Ulft, Nederland
Terug

Eerste fase PFAS-sanering bij Doetinchem bijna voltooid, grondwaterreiniging volgt

88ea16fd5b8280766f130c6aa938f85e.jpg

Aan de Voltastraat in Doetinchem wordt hard gewerkt aan het jarenlange dossier van de verontreinigde PFAS-grond op het industrieterrein. Voor een lange tijd stonden daar 1320 vaten met blusschuim dat de schadelijke stof PFAS bevatte. Een deel daarvan begon te lekken, waardoor 180 kilo aan on-afbreekbaar PFAS de grond in kwam. Dit zorgde voor de vervuilde bodem en grondwater.

Hidde Vinkenvleugel | Nick Hermsen |  | Aangepast op
De sanering van de grond is nog in volle gang, en daarvoor worden grote hoeveelheden grond afgegraven. “In totaal gaat het hier om ongeveer 20.000 ton grond, wat neerkomt op zo’n 650 vrachtwagens”, vertelt projectleider Aiko Hensums. “Het gaat vooral om klei en deels om zand, maar ook de vervuilde bestrating wordt afgevoerd. Dit wordt vervolgens gestort op een daarvoor bestemde locatie.”

“Er zijn nu vijvers ontstaan waaruit we de klei ontgraven, omdat we dit willen doen zonder het grondwater weg te pompen”, vervolgt Hensums. “Deze vijvers bevatten een hoge concentratie PFAS. We spoelen ze meerdere keren door, totdat de concentraties op een acceptabel niveau zijn.”

Baksteen-idee
Tijdens de sanering zijn er ook bijzondere pilots en ideeën ontstaan, waaronder een plan om de vervuilde klei te hergebruiken. “Dit is misschien wel het mooiste verhaal dat we hier hebben meegemaakt”, zegt Hensums. “Een jonge vrouw uit Amsterdam had het idee om van PFAS-houdende klei schone bakstenen te maken. We hebben toen besloten om dit te testen met onze klei uit Doetinchem, om te zien of het potentie heeft. Eerst is er kleinschalig geëxperimenteerd, en later hebben we met 20 ton klei zo’n 50.000 bakstenen gebakken.”

Hoewel het nog een pilot is, ziet Hensums hierin een bijzondere kans: “Als dit lukt, verwijder je niet alleen de PFAS-verontreiniging, maar breek je de PFAS ook volledig af. Bovendien maak je van de klei weer een bruikbaar bouwmateriaal.”

Eerste fase bijna klaar
De sanering is in volle gang en de eerste fase nadert zijn eind. “We verwachten rond mei of juni klaar te zijn met de grondsanering”, zegt Hensums. “Dan ligt het industrieterrein er weer netjes bij met nieuwe bestrating en kan het volledig in gebruik worden genomen.”

Toch betekent dit niet het einde van het project. “Er volgt nog een grondwatersanering, maar die vindt ondergronds plaats. Daar zie je niks meer van”, legt Hensums uit. “Dat proces zal echter nog zo’n vijf jaar duren.”

11,5 miljoen euro
Het project neemt een duur kostenplaatje met zich mee. “Het totale kostenplaatje is, inclusief het opruimen van de vaten, het verwerken daarvan, de grondsanering en de grondwatersanering wat er nog aankomt, ongeveer 11,5 miljoen.”

En wat dat zo duur maakt? “Heel veel verschillende dingen. Onderzoek is heel duur, analyses zijn heel duur, de zuiver installatie die specifiek voor dit project ontworpen is duur, stortkosten zijn heel erg hoog. En dat komt omdat we eigenlijk een beetje aan het pionieren zijn”, vertelt Hensums. “Het is een van de eerste keren dat dit soort hele smerige locaties worden aangepakt en dan alles wat nieuw is, is duur.”

Lees ook

sHeerenbergExplosiegevaar0.png

Onderzoek in woning Krokusstraat nu afgerond, bewoner zit nog vast

Het onderzoek in een woning in de Krokusstraat in ’s-Heerenberg is afgerond. De politie heeft laten weten dat er wapens en andere materialen in beslag zijn genomen, en dat deze verder worden onderzocht. De verdachte, de 49-jarige bewoner, zit nog vast.

WhatsApp Image 2026-02-03 at 15.51.36.jpeg

De Graafschap krijgt boete en speelt tegen Jong PSV zonder uitpubliek

De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft De Graafschap een geldboete opgelegd van 5.000 euro, waarvan de helft voorwaardelijk, en één uitduel zonder publiek voor het afsteken van vuurwerk rondom bekerwedstrijd tegen G.V.V.V. Hierdoor speelt de club de uitwedstrijd tegen Jong PSV (op vrijdag 13 februari) zonder eigen supporters.

Wielrenshirts20.jpg

Vordense wielershirt-verzamelaar deelt zijn passie met voorbijgangers: 'Ik heb zo'n 600 shirts'

Lance Armstrong, Fabian Cancellara, maar ook lokale helden zoals Annemiek van Vleuten en Koen Bouwman. Tientallen wielershirts pronken de komende weken in de etalage van het voormalige VVV-pand in de Dorpsstraat in Vorden. Tenues van olympisch kampioenen en Achterhoekse iconen zijn door de fervente verzamelaar Peter Nijenhuis uit Vorden uitgestald, zodat hij zijn passie kan delen met het publiek.

brandborculo3.jpg

Make-upspiegel veroorzaakt bijna 'nachtmerrie' in Borculo

Vrijdag 31 januari ontving de Brandweer Borculo een bericht van een ‘geëmotioneerde’ inwoner van haar verzorgingsgebied. Bij thuiskomst had ze een brandlucht geroken en na onderzoek ontdekte ze dat de bank brandplekken had.

sHeerenbergExplosiegevaar0.png

Rust nog altijd niet terug in de Krokusstraat in 's-Heerenberg

Na een aanhouding op zondag en grootschalig onderzoek op maandag waarbij bewoners hun huis moesten verlaten is de rust nog niet wedergekeerd in de Krokusstraat in ‘s-Heerenberg. De politie zet het onderzoek vandaag voort in de straat en zegt dat het de verwachting is dat het vandaag ter plaatse wordt afgerond, maar kan nieuwe ontruimingen niet uitsluiten.

Nolan&NilsGraafschap.jpg

De Graafschap huurt versterking voor spitsenpositie en rechtsback

De Graafschap heeft twee nieuwe spelers weten te strikken. De 20-jarige aanvaller Nils Eggens komt op huurbasis over van FC Groningen en heeft getekend tot het einde van het seizoen. De 21-jarige verdediger Nolan Martens komt ook op huurbasis over van Excelsior Rotterdam en tekent ook tot het einde van het seizoen.