gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bocholts laatste ooggetuigen beschrijven het einde van de oorlog in een volledig gebombardeerde stad

c2aa98d285c5390874b4be8453d925c8.jpg

"Die voortdurende luchtalarmen waren voor ons kinderen gewoonweg vreselijk!" Indringend beschreef Marian Tenbusch de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog – tot de dag waarop de Engelsen kwamen en met hen een onverwachte rust neerdaalde over de volledig verwoeste stad.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
De Bocholtse was een van een tiental hoogbejaarde vrouwen en mannen die gisteren in het LernWerk aan de Industriestraße aan het publiek werden voorgesteld, samen met het project “Zeitzeugen 2.0” in het kader van de gesprekskring Stadsgeschiedenis. Tegelijkertijd werd op diezelfde locatie de tentoonstelling “80 jaar Oorlogseinde en Nieuwe Start in Bocholt” geopend.

In deels urenlange, op video vastgelegde interviews hadden de ooggetuigen de afgelopen maanden hun indrukken gedeeld met enkele jonge studenten. Bij velen waren de herinneringen pas in de afgelopen jaren stukje bij beetje teruggekeerd. Na de oorlog had men simpelweg geen tijd om erbij stil te staan, vertelde een inwoner van Bocholt. Duitsland moest opnieuw worden opgebouwd. Daarna stichtte men gezinnen en ging men aan het werk. Van traumaverwerking of psychologische hulp, zoals die tegenwoordig gebruikelijk is, was toen geen sprake, aldus een vrouw. Bovendien werd het onderwerp oorlog in veel families simpelweg doodgezwegen, zo werd duidelijk.

Bij sommige ouderen keerden de beelden van toen des te indringender terug door de televisiebeelden van de voortdurende bombardementen in Oekraïne. Zoals bij de 96-jarige Bernhard Blesenkemper. Hij herinnert zich nog veel details. “De Engelse bommenwerpers vlogen toen recht over ons huis. En afhankelijk van de hoek waarin ze kwamen, konden we precies zeggen of ze op weg waren naar het Ruhrgebied, Dortmund of Münster. Maar gevaarlijk werd het pas als afzonderlijke, beschoten of beschadigde bommenwerpers terugkeerden. Dan wilden ze hun bommen nog snel vóór Nederland kwijt en gooiden ze die boven ons af,” vertelt hij. De verwoesting van Bocholt zelf maakte Blesenkemper echter niet meer mee. Enkele maanden daarvoor was hij, net 16 jaar oud, opgeroepen en naar het oostfront gestuurd.

Zichtbaar onder de indruk van de verhalen waren, naast het publiek, ook presentatrice Renate Volks-Kuhlmann van het stadsarchief van Bocholt en museumdirecteur Lisa Resing. Beiden leidden de presentatie en de aansluitende vragenronde (zie foto). Daarna werd overgegaan tot de officiële opening van de tentoonstelling “80 jaar Oorlogseinde en Nieuwe Start in Bocholt”. In deze tentoonstelling worden niet alleen documenten en objecten getoond, maar wordt ook via ooggetuigeninterviews en historische filmbeelden een multimediale blik op het jaar 1945 geboden. De tentoonstelling is nog tot eind mei te zien in het LernWerk.

Geschreven door: Berthold Blesenkemper van Made in Bocholt

Lees ook

Brand Vrachtwagen Gelselaar.jpg

Vrachtwagen uitgebrand in Gelselaar, politie vermoedt brandstichting

Een vrachtwagen is in de nacht van maandag op dinsdag aan de Bollertweg in Gelselaar volledig uitgebrand. De politie is een onderzoek gestart naar de oorzaak van de brand, mogelijk is die aangestoken.

180dfe50-b331-4cc8-8f0e-a649148e568a.jpg

Motorrijder rijdt ree aan en komt hard ten val in Vorden

Een motorrijder is in Vorden hard ten val gekomen nadat hij een overstekende ree heeft aangereden. Het slachtoffer is met onbekend letsel meegenomen naar het ziekenhuis.

De Huet 1 (003).png

Sité verduurzaamt ruim 400 woningen in Doetinchem en Gaanderen

Sité Woondiensten gaat ruim 400 woningen in de gemeente Doetinchem opknappen en verduurzamen. Veel woningen zijn toe aan energiebesparende maatregelen en bij een groot deel moeten de daken worden aangepakt. De werkzaamheden starten dit jaar.

WhatsApp Image 2026-03-10 at 13.36.40.jpeg

Geen gewonden bij kop-staartbotsing bij Laag-Keppel

Op de Wehlsedijk bij Laag-Keppel heeft dinsdagochtend een kop-staarbotsing plaatsgevonden. Bij de botsing zijn geen gewonden gevallen.

BandenBMW2.jpg

Wielen van tientallen auto's gejat na inbraak bij BMW-dealer in Doetinchem

Bij een BMW-dealer in Doetinchem zijn afgelopen weekend bij tientallen auto’s de wielen gestolen. Hoe groot de schade voor het bedrijf precies is, is op dit moment nog niet bekend.

Doetinchem fietsen rotonde auto.png

Fietsveiligheid verbeterd in Doetinchem, maar nog altijd 'code oranje'

Geen code rood meer, maar volgens de Doetinchemse Fietsersbond is er nog veel ruimte voor verbetering. In het onderzoek Fietsgemeente van het jaar kleurt Doetinchem oranje, terwijl het overgrote deel van de Achterhoek groen is.