gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Emmerich rent mee voor de vrijheid: 80 jaar vriendschap gevierd met Nederlandse buren

4caaec7017df8f09a466973047cc0ea5.jpg

Als even na middernacht het Vrijheidsvuur in Wageningen wordt overgedragen, verschijnt het plaatsnaambord ‘Emmerich’ duidelijk in beeld bij de NOS. Een trots moment voor burgemeester Peter Hinze van de Duitse grensstad. Samen met zo’n twintig Emmerichse lopers doet hij dit jaar mee aan de Vrijheidsestafette. “Dit voelt heel bijzonder,” zegt Hinze. “We vieren niet alleen tachtig jaar vrede, maar ook tachtig jaar vriendschap met onze Nederlandse buren.”

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Voor de tweede keer nam de Duitse stad in gezamenlijkheid met de Nederlandse teams deel aan deze vrijheidsloop. De route van Wageningen naar Emmerich is ongeveer 80 kilometer waarbij het vuur door de nacht en de ochtend wordt gedragen. Bij gedenkwaardige plekken zoals het Airborne monument in Oosterbeek en Bronbeek in Arnhem hielden de atleten onderweg even stilgehouden.

De avond ervoor was Hinze in Zevenaar bij de herdenking van de Nederlandse slachtoffers uit die plaats. “Ik ben blij dat ik dat heb kunnen doen ondanks de wetenschap dat het gevoelig ligt in Nederland. Veel families dragen het verdriet van wat door Duits geweld is gebeurd. Maar aanwezig zijn is ook een teken van verzoening en vriendschap. Kijkend naar nu Oekraïne, is het niet alleen aan de politiek die als enige iets aan vrede kan doen. Dat begint hier door het met elkaar te doen; samenleven zonder dat de landsgrens in bestaat.” Later op de avond vertrok Hinze naar Wageningen om daar de lopers uit te zwaaien.

Voor deelnemers Miranda van Tent en Michael Weigand, is het voor hen een manier om een steentje bij te dragen aan de vrijheid en je vrij voelen. Elke 10 kilometer wisselden zij van hardlopen en fietsen met elkaar. Gedurende de hele nacht en de vroege ochtend is dat doorgegaan. De loop maakt ook bepaalde emoties los. Miranda’s moeder is vorig jaar overleden en afgelopen week verloor ze een goede vriendin. “Ik ren voor mijn moeder en dan is het eigenlijk niet moeilijk om het vol te houden. De eer is voor haar.”

Rond 9.15 uur arriveert de groep op het plein voor het stadhuis in Emmerich, waar zij het Vrijheidsvuur officieel ontstaken. Daarna nodigde burgemeester Hinze alle lopers en omwonenden uit voor een gezamenlijk ontbijt in de Christuskirche.

Het comité van de Stichting Herdenken Bevrijding Bergh staan de lopers in Emmerich op te wachten. “We beleven dit als een unieke ervaring: Nederlanders en Duitsers die de loop van Wageningen naar Emmerik en verder naar Gendringen en ’s-Heerenberg samen organiseren. We zijn buurlanden, buurgemeenten en hebben elk grens overstijgende belangen om dit samen te doen. De grens bestaat niet meer in onze levens, alleen slechts op papier. We merken dat de Duitse betrokkenen dit initiatief heel positief ervaren.”

Dit project is uit de koker van de fictieve gemeente EMOJI. De letters staan voor Emmerich am Rhein, Montferland en Oude IJsselstreek. De laatste twee letters staan omgedraaid voor een goed klinkend woord.
80a6004fe330a184e9020f844c1d2355.jpg

Lees ook

Verkeersbord wegafsluting.jpeg

Gemeente Lochem start herinrichting Ampsenseweg: 'Ook verkeersveiligheid verbeteren'

De gemeente Lochem start vanaf volgende week aan de herinrichting van de Ampsenseweg in Lochem. De weg wordt in delen afgesloten.

ICER IJzer.png

Oude IJsselstreek trekt portemonnee voor opslag collectie IJzermuseum Ulft

De gemeente Oude IJsselstreek springt financieel bij om te voorkomen dat de collectie van het Nederlands IJzermuseum tussen wal en schip raakt. Het college trekt 20.000 euro uit voor de opslag van de collectie én een onderzoek naar welke stukken echt museumwaardig zijn.

WhatsApp Image 2026-05-23 at 15.00.16.jpeg

De Graafschap Vrouwen gehuldigd op festival Achterland

Onder luid applaus betraden de speelsters en staf van De Graafschap Vrouwen zaterdagmiddag het podium van Festival Achterland. Daar werd het team feestelijk gehuldigd na het historische seizoen waarin promotie naar de eredivisie werd afgedwongen.

Screenshot 2026-05-23 09.29.02.png

Festival Achterland viert 15 jaar feest in Doetinchem

Achterland viert van donderdag tot en met maandag de vijftiende editie van het festival aan de Oude IJssel in Doetinchem. Dit jaar is er voor het eerst een brug over het water en die valt volgens de organisatie in de smaak. De vrijdagavond was bomvol.

Thomas Duivenvoorden01.jpg

Thomas Duivenvoorden officieel nieuwe hoofdtrainer van De Graafschap

Voor weinig supporters een verrassing, maar nu is het ook officieel. Thomas Duivenvoorden is vanaf het nieuwe seizoen hoofdtrainer van De Graafschap. Afgelopen seizoen was hij al assistent-trainer bij de Doetinchemse club in de eerste divisie.

GerritVossers8710.jpg

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een zonnig pinksterweekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek door. Bij de Kempermolen in Breedenbroek voorspelt hij een zonnig pinksterweekend.