gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bijl in Achterhoekse bossen door droogte

54bc33649567b89ff951158ad34029fc

Door de droogte is een groot aantal bomen in de Achterhoek overleden, wat reden is voor gemeenten om over te gaan tot kappen. Dat gebeurt bijvoorbeeld in het buurtschap Zwolle in de gemeente Oost Gelre, waar meerdere bomen tegen de vlakte gaan.

Davie Klein Gunnewiek |
"We hebben een aantal droogteperiodes gehad waarbij de bomen, zoals beuken, in de problemen zijn gekomen”, legt wethouder Karel Bonsen uit. “De bomen zijn doorgegaan met verdampen, maar ze konden geen water meer opnemen. Sommigen zijn nu zover afgestorven dat ze een gevaar beginnen te vormen.” De bomen kunnen op een bepaald moment omvallen of er knappen takken af. “Daarom zijn we nu bezig om de exemplaren die heel slecht zijn te kappen”, aldus Bonsen. In Oost Gelre alleen gaat het al om zevenhonderd bomen. “De storm heeft ons daarbij al een klein beetje bij geholpen, want toen zijn een aantal bomen al omgewaaid”, zegt Bonsen. “Dat wil zeggen dat de bomen wel degelijk een gevaar vormen.” Inmiddels zijn er nog zo’n vijfhonderd bomen in de gemeente die gekapt moeten worden. “De honderd bomen die echt een gevaar vormen willen we op korte termijn weghalen. De resterende vierhonderd komen dan in de herfst en winter.”

De Bomenstichting Achterhoek ziet het probleem van bomen die het opgeven na langdurige droogte op meerdere plekken in de regio. Zo gaat het in Winterswijk om 450 bomen, in Bronckhorst om 577 bomen en in Berkelland zelfs om 1.500 bomen die afgelopen jaren door droogte zijn gestorven. “Met name bij de beuk zie je vaak dat grote plakkaten van de barst loslaten”, zegt voorzitter Jaap Cannegieter van de Bomenstichting. “Dat is een berucht teken, waarbij je zeker weet dat het dan is gebeurd met de boom. De beuk heeft een dunne barst en is erg gevoelig voor directe invloed van de zon.”

Kap is bittere noodzaak
Cannegieter ziet dat gemeenten in de Achterhoek nu meer inspelen op de droge omstandigheden na drie jaren van droogte. “Waterschappen proberen het water in de sloten langer vast te houden door sloten te dempen en stuwen hoger te zetten.” Daarom is het volgens Cannegieter bittere noodzaak dat deze bomen worden gekapt: “Gelukkig wordt hier in Zwolle niet de hele laan gekapt, maar je ziet wel kale plekken er tussen.”

Bomen herplanten die beter tegen droogte kunnen
Het streven van Oost Gelre is om hetzelfde aantal bomen te herplanten. "Het is zeker dat hier andere bomen voor terug komen”, zegt Bonsen. “Of dat weer dit soort bomen zijn dat weet ik niet, die plannen moeten nog gemaakt worden. Ik zou zelf voorstellen om daar andere soorten bomen neer te zetten, die beter tegen de droogte bestand zijn.”

Foto: REGIO8

Lees meer over:

|

Lees ook

WhatsApp Image 2026-08-25 at 15.35.00

Brandweer blust brand in weiland met koeien in Varsseveld

Op een weiland in Varsseveld waar onder andere koeien in stonden, is dinsdagmiddag brand uitgebroken. Voorbijgangers probeerden de brand nog te blussen, maar schakelde toch de brandweer in.

Rechtbank Arnhem  goede

Slachtoffer wist van niets terwijl collega’s live meekeken met seks

Een van hen had seks in de machinekamer, de ander startte een livestream en keek met collega's vanuit een technische ruimte mee. Twee matrozen uit de Achterhoek zouden aan boord van een marineschip in Den Helder seksueel beeldmateriaal hebben gemaakt en verspreid. Het slachtoffer kampt met paniekaanvallen.

BrandweerReanimatie

Brandweer Lochem doet mee met reanimatiepilot: 'Wij kunnen snel hulp bieden'

Brandweer Lochem wordt sinds begin deze maand ook gealarmeerd voor reanimaties in het eigen verzorgingsgebied. De brandweerpost doet mee aan een vrijwillige pilot binnen de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Postcommandant Eddy Hiddink is blij dat zijn korps op deze manier extra hulp kan verlenen.

giertank

Giertank gevuld met mest gekanteld in Zeddam

Een giertank die achter een trekker gekoppeld zat, is dinsdagochtend op de Terborgseweg in Zeddam op zijn zijkant terechtgekomen. De giertank was gevuld met mest, die na het ongeval licht uit de tank lekte.

Politie handboeien 4

Agenten vragen tweetal om ID, dan gaat het verschrikkelijk mis

Omstanders en een stroomstootwapen moesten er aan te pas komen om agenten te ontzetten: het liep in april vorig jaar in Lochem helemaal uit de hand toen om een identiteitsbewijs werd gevraagd. De rechtbank boog zich vrijdag over de zaak tegen twee mannen, die geprobeerd zouden hebben twee politiemensen te wurgen.

Coffeeshop0

Coffeeshop Magic verhoogt beloning gouden tip explosies naar 25.000 euro

Coffeeshop Magic in Doetinchem heeft de beloning voor de tip die leidt tot de aanhouding van de verdachte achter de explosies bij het pand verhoogd naar 25.000 euro. De cannabiszaak hoopt daarmee nieuwe informatie los te krijgen over de dader of daders van de aanslagen, die eind vorig jaar grote schade veroorzaakten aan de coffeeshop aan de Veemarkt.