gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

250 paar schoenen herinneren in Suderwick aan Nederlandse dwangarbeiders

558cae67557640471fc2b0e387fc5a0f

250 paar schoenen stonden in keurige rijen voor de St.-Michael-kerk in Suderwick en verwarden in eerste instantie de bezoekers van de herdenkingsdienst. Was het hier vandaag verplicht om op blote voeten of in pantoffels te komen? Nee! De schoenen stonden symbool voor de 250 van in totaal 52.000 dwangarbeiders, die precies 80 jaar geleden uit Rotterdam werden weggevoerd tijdens een grote razzia en werden ondergebracht in Suderwick en het naburige Dinxperlo.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
In een volgepakte kerk sprak de burgemeester van Aalten, Anton Stapelkamp (rechts op de foto), op indrukwekkende wijze over hen en hun lotgenoten. "Diepe wonden moet je reinigen om ze te laten genezen. Maar littekens blijven en herinneren altijd aan de pijn," zei de Nederlander over het dilemma tussen vergeven en vergeten.

Stapelkamps vader en oom waren – zij het aanvankelijk slechts indirect – betrokken bij de oorlogsmisdaden van de nazi's tijdens de inval in het buurland. Eerst bombardeerde de Duitse Luftwaffe medio mei 1940 Rotterdam, wat de overgave van het Koninkrijk Nederland afdwong. Uiteindelijk, op 10 november 1944, dreven Duitse troepen 52.000 overlevende mannen bijeen en dwongen hen in Duitsland te werken. "Rotterdam was daarna als uitgestorven," aldus de burgemeester.

Veel Rotterdammers vluchtten om aan de razzia te ontsnappen. Ze doken onder, zoals ook de familie van Stapelkamp, die in Aalten en nabij Hemden een schuilplaats vonden. Na de oorlog was het voor de dwangarbeiders moeilijk om over hun ervaringen te praten. In Nederland werden ze weinig erkend. Dit kwam deels doordat ze het op Duitse boerderijen vaak beter hadden dan de vele hongerlijdende landgenoten in Nederland. Anderzijds hadden ze voor de vijand gewerkt, wat onterecht de indruk van collaboratie wekte. Pas veel later werden de slachtoffers ook echt als slachtoffers erkend.

Anton Stapelkamp vertelde hoe hij in 2004 in zijn geboorteplaats Rotterdam een herdenkingsplaquette initieerde en onthulde. De liedschrijver Johan Meijer uit Amersfoort was destijds ook aanwezig. Hij heeft speciale liederen gecomponeerd over de razzia en het lot van de dwangarbeiders en droeg vandaag twee daarvan voor. Het koor Vision zorgde voor verdere muzikale begeleiding tijdens de herdenkingsdienst.

Ter afsluiting werd een verkorte versie van de documentaire "Dwangarbeid in Suderwick en Dinxperlo" van Willem Geven vertoond. Daarin wordt verteld hoe de locaties Stolte en ter Stegge aan de Heelweg werden gebruikt om 250 slachtoffers onder te brengen, hoe deze vaak op de omliggende boerderijen moesten werken en onder welke omstandigheden ze leefden.

In samenwerking met Made in Bocholt.
Vertaald door ChatGPT

Lees ook

DSC00475

Tientallen bijzondere motoren van één merk en één type in Gendringen

Op auto of motorevenementen kijken bezoekers vaak hun ogen uit. Het ene model of merk is nog bijzonderder of mooier dan het andere. Zondag in Gendringen heerste datzelfde gevoel, al was er toch één ding ander. Alle motoren waren van hetzelfde merk én type. Het heet dan ook niet voor niets GiXXer Sunday.

TonKoenderink10

Koenderink nog geen week wethouder, wel recht op half jaar wachtgeld

Ton Koenderink is nog geen week wethouder geweest, zijn eerste loonstrookje is waarschijnlijk nog niet binnen, toch heeft de ex-bestuurder recht op een half jaar wachtgeld. Koenderink kondigde maandagochtend zijn vertrek aan vanwege de commotie die ontstaan was door zijn benoeming. Het is niet bekend of hij aanspraak gaat maken op het wachtgeld.

Eendenrace20

Duckrace Doetinchem levert bijna 18.000 euro op voor hospice Sravana

De Oude IJssel kleurde zondagmiddag bij de binnenstad van Doetinchem even knalgeel tijdens de Duckrace, onderdeel van de Doetinchemse Kadefeesten. Vooraf konden bezoekers badeendjes kopen, waarna de opbrengst van de actie naar Stichting Sravana ging. Toen maar liefst zesduizend eendjes tegelijk het water in gingen, was dat volgens de organisatie hét kippenvelmoment van de dag.

9e6d5f0a-d9d4-34a0-91af-137b29c1fb65

Op de golfbaan van Golfclub Keppel is Jelle (48) even niet ziek

Op de baan van Golfclub Keppel klinkt gelach. Terwijl de club zich opmaakt voor het Nederlands Kampioenschap Golf voor mensen met een beperking op 10 en 11 juli, traint een bijzondere groep golfers iedere week samen. Als je ze ziet lopen op de golfbaan, denk je niet direct: 'dat is een apart clubje'. Maar bijzonder zijn ze wel: ze hebben namelijk stuk voor stuk een beperking.

Ties Wieggers (1)

Na Kwint ook doelman Wieggers buitenspel met blessure

De Graafschap moet het de komende weken in de voorbereiding op het nieuwe seizoen doen zonder doelman Ties Wieggers. De Lichtenvoordenaar raakte in het oefenduel met sc Heerenveen geblesseerd aan zijn hand.

TonKoenderink20

Ton Koenderink legt functie als wethouder van Berkelland per direct neer

Ton Koenderink heeft besloten per direct te stoppen als wethouder van de gemeente Berkelland. Dat heeft hij bekendgemaakt in een persoonlijke verklaring. Zijn vertrek komt slechts enkele dagen nadat hij door de gemeenteraad was benoemd en beëdigd als wethouder namens Samen voor Berkelland.