gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Actiegroep loopt langs de Bocholter Aa en Oude IJssel voor drinkbare rivier in 2050

0c297a8fda8999560b32740c32a3f4f5

Langs de Bocholter Aa wandelen burgers met twee flessen rivierwater. Eentje is helder. De andere ruikt weeïg en is donkerbruin. Ze willen dat ze in 2050 allebei drinkbaar zijn.

Remco Geurts | Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Op de baileybrug bij de DRU in Ulft houdt Stef Beumer twee plastic flessen omhoog. In de ene schijnt het zonlicht helder door. In de andere drijft een wazige film en ruik je van een paar meter afstand de scherpe geur van rotte bladeren en iets chemisch. “Beide komen uit dezelfde rivier”, zegt hij, “maar de een bij de bron in Velen en de ander daar waar de rivieren de grens passeren. Daar lijkt men te lozen, omdat het toch Nederland in gaat en verderop bestaat die gedachte ook.” Beumer meldt, dat tien waterzuiveringen de watertemperatuur van de rivier doen oplopen. “Er zit tien graden verschil in tussen de bron en Doesburg.”

Beumer is natuurgids, en initiatiefnemer van de Rivierenfamilie, een actiegroep van Nederlandse en Duitse burgers die deze week in estafette langs de Bocholter Aa en de Oude IJssel loopt. Hun missie is ambitieus: het rivierwater zó schoon krijgen dat je er in 2050 zonder filter uit kunt drinken.

Monsters, meetlinten en modder
Onderweg nemen ze monsters, tellen ze oeverplanten, vissen ze plastic uit het water. Scholieren van het Almende College in Silvolde en het Duitse Aspel-Gymnasium trokken voorbij Ulft een ochtend met de wandelgroep op: met meetlinten en handschoenen. “Er zit zoveel plastic in dat wekelijks iedereen in Europa ongeveer een bankpasje binnenkrijgt via drinkwater en voedsel”, zegt Beumer. “Maar dat hoor je nergens.”

Bij Huis Landfort, een landgoed op de grens, wordt symbolisch een oeverplant geplant. Die soort was uitgestorven, maar is door biologen teruggekweekt. “Een tekenend voorbeeld”, zegt Beumer. “Voor wat we terug kunnen winnen, als we het echt willen.”

Van zwemwater naar riool
Ook Brigitte Reßing uit Anholt wandelt mee. Ze herinnert zich hoe ze als kind in de Issel zwom. “Dat was normaal, op een warme dag als deze,” zegt ze. “Nu? Ik laat het om nog in de Issel te springen. De rivier is gekanaliseerd, recht gemaakt om water snel af te voeren. Er wordt ook teveel gebouwd langs rivieren, is mijn idee. Maar tegelijk laten ze nauwelijks ruimte meer voor natuur.”

De boosdoeners zijn bekend: meststoffen uit landbouw, lozingen van bedrijven, restanten van medicijnen, PFAS, PAK’s, colibacteriën. “De rivier is letterlijk ziek,” zegt Beumer. “En dat zijn wij straks ook.”

‘Geen oog voor burgerinitiatief’
Opmerkelijk is dat gemeenten nauwelijks reageren op het initiatief. “Ze vinden het mooi als PR, maar doen niet mee,” zegt Beumer. “Mijn eigen gemeente, Oude IJsselstreek, wil alles van bovenaf regelen. Terwijl dit van onderop komt, van mensen die zich zorgen maken.”

De gemeente laat in een reactie weten het doel sympathiek te vinden, maar de wandelmanifestatie van de Rivierenfamilie niet te ondertekenen: “De Bocholter Aa en de Oude IJssel vervullen meerdere functies, waaronder die van vaarweg. Een drinkbare rivier is een mooi ideaal, maar niet haalbaar binnen alle bestaande belangen. We blijven wél werken aan de Europese doelen, Kader Richtlijn Water, voor waterkwaliteit.”

Een helder begin
Voor Beumer is het contrast tussen de twee flessen water nog steeds het sterkst. “De bron in Velen is glashelder. Daar begint het goed. Het verval begint ergens tussen de maïsvelden, de riolen en onze lakse houding. Maar het kan anders. We hebben de opdracht zorg te dragen voor onze rivieren; voor ons leven.” Uit de flessen durft hij zeker niet te drinken. “Ik draai ze open en weer dicht, maar moet uitkijken. Ik was bij de DRU mijn handen, want coli in het water is gevaarlijk."

Lees ook

112Doetinchem

Brand in groenstrook Doetinchem: aangifte tegen daders gedaan

Een stuk bosschage langs de Oostelijke Randweg in Doetinchem is dinsdagmiddag afgebrand. Dit gebeurde nadat vier jongeren daar met vuur speelden. Eén van de vier jongeren bleef ter plaatse, terwijl de andere drie wegvluchtten.

04 Sluis de Pol0

Historische maatregel; sluizen Oude IJssel voor het eerst op slot

Sluis de Pol bij Gaanderen en sluis Doesburg gaan op slot. Waterschap Rijn en IJssel zet de enige twee sluizen van de Oude IJssel dicht om te voorkomen dat er te veel water uit de rivier loopt. Het is een historisch ingrijpen, nooit eerder gingen de sluizen volledig dicht voor de recreatievaart.

SterrenwachtZon

‘Bescherm je ogen’: Achterhoek maakt zich op voor zonsverduistering

Na 27 jaar kan de Achterhoek zich weer opmaken voor een bijzonder fenomeen. Woensdagavond is er namelijk een zonsverduistering van 90 procent te zien. Een kans als deze laat volgens sterrenwacht Lochem nog tientallen jaren op zich wachten.

BloemenHalen10

Logistieke operatie in Varsseveld: 1600 kratten met bloemen voor het corso aangekomen

Het is jaarlijks een hele logistieke operatie. De organisatie van het Volksfeest Varsseveld haalt in de week van de optocht maar liefst 1600 kratten met bloemen naar het dorp, bedoelt voor de wagenbouwers. Maandagavond werd er begonnen met ophalen in Lichtenvoorde en Winterswijk. Later volgen nog Rekken, Beltrum en het Brabantse Zundert.

WhatsApp Image 2026-08-11 at 11.58.25

Auto brandt volledig af op rotonde in Gendringen

Een auto is dinsdagochtend volledig afgebrand op een rotonde in Gendringen. De bestuurder van het voertuig is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer had brandwonden.

NUB-Auto-Neede1

Auto belandt in sloot in Neede

Dinsdagochtend is een auto in Neede in een sloot belandt. Bij het incident is niemand gewond geraakt.