gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doemscenario voor acute zorg SKB dreigt

2275e68ef6f56443ef5e147822d7eb3c.jpg

Het Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) in Winterswijk lijkt bijna terug bij af. Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid wil de acute zorg centraliseren en dat betekent minder ziekenhuizen met een spoedeisende hulp, wat kan betekenen dat het ziekenhuis in Winterswijk de intensive care (ic) en de verloskunde in de toekomst alsnog kwijtraakt.

Jasper Hazelaar |
Kuipers wil de acute zorg in Nederland 'slimmer organiseren', mede als gevolg van de schaarste aan zorgpersoneel. De kwaliteit van de acute zorg is in zijn ogen belangrijker dan de fysieke afstand tussen patiënt en ziekenhuis. De 45-minutennorm is daarbij een voorwaarde; bij een levensbedreigende situatie moeten mensen in ons land binnen 45 minuten met een ambulance in een ziekenhuis met een spoedeisende hulp (SEH) kunnen zijn. Het personeel van het SKB heeft samen met de Stichting Behoud SKB succesvol gestreden voor een volwaardig basisziekenhuis in Winterswijk, dus met behoud van de SEH, en is per 1 januari 2021 weer losgekoppeld van het Slingeland Ziekenhuis (SZ) in Doetinchem. Zonder de acute zorg zou het SKB een uitgekleed ziekenhuis zijn geworden voor geplande zorg en 'EHBO-taken'.

Veertien maanden later heeft de opluchting op de werkvloer in het ziekenhuis in Winterswijk plaatsgemaakt voor gefronste wenkbrauwen; het afgewende doemscenario dreigt als een boemerang terug te komen. Ook de lokale politiek is gealarmeerd, Winterswijks Belang heeft in de gemeenteraad het voornemen van minister Kuipers gedeeld. De bedreiging voor het voortbestaan als basisziekenhuis komt niet alleen vanuit Den Haag, maar ook van binnenuit. Er zijn in het SKB managers aan de slag gegaan die afkomstig zijn van grotere ziekenhuizen en zij zijn niet behept met het SKB-dna van een kleiner 'ons kent ons-ziekenhuis'.

Onrust sluimert
Maar wat zwaarder weegt, het SKB wacht een forse bezuinigingsoperatie en dat zal van invloed zijn op de toekomstige koers van het ziekenhuis, dat voor de topzorg samenwerkt met het Medisch Spectrum Twente (MST) in Enschede. Dat betekent dat 'grote' operaties worden uitgevoerd in Enschede. De onrust sluimert weer binnen het SKB, begint het hele 'feest' van voren af aan? Zolang de beoogde nieuwbouw van het Slingeland Ziekenhuis (SZ) aan de A18 bij Doetinchem geen feit is hoeft het SKB niet te vrezen, want op de huidige plek van het SZ is de 45-minutennorm niet haalbaar. In tegenstelling tot de locatie bij de snelweg. Maar de minister kan ook opteren voor de acute zorg bij het MST, dat dankzij de vernieuwde N18 binnen drie kwartier bereikbaar is.

Inzet voor niks?
Veel eerder dan gedacht (of gehoopt) dreigt alle inzet voor niets te zijn geweest. Kan het personeel van het SKB de veerkracht opbrengen opnieuw op de barricaden te klimmen? Dat zal moeten zonder de steun van de Stichting Behoud SKB, die niet opnieuw tot leven zal komen. De plannen van Kuipers worden weliswaar (nog) niet geprojecteerd op het ziekenhuis in Winterswijk, maar het SKB lijkt al na veertien maanden bijna weer terug bij af.

Foto: REGIO8

Lees ook

Defensie_030.png

Grootste landmachtoefening in twintig jaar trekt door de Achterhoek

De Nederlandse landmacht is begonnen aan de grootste oefening van dit jaar. De oefening heeft de naam ‘Fighter Lion’ en loopt tot begin juli. De oefening is in de Achterhoekse grensregio goed zichtbaar. In juni trekken duizenden militairen met een groot aantal legervoertuigen door de Achterhoek naar Duitsland.

CDA Gewonnen (NIEUWSUITBERKELLAND)

Sterk besluit CDA: kleur bekend en geen speelbal in Berkelland

COMMENTAAR / De gesprekken over een raadsakkoord in Berkelland gaan verder zonder het CDA. De grootste partij heeft zélf de stekker getrokken uit het overleg met de andere vijf fracties en zal daardoor de komende vier jaren niet aan het politieke stuur zitten.

KerkEtten50.jpg

Geen extra subsidie voor hoger uitgevallen bouwkosten Martinuskerk Etten

Stichting Martinuskerk Etten trekt aan het kortste eind in een geschil over de subsidie met de gemeente Oude IJsselstreek. De kerk wilde dertig procent van de totale bouwkosten ontvangen, de gemeente gaat hier niet in mee.

InfoavondKeppelWindmolens Omroep GLD.jpg

Onrust bij informatieavond over windpark in Keppel, groepje loopt boos weg

Een informatieavond over het geplande windpark in Keppel-Eldrik heeft dinsdagavond voor onrust gezorgd in een vol Hessencafé in Hoog-Keppel. Ongeveer 150 belangstellenden kwamen af op de plannen van GreenTrust en Landgoed Keppel voor mogelijk vier tot zes windmolens met een tiphoogte van 230 tot 270 meter.

terborgseweg drone 20.jpg

Opvanglocatie Terborgseweg Doetinchem in de zomer open: vergunning terecht verleend

De voorbereidingen voor de opvanglocatie van asielzoekers aan de Terborgseweg 138 in Doetinchem mogen doorgaan. Dat laat de gemeente weten samen met het COA aan omwonenden middels een brief. Volgens de gemeente zijn de ingediende bezwaren tegen de vergunning behandeld en is geconcludeerd dat deze ‘terecht is verleend’. Wel blijkt uit een risicoanalyse dat er nog tientallen risicopunten zijn waar de gemeente en COA mee aan de slag moeten voor de locatie kan openen.

wesenthorst3.jpg

Voormalig schoolgebouw de Wesenthorst in Ulft wordt toch gesloopt

Het pand van voormalig middelbare school de Wesenthorst in Ulft gaat tóch aan de grond. Het gebied rond de oude school in het centrum wordt stevig aangepakt de komende jaren. In eerste instantie zouden delen van het pand een nieuwe invulling krijgen, zodat het kon blijven staan, nu blijkt dat niet haalbaar.