gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

‘Bel’ moet onduidelijke raadsleden Berkelland wakker schudden

IMG_0213

Deel van gemeenteraad raad Berkelland

FOTO: REGIO8

Is een raadsvergadering in Berkelland voor álle inwoners van de gemeente goed te volgen? Is het taalgebruik niet te ambtelijk? De raadsleden van Berkelland gaan dinsdagavond 8 september een spel spelen om dat te testen.

Domien Esselink |  | Aangepast op

Twee ambassadeurs van de Taalambassade Achterhoek schuiven aan bij de eerste sessie van de politieke avond aan als de ‘bestuursrapportage’ wordt besproken. Die ambassadeurs zijn ervaringsdeskundigen die vaker onderzoek doen namens de Taalambassade Achterhoek. De ambassade is een samenwerking tussen de bibliotheken Oost- en West-Achterhoek en de Poort van Gelre.

‘Spel met de bel’
Zij gaan met de raadsleden het ‘spel met de bel’ spelen. Komt er een woord of een begrip voorbij dat de ambassadeurs écht te lastig vinden om te doorgronden of te begrijpen, dan wordt er op een bel gedrukt. De spreker moet vervolgens een heldere uitleg geven van het bewuste woord. Het doel is dat de raadsleden wakker worden geschud en nadenken over wat ze zeggen.

Berkelland heeft het spel gezien bij de Provincie Overijssel en past het volgende week dinsdag voor het eerst toe tijdens een politieke avond, in het kader van de Week van Lezen en Schrijven. De gemeente wil met de komst van de twee ambassadeurs aandacht vragen voor het belang van duidelijke taal.

Er zijn de nodige burgers voor wie het lastig is om brieven, formulieren of informatie van de overheid goed te begrijpen. Duidelijke taal helpt mensen om mee te doen in de samenleving. De taalambassadeurs weten uit eigen ervaring hoe belangrijk begrijpelijke taal is.

‘Meer mensen mee laten doen’
Met dit spel laten de taalambassadeurs zien dat moeilijke taal ervoor kan zorgen dat mensen afhaken. Tegelijkertijd helpt het raadsleden en bestuurders om bewust na te denken over hun taalgebruik. De gemeenteraad van Berkelland vindt het belangrijk dat inwoners kunnen begrijpen waar de politiek over praat.    

“We willen meer mensen mee laten doen”, zegt een medewerker van Berkelland. “Misschien worden we trendsetter. Als het een succes wordt, waarom zouden we het dan niet vaker doen?”

De vergadering begint dinsdag 8 september om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis in Borculo en is ook via een livestream op de gemeentelijke site te volgen.

Lees ook

DSC05405

De Graafschap haalt Jorn Triep naar Doetinchem

De Graafschap heeft een extra aanvallende middenvelder binnen. De 21-jarige Jorn Triep tekent tot 2028 in Doetinchem. Triep komt over van Sparta Rotterdam.

IMG_0213

‘Bel’ moet onduidelijke raadsleden Berkelland wakker schudden

Is een raadsvergadering in Berkelland voor álle inwoners van de gemeente goed te volgen? Is het taalgebruik niet te ambtelijk? De raadsleden van Berkelland gaan dinsdagavond 8 september een spel spelen om dat te testen.

Herenboerderij0

Eerste Herenboerderij van de Achterhoek wil groeien

Meer dan honderd huishoudens delen in Gaanderen samen één boerderij. Op ’t Maatje verbouwen zij hun eigen groenten en fruit en zorgen ze samen voor hun voedsel. Het is de eerste Herenboerderij van de Achterhoek. Volgens voorzitter Karin Aalders was de start best spannend.

Schermafbeelding 2026-08-31 142012

Auto gelanceerd door omgevallen boom en botst op vrachtwagen in Geesteren

Bij een ongeval met een auto en een vrachtwagen op de Nettelhorsterweg in Geesteren is maandagmiddag een automobilist gewond geraakt. De auto reed over een omgevallen boom, werd gelanceerd en botste vervolgens hard tegen een tegemoetkomende vrachtwagen.

Lochem Gemeentehuis 2026

Lochem vraagt inwoners naar profiel voor ideale burgemeester

Lochem roept haar inwoners op om hun wensen voor een nieuwe burgemeester kenbaar te maken. Via een enquête kunnen inwoners aangeven welke eigenschappen en kwaliteiten zij belangrijk vinden voor de opvolger van Sebastiaan van 't Erve. De gemeenteraad gebruikt de uitkomsten bij het opstellen van de profielschets.

241d36ef-9f89-35f2-9c31-c3f3d0ab171c

1 miljard euro nodig om de Achterhoek klaar te maken voor droogte

Eén miljard euro in dertig jaar. Zoveel geld denkt de regio nodig te hebben om de Achterhoek beter bestand te maken tegen droogte. Maar juist daar wringt het. Voor bijvoorbeeld stikstof en schoon water zijn er duidelijke doelen, regels en geld. Voor droogte niet.