gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

‘Bel’ moet onduidelijke raadsleden Berkelland wakker schudden

IMG_0213

Deel van gemeenteraad raad Berkelland

FOTO: REGIO8

Is een raadsvergadering in Berkelland voor álle inwoners van de gemeente goed te volgen? Is het taalgebruik niet te ambtelijk? De raadsleden van Berkelland gaan dinsdagavond 8 september een spel spelen om dat te testen.

Domien Esselink |  | Aangepast op

Twee ambassadeurs van de Taalambassade Achterhoek schuiven aan bij de eerste sessie van de politieke avond aan als de ‘bestuursrapportage’ wordt besproken. Die ambassadeurs zijn ervaringsdeskundigen die vaker onderzoek doen namens de Taalambassade Achterhoek. De ambassade is een samenwerking tussen de bibliotheken Oost- en West-Achterhoek en de Poort van Gelre.

‘Spel met de bel’
Zij gaan met de raadsleden het ‘spel met de bel’ spelen. Komt er een woord of een begrip voorbij dat de ambassadeurs écht te lastig vinden om te doorgronden of te begrijpen, dan wordt er op een bel gedrukt. De spreker moet vervolgens een heldere uitleg geven van het bewuste woord. Het doel is dat de raadsleden wakker worden geschud en nadenken over wat ze zeggen.

Berkelland heeft het spel gezien bij de Provincie Overijssel en past het volgende week dinsdag voor het eerst toe tijdens een politieke avond, in het kader van de Week van Lezen en Schrijven. De gemeente wil met de komst van de twee ambassadeurs aandacht vragen voor het belang van duidelijke taal.

Er zijn de nodige burgers voor wie het lastig is om brieven, formulieren of informatie van de overheid goed te begrijpen. Duidelijke taal helpt mensen om mee te doen in de samenleving. De taalambassadeurs weten uit eigen ervaring hoe belangrijk begrijpelijke taal is.

‘Meer mensen mee laten doen’
Met dit spel laten de taalambassadeurs zien dat moeilijke taal ervoor kan zorgen dat mensen afhaken. Tegelijkertijd helpt het raadsleden en bestuurders om bewust na te denken over hun taalgebruik. De gemeenteraad van Berkelland vindt het belangrijk dat inwoners kunnen begrijpen waar de politiek over praat.    

“We willen meer mensen mee laten doen”, zegt een medewerker van Berkelland. “Misschien worden we trendsetter. Als het een succes wordt, waarom zouden we het dan niet vaker doen?”

De vergadering begint dinsdag 8 september om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis in Borculo en is ook via een livestream op de gemeentelijke site te volgen.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-11 at 16.14.17

Bisschop Ronald Cornelissen terug op vertrouwde grond tijdens Gaanderense kermis

De kermis in Gaanderen krijgt dit weekend bijzonder bezoek. Bisschop Ronald Cornelissen keert zondag terug naar zijn geboortedorp. Hij draagt in de St. Martinuskerk een speciale gildemis op vanwege het 155-jarig bestaan van schutterij St. Martinus.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 23.43.51

De Graafschap vecht zich naar de winst in Emmen

De Graafschap heeft met 1-2 gewonnen van FC Emmen. Het was een zwaarbevochten winst op de Oude Meerdijk, maar met name door een sterke teamspirit konden de drie punten uiteindelijk worden veiliggesteld.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 09.29.34 (2)

Wandeling in Wehl maakt zelfdoding bespreekbaar: 'Je voelt je gedragen door elkaar'

Een groep mensen zich verzamelden zich op de vroege vrijdagochtend voor een bijzondere wandeling in Wehl. Tijdens Walk into the Light liepen meer dan dertig deelnemers symbolisch van het donker naar het kleurrijke ochtendlicht. Onderweg werd gesproken over zelfdoding, verlies en moeilijke periodes, maar was er ook ruimte voor stilte en bezinning.

leegstand eibergen spiegeling lege winkelpanden

Kleine middenstand kwijnt weg door grenswinkelen: ‘Help ons, we zitten aan de taks’

Het is een noodkreet van Peter Stoverink, voorzitter van de Eibergse centrumondernemers, en wethouder Han Boer van Berkelland. Tijdens een bezoek van Tweede Kamerleden aan het centrum van Eibergen waarschuwen zij voor de gevolgen van grenswinkelen. “Ambachtelijke winkels en de kleine lokale middenstand kwijnen weg. Dat gebeurt niet alleen in Eibergen, maar ook in plaatsen als Neede en Groenlo. Het speelt langs de hele grens. Help ons, we moeten hier samen iets aan doen.”

GerritGaanderen0

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met twee gezichten

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij de kermis in Gaanderen voorspelt de weerboer een weekend met twee gezichten.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 11.41.23

Enorme explosie Eibergen: politie start grootschalig onderzoek naar mogelijke aanslag

In de nacht van donderdag op vrijdag is de Eikenlaan in Eibergen opgeschrikt door een hevige explosie. Wat de oorzaak is van de explosie is niet bekend, de politie houdt wel rekening met een aanslag.