenseweg kunnen daarvoor duizend euro krijgen.