gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

250 paar schoenen herinneren in Suderwick aan Nederlandse dwangarbeiders

558cae67557640471fc2b0e387fc5a0f

250 paar schoenen stonden in keurige rijen voor de St.-Michael-kerk in Suderwick en verwarden in eerste instantie de bezoekers van de herdenkingsdienst. Was het hier vandaag verplicht om op blote voeten of in pantoffels te komen? Nee! De schoenen stonden symbool voor de 250 van in totaal 52.000 dwangarbeiders, die precies 80 jaar geleden uit Rotterdam werden weggevoerd tijdens een grote razzia en werden ondergebracht in Suderwick en het naburige Dinxperlo.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
In een volgepakte kerk sprak de burgemeester van Aalten, Anton Stapelkamp (rechts op de foto), op indrukwekkende wijze over hen en hun lotgenoten. "Diepe wonden moet je reinigen om ze te laten genezen. Maar littekens blijven en herinneren altijd aan de pijn," zei de Nederlander over het dilemma tussen vergeven en vergeten.

Stapelkamps vader en oom waren – zij het aanvankelijk slechts indirect – betrokken bij de oorlogsmisdaden van de nazi's tijdens de inval in het buurland. Eerst bombardeerde de Duitse Luftwaffe medio mei 1940 Rotterdam, wat de overgave van het Koninkrijk Nederland afdwong. Uiteindelijk, op 10 november 1944, dreven Duitse troepen 52.000 overlevende mannen bijeen en dwongen hen in Duitsland te werken. "Rotterdam was daarna als uitgestorven," aldus de burgemeester.

Veel Rotterdammers vluchtten om aan de razzia te ontsnappen. Ze doken onder, zoals ook de familie van Stapelkamp, die in Aalten en nabij Hemden een schuilplaats vonden. Na de oorlog was het voor de dwangarbeiders moeilijk om over hun ervaringen te praten. In Nederland werden ze weinig erkend. Dit kwam deels doordat ze het op Duitse boerderijen vaak beter hadden dan de vele hongerlijdende landgenoten in Nederland. Anderzijds hadden ze voor de vijand gewerkt, wat onterecht de indruk van collaboratie wekte. Pas veel later werden de slachtoffers ook echt als slachtoffers erkend.

Anton Stapelkamp vertelde hoe hij in 2004 in zijn geboorteplaats Rotterdam een herdenkingsplaquette initieerde en onthulde. De liedschrijver Johan Meijer uit Amersfoort was destijds ook aanwezig. Hij heeft speciale liederen gecomponeerd over de razzia en het lot van de dwangarbeiders en droeg vandaag twee daarvan voor. Het koor Vision zorgde voor verdere muzikale begeleiding tijdens de herdenkingsdienst.

Ter afsluiting werd een verkorte versie van de documentaire "Dwangarbeid in Suderwick en Dinxperlo" van Willem Geven vertoond. Daarin wordt verteld hoe de locaties Stolte en ter Stegge aan de Heelweg werden gebruikt om 250 slachtoffers onder te brengen, hoe deze vaak op de omliggende boerderijen moesten werken en onder welke omstandigheden ze leefden.

In samenwerking met Made in Bocholt.
Vertaald door ChatGPT

Lees ook

Vogelshow0

Vogelshow in Keijenborg kan na jaar afwezigheid weer doorgaan: 'De mooiste wordt kampioen'

Het was zaterdag een explosie van kleur in de zaal van Coens Tapperij in Keijenborg. Honderden vogels, van klein tot groot, werden daar tentoongesteld tijdens de jaarlijkse vogelshow van Vogelvereniging Exokan. De passievolle vogelbezitters hopen dat hun diertje de jury omver blaast en gekroond wordt tot kampioen.

Geen azc

Azc-plan terug van de tekentafel; Montferland wil 181 asielzoekers opvangen

De gemeente Montferland wil 181 asielzoekers opvangen, in plaats van de eerder beoogde 250. Dat staat in nieuwe kaders die het college aan de gemeenteraad voorlegt. Een meerderheid van de raad stuurde het college in mei terug naar de tekentafel om met een aangepast plan te komen.

EKVeldrijdenVoorbereidingen0

Zeddammers maken parcours EK Veldrijden klaar: 'We doen het met veel plezier'

Het EK Veldrijden in Zeddam staat op het punt van beginnen. De trap is zo goed als klaar en de laatste voorbereidingen zijn in volle gang. Meer dan zestig vrijwilligers van het Sint Oswaldus Gilde uit Zeddam staken zaterdag de handen uit de mouwen om het parcours in optimale staat op te leveren.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Bronckhorst moet onderhoudsbudget met bijna 3,9 miljoen euro verhogen

Het onderhoud van gemeentelijke gebouwen en sportaccommodaties in de gemeente Bronckhorst gaat de komende vijf jaar bijna 3,9 miljoen euro extra kosten. Dit blijkt uit een nieuw onderhoudsplan van de gemeente, die fors duurder uitvalt dan het plan van zeven jaar geleden.

OngevalEibergen

Vrachtwagen vol varkens kantelt op rotonde Eibergen, meerdere varkens overleden

Een vrachtwagen met tweehonderd varkens is maandagochtend gekanteld op een rotonde aan de Groenloseweg in Eibergen. Meerdere varkens hebben het ongeluk niet overleefd.

Inwonersbijeenkomst nabij Epse Windmolens Omroep Gelderland

Windmolens van maximaal 280 meter hoog vlak bij Epse, bewoners bezorgd

Inwoners uit Epse maken zich zorgen over het plan voor vier windmolens van maximaal 280 meter hoog langs de A1 bij Deventer. Hoewel het plan volledig op Overijssels grondgebied is, is de dichtstbijzijnde molen gepland op slechts 50 meter van gemeente Lochem. Omwonenden vrezen voor hun leefomgeving en de natuur. Donderdag kwamen ze naar een informatieavond in Deventer om hun zorgen te uiten en informatie op te halen.