Ulft, Netherlands

Achterhoekse roep om heropenen arrestantencomplex Doetinchem

Foto: REGIO8
De Achterhoekse CDA-fractie roept op om het arrestantencomplex in Doetinchem dat in 2020 gesloten is, te heropenen. Op dit moment worden arrestanten naar Borne, Apeldoorn of Zwolle gebracht met flinke reistijd tot gevolg. Die uren gaan volgens het CDA direct ten koste van de inzet van wijkagenten en de zichtbaarheid op straat
Bart Sollman | 15 december 2025 13:13 | Aangepast op 15 december 2025 13:13
Het voormalige arrestantencomplex in Doetinchem functioneerde jarenlang als regionale voorziening en beschikt nog altijd over een grotendeels intacte beveiligde en technische infrastructuur. Juist dat maakt heropening volgens de fractie logisch. ‘Heractivering van bestaande infrastructuur is vrijwel altijd sneller, goedkoper en organisatorisch realistischer dan het ontwikkelen van een volledig nieuwe voorziening’, staat in de motie.

Dat het huidige systeem niet goed werkt, wordt ook landelijk erkend. In antwoorden op Kamervragen geeft de voormalig minister van Justitie en Veiligheid aan dat de in 2020 opgezette vervoersdienst voor arrestanten ‘van beperkte toegevoegde waarde’ is gebleken. De dienst is inmiddels opgeheven en basisteams moeten arrestanten weer zelf vervoeren, ondanks de grote afstanden binnen de regio.

Gezamenlijk standpunt
Het CDA wil nu dat de Achterhoek als regio een duidelijke keuze maakt. In de motie roept de fractie de burgemeesters en de Achterhoek Board op om binnen twee maanden een gezamenlijk bestuurlijk standpunt vast te stellen, waarin Doetinchem expliciet wordt benoemd als voorkeurslocatie voor een regionale arrestantenvoorziening. In meerdere gemeenten is al eens een motie aangenomen die daartoe oproept, onder andere in Doetinchem zelf.

Eerst naar Doetinchem kijken
Daarnaast moet de korpschef van politie Oost-Nederland formeel worden gevraagd om het ‘Doetinchem-scenario’ als hoofdscenario uit te werken. Pas als heropening van het complex aantoonbaar niet uitvoerbaar is, mogen andere locaties als alternatief worden bekeken. ‘Alternatieve scenario’s uitsluitend als vergelijking’, zo staat letterlijk in de motie.

Als de motie tijdens de Achterhoek Raad maandagavond aangenomen wordt, moet die raad uiterlijk vóór de zomer van 2026 worden geïnformeerd over de uitkomst en het vervolg. Volgens het CDA is dit nodig om de druk op de politiecapaciteit in de Achterhoek daadwerkelijk te verlichten.

Lees ook

Achterhoekers bepalen zelf het bord: streekeditie Monopoly in de maak

Veel landen hebben hun eigen variant van Monopoly, sommige Nederlandse gemeenten of plekken hebben z...

Politie bouwt ‘powerbank ter grootte van een zeecontainer’ voor grensregio

Wat gebeurt er als bij een grote brand, storm, stroomstoring of grensoverschrijdende ramp ineens de ...

Goed nieuws voor de Achterhoek: Duitse dijk veel sneller klaar dan verwacht

Het gebeurt niet vaak bij grote waterbouwprojecten, maar bij Emmerik mag de vlag uit: een stuk Rijnd...

Code geel voor de Achterhoek vanwege plaatselijk dichte mist

Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de Achterhoek vanwege plaatselijk dichte mist. De waarschuwi...

Achterhoekse kreten 'D'ran' en 'Weerkommen' in de race voor eigen trein

Reizigers en bewoners in de Achterhoek mogen meebeslissen over acht nieuwe treinnamen. Vanaf decembe...

Mogelijke verlaging Duitse 'vliegtax' kan Nederlanders lokken

Voor Nederlanders kan het aantrekkelijker worden om vanaf Duitse luchthavens te vliegen, nu de Duits...