gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Claim van 11,7 miljoen ligt op de loer, ontwikkelaar zonnepark zet Lochem voor dilemma

05cd41f1cd6e137e8e48f983e3f8b8c8.jpg

TP Solar, dat zonnepark Bekenschot wil realiseren ten zuiden van Barchem, dreigt naar de bestuursrechter te stappen met een claim van 11,7 miljoen euro voor de gemeente Lochem. De claim gaat alleen van tafel als de fracties van Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem, VVD en CDA alsnog een verklaring van geen bedenkingen (vvgb) afgeeft voor het plan. Een raad kan een vvgb alleen afwijzen in het belang van een goede ruimtelijke ontwikkeling.

Viggo Zweverink | Domien Esselink |  | Aangepast op
De toenmalige coalitiepartijen gingen samen met het CDA tegen het eigen college in. Er zou onder de inwoners van Barchem geen draagvlak zijn voor het 16 hectare grote zonnepark. Advocatenkantoor Holla legal & taks eist nu namens TP Solar dat de vier partijen vóór medio juli alsnog instemmen met de vvgb van het toenmalige college, dat inmiddels plaats heeft gemaakt voor een nieuw college van Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem en D66.

“Wij hebben al heel wat maanden geen antwoorden van het college ontvangen, ons geduld is eigenlijk wel een beetje op. Wij willen voorruit”, laat een woordvoerder van TP Solar weten. “We zijn al meer dan vier jaar bezig. In 2020 had de gemeente het voornemen te vergunning te verlenen, inmiddels zitten wij in 2025 en er is nog steeds geen definitief besluit.” Hij geeft aan dat wanneer er geen vergunning wordt verleend, hen niks anders rest dan naar de rechter te stappen.

“Er worden allerlei argumenten erbij gesleept niet relevant zijn, incorrect zijn. Daar is eigenlijk al heel lang duidelijkheid over, maar de raad blijft argumenten bedenken niet juridisch onderlegd zijn, maar dat lijkt bijzaak te zijn.” Volgens advocatenkantoor Holla was het plan voor zonnepark Bekenschot in een vergevorderd stadium. Bovengenoemde vier fracties vonden een zonnepark op landbouwgrond ongewenst en wezen op de 1.200 handtekeningen tegen de komst van het zonnepark. Dus onvoldoende draagvlak.

Het college heeft in april 2024 de raad gevraagd om een vvgb voor zonnepark Bekenschot. Het toenmalige college van burgemeester en wethouders vond dat het zonnepark paste binnen de beleidskaders waar het initiatief aan getoetst moest worden en er waren geen inhoudelijke redenen om het zonnepark tegen te houden. Toch besloten Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem, VVD en CDA om niet in te stemmen met het afgeven van een vvgb.

De fractie van LochemGroen! waarschuwde destijds al voor een mogelijke schadeclaim door TP Solar, omdat het besluit juridisch niet houdbaar zou zijn. Ook voormalig burgemeester Van ’t Erve zou al gewaarschuwd hebben voor een miljoenenclaim. “De VVD spreekt sinds het breken met de coalitie dagelijks over degelijk bestuur, maar speelt hier met vuur. En dat geldt ook voor Gemeentebelangen, Meedenken met Lochem en CDA. Dit is bestuurlijk onverantwoord en puur populisme. De inwoners van Lochem worden opgezadeld met het risico op een miljoenenclaim door bewuste vertragingstactieken. Je moet het maar durven”, aldus Calle Janssen, fractievoorzitter van LochemGroen!. Anja Rouwenhorst, fractievoorzitter van Gemeentebelangen is wat gematigder: "TP Solar is van mening dat wij vertragend werken, maar wij willen een zorgvuldig proces doorlopen en alles goed afwegen. Het proces is nog niet afgerond. Wij hebben nog geen besluit kunnen nemen. Op dit moment wachten wij op het aangepaste voorstel van het College."

Janssen spreekt na het jarenlange dossier van een ‘schandalige schoffering’ aan het adres van TP Solar, de juridische onderbouwing om de vvgb te weigeren ‘ontbrak totaal’: “Ook LochemGroen! had liever een ander plan gezien, maar of je nu voor of tegen dit zonnepark bent, juridisch is er sinds het besluit van de vorige gemeenteraad geen uitweg meer.”

Wethouder Marja Eggink was op moment van publicatie niet bereikbaar voor commentaar.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal.

Lees ook

bluuuurrrrr.jpg

Scooterrijder botst op voetgangers op fietspad in Doetinchem

Een voetganger en een scooterrijder zijn woensdagmiddag met elkaar in botsing gekomen op de Liemersweg in Doetinchem. De scooter raakte ernstig beschadigd door het ongeval.

Duitse Politieauto 5.jpeg

Joyrider (16) crasht met auto van moeder in Anholt na vlucht voor politie

Een zestienjarige jongen is in de nacht van dinsdag op woensdag met de auto van zijn moeder in het Duitse Anholt gecrasht na een vlucht voor de politie. De jongen had geen rijbewijs en verklaarde dat hij voor de rit cannabis had gebruikt. Bij het ongeval raakte hij lichtgewond. Zijn drie minderjarige passagiers bleven voor zover bekend ongedeerd.

haverkort10.png

Voormalig VVD-Kamerlid Erik Haverkort nieuwe informateur in Berkelland

Erik Haverkort uit Eefde is de nieuwe informateur in Berkelland. De voormalige fractievoorzitter van de VVD in Lochem én van 18 januari 2022 tot 6 december 2023 Kamerlid volgt als informateur Jurgen van Houdt op, de burgemeester van Rijssen-Holten.

Framerunnen30.jpg

ARGO maakt atletiek voor iedereen mogelijk met framerunning: ‘Het is echt heel belangrijk’

Waar op de atletiekbaan van ARGO in Doetinchem doorgaans geen framerunners te zien zijn, was dat tijdens de clinic van stichting Only Friends wel het geval. Ongeveer tien sporters met een beperking maakten er kennis met de sport waarbij zij met een hulpmiddel kunnen rennen, tot vreugde van trainer en bestuurslid Bas Waterham.

WhatsApp Image 2026-04-29 at 12.48.30.jpeg

Motorrijder gewond bij eenzijdig ongeval in Braamt

Een motorrijder is woensdagmiddag tegen 12.30 uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Europaweg in Braamt.

Grensovergang2.jpg

Duitsland gaat niet mee in opschuiven grenscontroles landinwaarts, Montferland teleurgesteld

Berlijn gaat niet mee in het verzoek in een brandbrief van de gemeenten Montferland, Zevenaar en Emmerich om de grenscontroles een paar kilometer landinwaarts te verplaatsen. Volgens de drie gemeenten zou dit een oplossing zijn voor de huidige overlast en ongelukken in Nederland en aan de grens.