gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Aaltense burgemeester in Dusseldorf onderscheiden voor grensoverstijgende samenwerking brandweren

49048f3ef36a0157c11f665e267067bc

Burgemeester Anton Stapelkamp van de gemeente Aalten is onderscheiden met een bijzondere medaille van de Duitse Brandweervereniging in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Hij ontving de erkenning in Düsseldorf vanwege zijn jarenlange inzet voor de samenwerking tussen Nederlandse en Duitse brandweerkorpsen, met name in het grensgebied rond Dinxperlo en Suderwick.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
De verrassing was groot voor Stapelkamp. Tijdens een bijeenkomst van de Veiligheidsregio in Düsseldorf, waar ook de minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijn-Westfalen sprak, hoorde hij plotseling zijn naam vallen. “Wat krijgen we nou?”, dacht de burgemeester. Hij had geen moment vermoed dat de onderscheiding voor hem bedoeld was. “Er waren  meer belangrijkere mensen bij die bijeenkomst op het niveau van de deelstaat en die van de veiligheidsregio’s.  

Een erkenning in vriendschap
De medaille geldt als waardering voor Stapelkamps persoonlijke inzet en pragmatische aanpak in de Duits-Nederlandse samenwerking. Op de oorkonde staat het kernachtig omschreven: “Eine Verdienste in Freundschaft.” Stpelkamp vat die waardering ook heel persoonlijk op. 

Stapelkamp benadrukt dat de onderscheiding niet alleen hem toekomt. “Ik zie dit vooral als erkenning voor alle betrokkenen: brandweermedewerkers en collega-bestuurders die al jaren samenwerken aan de veiligheid van het grensgebied. Het is een gezamenlijke verdienste.”

Praktische samenwerking over de grens
De samenwerking tussen de posten in Dinxperlo en Suderwick is intensief en concreet. Zo maakt de Nederlandse brandweer gebruik van de ladderwagen uit Bocholt, een voertuig dat in de Achterhoek alleen nog in Doetinchem en Winterswijk beschikbaar is. Andersom kan Bocholt een beroep doen op de waterwagen van Aalten, die vooral in het landelijke gebied onmisbaar is.

Ook op operationeel niveau zijn de lijnen kort. De meldkamer in Apeldoorn schakelt bij noodsituaties direct de posten in Isselburg, Suderwick en Bocholt in, wanneer zij sneller ter plaatse kunnen zijn dan de Nederlandse brandweer. Daarnaast wisselen Dinxperlo en Suderwick soms roosters uit. “Dat zorgt ervoor dat er altijd voldoende inzetbaar personeel is,” aldus Stapelkamp.

Leren van elkaar
Volgens de burgemeester draait het niet alleen om praktische hulp, maar ook om wederzijds leren. “Door bij elkaar te kijken, zie je hoe de ander een situatie benadert. Daar steek je veel van op. En doordat we elkaar regelmatig ontmoeten bij oefeningen of bijeenkomsten, weet je in tijden van nood wie je tegenover je hebt. Dat geeft vertrouwen.”

Stapelkamp wijst erop dat beide landen met enige jaloezie naar elkaars systemen kijken. “Wij Nederlanders kijken met bewondering naar de noodsteunpunten die de Duitsers hebben. Deze zijn bedoeld voor burgers wanneer er crisissituaties zijn, bijvoorbeeld bij langdurige stroomuitval. Burgers kunnen er voor informatie terecht en hulp, in dit geval voor noodaggregaten. Andersom zijn zij jaloers op onze veiligheidsregio’s, die duidelijke standaarden geven voor de bouw van kazernes en werkwijzen. In Duitsland moet elke gemeente dat zelf uitzoeken.”

Meer dan alleen brandweer
De samenwerking beperkt zich niet tot brand en rampenbestrijding. Stapelkamp is ook initiatiefnemer van bijzondere grensprojecten. Zo werd bij de Europese verkiezingen van 2024 een stemlokaal ingericht op de overdekte brug tussen het verzorgingshuis in Dinxperlo en de Altenpflegeeinrichtung in Suderwick. Daarmee konden grensbewoners letterlijk op de grens hun stem uitbrengen. Ook symbolische acties, zoals gezamenlijke T-shirts met het opschrift ‘Brandwehr’, een mix van Brandweer en Feuerwehr, versterken de band.

Vooruitkijken
De onderscheiding stimuleert Stapelkamp om de samenwerking verder uit te bouwen. Samen met burgemeester Kerkhoff van Bocholt speelt hij een centrale rol in het project CrossFire, waarin wordt onderzocht hoe de brandweerkazernes in Dinxperlo en Bocholt-Suderwick verder geïntegreerd kunnen worden.

“Er zijn al mooie stappen gezet,” zegt Stapelkamp, “maar ik blijf mij inzetten voor een veilige, verbonden en gezamenlijke gemeenschap in Dinxperwick.” Stapelkamp gaat trots op dat de samenwerking tussen de Dinxperlose brandweer met die van Suderwick voorop het vakblad van de Duitse brandweer prijkte. Dat is voor 18 miljoen mensen die NRW wonen. Het gaat dan over hun inzet voor veiligheid.” 

Naast Stapelkamp kreeg ook Diemer Kransen, Algemeen Directeur en Regionaal Commandant Brandweer, van de Veiligheidsregio een onderscheiding.

Lees ook

NUB-Auto-Neede1

Auto belandt in sloot in Neede

Dinsdagochtend is een auto in Neede in een sloot belandt. Bij het incident is niemand gewond geraakt.

rechtbankZutphen

Doetinchemmer die op politieagent inreed tijdens Koningsdag blijft vastzitten

Een 35-jarige man uit Doetinchem die op Koningsdag in Apeldoorn met vol gas zou zijn ingereden op een politieagent, komt voorlopig niet op vrije voeten. Dat heeft de rechtbank in Zutphen beslist.

WhatsApp Image 2026-08-10 at 22.11.36

Brand in park in Gaanderen mogelijk aangestoken: politie start onderzoek

Bij park De Doorbraak in Gaanderen is maandagavond brand uitgebroken in de berm, ter hoogte van de speeltuin. Daarbij is ongeveer honderd vierkante meter aan natuur verloren gegaan. De politie is een onderzoek gestart.

Sproei Droogte 2026-1

Waterschap stelt oppompverbod in voor Achterhoekse natuurgebieden

Het Waterschap Rijn en IJssel stelt een tijdelijk verbod in voor het oppompen van grondwater in kwetsbare natuurgebieden. Ook is het sproeien met grondwater in deze gebieden voorlopig verboden. Het verbod gaat woensdag om 08.00 uur in.

WhatsApp Image 2026-08-10 at 14.17.39

Vrouw raakt gewond bij botsing tussen auto's bij Halle

Bij een aanrijding tussen twee auto’s op de Zelhemseweg bij Halle is maandagmiddag een vrouw gewond geraakt. Het slachtoffer probeerde nog uit te wijken, maar dit lukte niet op tijd.

BrommersKarke20

Brommerliefhebbers uit Toldijk bezitten compleet Zündapp-archief

Inmiddels is het voor brommerliefhebbers uit heel het land vaste prik: Brommers Kieken in de Karke. Het evenement werd zaterdag voor de elfde keer gehouden in de Remigiuskerk in Steenderen. Dit jaar was het thema 'Onze oosterburen' en stonden de brommers uit Duitsland centraal.