gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Droogte is laatste risico voor paasvuren

eb531c2a6fbc90072c79d4568c46a8eb.jpg

Corona en een gebrek aan neerslag dwarsboomden organisaties de afgelopen jaren, maar dit jaar hopen liefhebbers in de Achterhoek weer paasvuren te zien branden. Hoewel de droogte roet in het eten kan gooien, groeit de hoop snoeiafval in Velswijk gestaag richting Eerste Paasdag.

Jasper Hazelaar |
“Het is een heel groot begrip onder de ouderen, maar ook onder de jongeren”, zegt Gerard Reulink van de organisatie over het paasvuur in Velswijk, waar normaal gesproken honderden mensen afkomen op het feest. “Voor een hoop mensen is dit het begin van de feesten van dit jaar.” Voor het twintigste jaar helpt Bennie Reulink mee met het ophalen van hout in Velswijk. Ook hij is verknocht aan het traditionele vuur, én het bijbehorende feest. “Dan merk je dat de mensen één zijn, dat ze elkaar willen helpen”, vertelt de vrijwilliger. “Je hebt al narigheid zat in de wereld, dus laten we er een gezellige avond van maken. Dat begint trouwens niet op de avond, maar ook al bij het inzamelen.”

In Bronckhorst blijft het aantal paasvuren met 25 aanvragen redelijk gelijk met voor de coronacrisis. Hoewel er in de lokale politiek absoluut geen meerderheid is voor een verbod, lijkt de traditie door landelijke milieuregels onder druk te staan. Medeorganisator Reulink ziet echter voldoende toekomst: “Het is een traditioneel gebeuren. Ik denk niet dat daar het mes in gezet wordt en dat het niet meer mag. Tuurlijk, dat fijnstofverhaal klopt, maar een oud gebeuren als dit moet je niet wegdoen.”

Terugloop in Berkelland en Winterswijk
In plattelandsgemeentes als Winterswijk en Berkelland loopt het aantal wel terug. In Winterswijk waren er in 2019 nog een veertigtal aanvragen. Hoewel organisatoren nog tot 2 april een aanvraag kunnen doen, zijn er nu pas acht ontheffingen afgegeven. “Het loopt dus op dit moment niet bepaald storm, maar het kan de komende dagen nog komen”, aldus een woordvoerder. In Berkelland zijn er van de tachtig paasvuren die jaarlijks werden ontstoken nog 25 over, waarvan dertien grotere. Dit is het gevolg van een beleidskeuze van de gemeente.

Droogte als spelbreker
In Velswijk kunnen mensen nog twee zaterdagen snoeiafval brengen. Op Eerste Paasdag hoopt de organisatie het paasvuur, na drie jaar zonder te ontsteken, maar er wordt een slag om de arm gehouden in verband met het risico op een natuurbrand. “Het kan zijn dat het niet doorgaat vanwege de droogte”, zegt medeorganisator Reulink over het vuur. “Maar dan gaat het feest wel door!”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Foto: REGIO8

Lees meer over:

Lees ook

IMG_0213.jpeg

CDA trekt zich terug uit gesprekken over raadsakkoord in Berkelland

Het CDA heeft de stekker getrokken uit de gesprekken over een raadsakkoord in Berkelland. Fractievoorzitter Biense Klein Braskamp gaf dinsdagavond tijdens de raadsvergadering aan geen vertrouwen te voelen, dat er nog geen échte keuzes waren gemaakt en dat de gesprekken geen recht deden aan de verkiezingsuitslag.

WhatsApp Image 2026-05-12 at 15.50.39.jpg

Fietser gewond bij aanrijding met automobilist in Doetinchem

Bij een aanrijding tussen een fietser en een automobilist op de Eduard Schilderinkstraat in Doetinchem is dinsdagmiddag een fietser gewond geraakt. De fietser verleende geen voorrang, waardoor de aanrijding ontstond.

CDA Gewonnen (NIEUWSUITBERKELLAND)

VVD heeft met drie zetels troefkaarten in handen in Berkelland

ANALYSE / Het CDA in Berkelland is met gekromde tenen aangeschoven bij de nieuwe informateur Erik Haverkort om te praten over een raadsakkoord. De grootste partij heeft de teugels niet in handen. Heeft het CDA de slag gemist of was die niet te winnen?

Gijssel0.png

In plaats van opgeheven hoofd met staart tussen de benen weg

COMMENTAAR / Arjen van Gijssel is per direct gestopt als wethouder namens het CDA in Berkelland. De Ruurlose bestuurder zegt ‘ruimte te willen maken’; niet alleen voor een opvolger ‘om verder te bouwen’, maar ook voor zijn eigen welzijn en dat van zijn gezin.

DSC02388.jpg

Organisatie Dwars deur Zelhem wil meer na succesvolle tweede editie

Ruim 800 deelnemers fietsten vrijdagavond tijdens Dwars deur Zelhem door winkels, autogarages, fabriekshallen en koeienstallen. Zelhemmers kregen op een sportieve manier een uniek kijkje achter de schermen bij bedrijven, waar je normaal gesproken niet zomaar naar binnen loopt.

aanrijding.jpg

Personenauto zwaar beschadigd bij botsing met busje in ’s-Heerenberg

Bij een aanrijding tussen een personenauto en een busje zijn maandagavond op de Ulenpasweg in ’s-Heerenberg twee voertuigen met elkaar in botsing gekomen. Het busje kreeg geen voorrang, waardoor de aanrijding ontstond.